Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

U obchodního centra lidé zavzpomínali na odpůrce, který se oběsil

  17:25aktualizováno  19:42
Zhruba stovka lidí přišla odpoledne zavzpomínat a zapálit svíčky za Jiřího Simona, který se na Nový rok oběsil přímo nad vchodem obchodního centra City Park v Jihlavě.

Účastníci setkání obešli celou budovu centra a pochod zakončili u Simonova domu, kde opět rozžehli svíčky a položili květiny. | foto: Petr LemberkMF DNES

Účastníci pietní akce měli sraz přímo na místě, kde si vzal odpůrce City Parku život. U vchodu do centra vedle eskalátoru připevnili magnetem Simonovu fotografii s černou páskou.
 
"Jsem rád, že se tady zúčastnilo tolik lidí a že se o to konečně někdo zajímá. Snad to k něčemu bude," řekl přítomným Jakub Simon, syn zemřelého.

A popsal všem úsilí svého otce. Ten protestoval především proti okolnostem, za jakých komplex vyrostl. "Již nechci dále žít ve společnosti, kde se nemohu dovolat svých práv," napsal v dopise na rozloučenou padesátiletý aktivista Simon.

Jakub Simon, syn zemřelého

Oběsil se skokem ze střechy CP, jeho tělo viselo několik metrů nad eskalátorem. Dům Simona přímo sousedí s obchodním komplexem, který se otevřel loni v říjnu. - čtěte Dobře věděl, co dělá, tvrdí blízcí sebevraha z jihlavského City Parku

Účastníci setkání obešli celou budovu centra a pochod zakončili u Simonova domu, kde opět rozžehli svíčky a položili květiny. Celou akci monitorovala policie.

Investoři chtěli Simonův dům odkoupit za 4,5 milionu. On požadoval milionů dvacet. "To ale nebylo, že táta chtěl peníze, on se hlavně nechtěl stěhovat. Chtěl tady žít. Představte si, že si pořídíte baráček, opravíte ho a máte s ním spoustu plánů. Pak přijde někdo a chce to koupit. Táta řekl ne. A kdybyste mě teda utlačili, dejte mi čtyřikrát tolik, abych byl do konce života bez starostí. Jenže oni si chtěli koupit i tátovu mlčenlivost, to bylo ve smlouvě," popisoval během setkání přítomným Jakub Simon. Z prodeje nakonec sešlo.

Investoři centra City Park pietní akci nebránili a již nechtějí sebevraždu komentovat. "Smrt Jiřího Simona považujeme za jeho osobní tragedii a jako k takové se nebudeme i nadále jakkoliv vyjadřovat," uvedl šéf investorské firmy Martin Jaroš.

Ve středu kdosi dům zemřelého Simona vykradl. Kromě jiného se z domu ztratil počítač, v němž měla být všechna data ke sporu s centrem včetně mnoha fotografií ze stavby. "Obsah dat v odcizeném počítači je policii znám," řekla Jana Kroutilová, mluvčí jihlavské policie.

Jiří Simon v říjnu 2006 na terase svého domu ve Ztracené ulici.

Lidé na setkání popisovali své dojmy z jednání úřadů. "My jsme jednou kousek odsud na Fibichově ulici přestavovali kůlničku, která není odnikud vidět. Na to jsem potřeboval povolení od památkářů a dáma od nich přijela až z Brna. Když to srovnám s tímhle, co vyrostlo přímo u městských hradeb, tak zůstává rozum stát," ukázal na City Park Bohumír Pollak.

"Oni tady pana Simona vlastně obezdili," přidal se u jeho rodinného domku Marek Řezáč, organizátor pietní akce. A poděkoval všem přítomným, že se v mrazu vydali zavzpomínat.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

Drahoš není taková osobnost, podporuji Zemana, řekl Babiš v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Premiér Andrej Babiš bude jednat o vládě s většinou parlamentních stran. ČSSD podle něj změnila svůj postoj, proto s ní...

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz