Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

U Sokolova opravují třísetmetrový most, měl narušené pilíře

  15:21aktualizováno  15:21
Tři sta metrů dlouhý silniční most přes Ohři u Sokolova prochází unikátní rekonstrukcí. Bude rozšířen o dva pruhy. Stavitelé také zesílí jeho pilíře, po jejich průzkumu totiž zjistili, že jsou narušené. Mostový oblouk zřejmě rekonstrukce mine.

Most u Sokolova prochází unikátní rekonstrukcí. Už přišel o celou mostovku. Zbyly jen pilíře, které stavbaři zesílí a nasunou na ně novou konstrukci. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Stavbaři už sundali starou mostovku (vrchní část mostu s vozovkou) a na most přes Ohři u Transmotelu se tak naskýtá pozoruhodný pohled. Zanedlouho se na něj začne nasouvat centimetr po centimetru mostovka nová.

Až rekonstrukce 36 let starého mostu skončí, stane se most součástí páteřní komunikace v Karlovarském kraji, rychlostní silnice R6. Díky dvěma novým jízdním pruhům bude o šest metrů širší než dosud.

"Koncem června budeme vysouvat novou mostovku," řekl vedoucí projektu rekonstrukce mostu Zdeněk Rozsypálek ze stavební firmy Metrostav. "V první fázi půjde o tři pole, a to směrem od Sokolova. Práce jdou podle harmonogramu, nic stavbu nekomplikuje," dodal.

Rekonstrukce mostu přes Ohři u Transmotelu na Sokolovsku

Rekonstrukce mostu přes Ohři u Transmotelu na Sokolovsku

OPRAVA MOSTU

Konec května: skončilo bourání původních betonových částí

Červen-říjen: budou se nasouvat pole nové ocelové konstrukce

Listopad a další měsíce: římsy, izolace a další dodělávky

Duben 2011: otevření jedné poloviny profilu mostu

Do konce roku 2011: celkové otevření

Míry nového mostu:
- váha ocelové konstrukce (mostovky): 2 500 tun
- výška: 48 metrů nad hladinou Ohře
- šířka: 20 metrů (o 6 víc než dosud)
- délka: 297 metrů

Most byl postaven v roce 1974. Zažitý je jeho název u Transmotelu, oficiálně se jmenuje Most 30. výročí, dříve Únorového vítězství.

Proč musí relativně mladý most projít tak zásadní proměnou? Kromě rozšíření o dva pruhy se celkově změní typ konstrukce. Beton bude nahrazen železem. Na povrchu silnice bude pochopitelně tak jako dosud asfalt. Řidič tedy spatří změnu pouze v šířce vozovky. Celkově ale bude most lehčí a odolnější.

Laicky se podle Rozsypálka dá říci, že z původního mostu zůstane jen středový oblouk a pilíře. A také ty je třeba obnovit. "Když jsme pilíře podrobně prozkoumali, zjistili jsme, že jsou narušené. Porušený byl beton i železa. Vše bylo ve výrazně horším stavu, než se předpokládalo," uvádí šéf stavbařů.

Lešení tedy obepnulo i pilíře. "Za pomoci takzvaného šplhacího bednění a armatur pilíře zesilujeme dvacet centimetrů silnou vrstvou betonu z každé strany. Předpokládáme, že s obloukem se nebude muset dělat nic," říká projektant.

Skutečnost, že most musí nakonec projít skutečně zásadní obnovou, byla rozhodujícím důvodem, proč došlo na jeho celkovou uzavírku. Důležitou roli při rozhodnutí o objížďce hrála také bezpečnost stavebníků. Kdyby měli pracovat za provozu, auta by je míjela jen o centimetry.

Dělníci pracují 16 hodin denně a na přípravě nové ocelové konstrukce se dělá i v noci. Montéři novou ocelovou konstrukci svařují vedle mostu ze zhruba 200 tunových kusů, ty pak jeřáb přesune do montážní jámy, kde je svaří dohromady. Potom je, zjednodušeně řečeno, speciální hydraulika natlačí na pilíře.

Vozidla jedoucí z Karlových Varů směrem na Sokolov a opačně musí kvůli stavbě mostu jet objížďkou přes Královské Poříčí.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...Najdete na iDNES.cz