U Schustera nenastaly po operaci žádné komplikace

Zdravotní stav slovenského prezidenta Rudolfa Schustera, který se v noci z neděle na pondělí podrobil operaci tlustého střeva, je stabilizovaný a nenastaly u něho žádné komplikace. Lékaři předpokládají, že by slovenský prezident Rudolf Schuster mohl být z nemocnice propuštěn za dva týdny. Podle prezidentova mluvčího Jozefa Leikerta, byla noc na úterý docela klidná a Schuster dokonce žertoval o snech, které měl pod vlivem narkózy.

Ráno měl prezident mírně zvýšenou teplotu, ale to je při pooperačních stavech zcela normální.

"Prezident se již zajímá o dění doma a ve světě," poznamenal Leikert.

Jak uvedl primář nemocnice ministerstva vnitra František Fabián, který Schustera v noci z neděle na pondělí operoval, léčba nadále pokračuje infúzemi a antibiotiky.

"Po poledni by měly být známy další výsledky vyšetření, podle nichž se případně bude
korigovat nasazení antibiotik, řekl Fabián.

Dnes by prezident měl postupně začít s rehabilitací, což by podle mluvčího měly být zpočátku velmi mírné cviky.

Protržení tlustého střeva postihlo i Václava Havla v dubnu 1998 na dovolené v Rakousku. Rychlou a přesnou diagnózou mu tehdy zachránil život rakouský chirurg Ernst Bodner.  

Lékaři však předpokládají jednodušší rekonvalescenci u slovenského prezidenta, než si prožil Václav Havel. 

U Schustera je totiž pravděpodobnost nádorového onemocnění podle makroskopického nálezu minimální. Český prezident byl navíc v době protržení tlustého střeva oslaben předešlou operací plic.

"Samozřejmě v medicíně je to vždy otevřené a po operaci se může odehrát všelicos," upozornil ovšem primář Fabián.

Slovenskému prezidentovi zachraňovala život noční operace
Prezidentská kancelář s odvoláním na prezidentova osobního lékaře Františka Samselyho vydala oficiální prohlášení, v němž stojí, že " zhoršení zdravotního stavu bylo způsobeno progresí zánětových změn na části tlustého střeva s jeho proděravěním. Uvedená komplikace si vyžadovala urgentní chirurgický zákrok, jemuž se prezident podrobil v nočních hodinách".

Prezident leží na resuscitačním oddělení bratislavské nemocnice ministerstva vnitra. Schustera operoval primář chirurgie František Fabián a přítomen byl i jeden z nejlepších košických chirurgů.

Rádio Twist uvedlo, že prezident má po operaci dočasně zavedeny mimotělní vývody. Operace podle prezidentova osobního lékaře Františka Samselyho trvala asi dvě a půl hodiny.

Po probrání z narkózy se Rudolf Schuster na přítomné usmál a zamával jim. Šlo o vůbec první operaci, jako kdy absolvoval. Lékař předpokládá, že hlava státu stráví v nemocnici ještě nejméně dva týdny.

Jedním z důvodů proděravění tlustého střeva byl zánět střevních výrůstků. Prezidentův osobní lékař vylučuje, že by protržení nastalo v důsledku nádoru. Proděravění se podařilo hned lokalizovat, čímž se předešlo infekci břišní dutiny.

"Jde o chorobu, která postihuje tlusté střevo. Jde o výrůstky na tlustém střevu, na podkladě jistých degenerativních změn ve stěně tlustého střeva. Tyto výrůstky se mohou zanítit a vyvolat další zápalové reakce i mimo tlusté střevo, v extrémním případě až natolik, že se proděraví a dojde k úniku obsahu střeva do okolí. To se stalo v neděli odpoledne," řekl novinářům primář chirurgie nemocnice slovenského ministerstva vnitra František Fabián s tím, že jedině urgentní operace mohla zachránit pacientův život.

Prezidenta v pondělí ráno navštívila v nemocnici jeho choť Irena.

Lékaři tápali 
Při Schusterově převozu do nemocnice ve středu 14. června lékaři ještě nevěděli, proč slovenský prezident trpí vysokými teplotami.

Prezident byl hospitalizován v Nemocnici ministerstva vnitra. Jeho osobní lékař tehdy sdělil, že Schuster je napojen na infuzi a užívá antibiotika. Jeho zdravotní stav se do neděle výrazně lepšil.

Informace o Schusterových zdravotních potížích nebyly z počátku přesné.

"Lékaři si vyhradili osmačtyřicet hodin, aby mohli přesně diagnostikovat, co konkrétně mu je. Je to možná z tohoto velkého horka, možná z vyčerpanosti. Těžko zatím říci...," uvedl Jozef Leikert, prezidentův mluvčí.

Prezident původně nechtěl ani zrušit svůj pracovní program v závěru týdne a před víkendem žádal o propuštění do domácího ošetřování, na což však lékaři nepřistoupili.

Ve čtvrtek ráno horečky opadly. Lékaři ho však nechtěli propustit dříve než v neděli.

V den převozu do nemocnice to bylo přesně rok, co se Schuster ujal své prezidentské funkce.

Prezidentská kancelář musela zrušit jeho čtvrteční i páteční program, jehož součástí měla být v pátek i mezinárodní tisková konference.

Den otevřených dveří prezidentského paláce, kde byly mimo jiné vystaveny všechny dary, které prezident během svého ročního působení v úřadu obdržel, se v sobotu uskutečnila.

Na operaci čeká i ministr Pittner
V téže nemocnici čeká na operaci žlučníku i ministr vnitra Ladislav Pittner. Jeho mluvčí v pondělí vyloučil, že by jeho šéf ze zdravotních důvodů abdikoval. Resort údajně řídí i z nemocničního lůžka.

Slovenský prezident
Rudolf Schuster

Narodil se 4. ledna 1934

Vystudoval stavební fakultu Slovenské vysoké školy technické
v Bratislavě

Pracoval v hutnickém gigantu Východoslovenských železáren

V roce 1983 byl poprvé zvolen primátorem Košic

V roce 1964 vstoupil do KSČ a od března 1986 do prosince 1989 byl členem ústředního výboru Komunistické strany Slovenska

Do vysoké politiky ho vynesla až "sametová" revoluce, kdy stanul v čele Slovenské národní rady, předsedou SNR zůstal až do voleb v červnu 1990

Poté byl velvyslancem ČSFR v Kanadě, po přijetí  lustračního zákona z funkce v březnu 1992 odejít

V roce 1994 se jako nezávislý triumfálně vrátil do primátorské funkce v Košicích, v prosinci 1998 vítězství suverénně obhájil.

Je autorem deseti rozhlasových her, několika detektivek, literárně-dramatických pásem a dvou memoárových knih.

Umí anglicky, rusky, německy a maďarsky, je ženatý, má dospělého syna a dceru a je již dvojnásobným dědečkem.

 

 

 






Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video