U prodejen Lidl padlo 102 stromů

  • 56
Sto dva stromů už padlo od začátku loňského roku. Co mají společného? Rostly poblíž stavenišť prodejen firmy Lidl. Anebo stály tak nevhodně, že bránily výhledu na už postavené supermarkety téže firmy. V jednom případě se košatá lípa "prohřešila" tím, že přes ni nebylo vidět na reklamní poutač.

Pro to, že si kácení objednala firma Lidl, však dosud nejsou důkazy. Neznámí dřevorubci přijeli porazit stromy v noci, aby je nikdo neviděl. Kácení totiž bylo nezákonné.

"Takové chování je nehorázné," komentoval případy ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Policii se zatím nepodařilo najít nikoho, kdo stromy podťal. "Jsme na začátku," říká František Šindelka z mělnické policie. Jeho lidé vyšetřují poslední nezákonné kácení v Kralupech nad Vltavou.

Případy se zabývá i inspekce životního prostředí. Tamá však hodně svázané ruce. I kdyby se jí podařilo zjistit, kdo si likvidací stromů objednal, může pokutovat jenom muže s pilou. Firma Lidl se k případům odmítá vyjádřit. Vzkázala, že její "komunikační strategií je nekomunikovat s médii".

U prodejen padla stovka stromů. Nelegálně
Ty stromy měly smůlu. Vyrostly tak nešikovně, že nové prodejny firmy Lidl přes ně nebylo vidět. Po nocích je neznámí dřevorubci porazili. Už jich padlo 102.

Na devíti místech v Česku padly vzrostlé stromy. Vždy bez povolení. A vždy shodou okolností stály před prodejnami nebo na staveništích firmy Lidl. Kdo vzal pilu a mnohdy vzácné dřeviny porazil? Pachatel neznámý, odpovídají policisté.

Kdo si objednal likvidaci stromů, které bránily výhledu na supermarket nebo jeho reklamní poutače? Pachatel neznámý. Kácení má vždy stejný scénář. V noci přijedou muži s motorovými pilami a během několika vteřin jsou stromy na zemi. Pokud jsou "stromovrazi" vyrušeni, prchnou.

Stromy, které nestačí porazit, poškodí tak, že musí být stejně pokáceny. "Znepokojuje mě to. Zejména pokud se prokáže, že všechny případy mají nějakou spojitost. Takové chování považuji za nehorázné," říká ministr životního prostředí Libor Ambrozek, jenž požádá inspekci životního prostředí, aby se případům důkladně věnovala.

I kdyby se inspektorům podařilo prokázat, že likvidaci stromů si objednala skutečně společnost Lidl, velkou hrozbu to pro nadnárodní společnost neznamená. "Můžeme pokutovat pouze toho, kdo vzal do ruky pilu. Pokud by to byla firma, můžeme jí uložit až půlmilionovou pokutu. Pokud pouze jednotlivce, mohli bychom uložit jen padesátitisícovou sankci," říká Tomáš Mařík, šéf oddělení ochrany přírody inspekce.

Policie, ta jediná by mohla do případu vnést světlo. Jenže její dosavadní prohlášení mnoho nadějí nepřináší. Navíc když se kácení v jednotlivých městech vyšetřuje odděleně a mají je na starosti různá obvodní oddělení.

Podaří-li se policii zjistit, že objednávka kácení přišla z Lidlu, na lavici obžalovaných by mohli usednout i ti, kteří si vymýcení skutečně objednali. "Ten, kdo by jednal za společnost, by asi byl spolupachatelem. Kdyby se zjistilo, že jednal za svou společnost, tedy s vědomím společnosti, tak by firmu zřejmě bylo možné žalovat o náhradu škody," míní advokát Tomáš Sokol.

Šéf píseckého odboru životního prostředí Miroslav Šatra vyhlásil Lidlu válku. Proč? I v jeho rajonu přes noc kdosi pokácel stromy, které stály před prodejnou Lidl. "V dopise se zavázali, že i pokud nebude zjištěn viník, jsou připraveni provést náhradní výsadbu tak, aby uspokojili požadavky města. Naše požadavky jsou jednoduché: Vraťte zeleň tam, kde byla," říká Šatra.

Společnost se však tomu najednou brání a stromy chce vysadit jinde. "Pokud se nedohodneme do 20. října, vyzvu občany, ať se zamyslí, zda taková firma má místo na našem trhu. A zda je správné u ní nakupovat. Výzvu dám do zpravodaje města, který má jedenáct tisíc výtisků a chodí do každé domácnosti," dodává.

Společnost Lidl odmítá na otázky novinářů odpovídat. "Naší komunikační strategií je nekomunikovat s médii," konstatuje Dana Berková, asistentka jednatele firmy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video