Hlavní hygienik Michael Vít při rozhovoru s Barborou Tachecí

Hlavní hygienik Michael Vít při rozhovoru s Barborou Tachecí | foto: Jan Zátorský, MAFRA

U nás epidemie neřádí, ale cirkus to není, říká hygienik Vít

  • 35
V Česku sice epidemie infekce krvácivého průjmu zatím nenastala, cirkus to ale není, říká hlavní hygienik Michael Vít. Podle něj není třeba panikařit, ale je důležité, aby odborníci našli zdroj nákazy a případné epidemii se zabránilo.

Dění kolem infekce krvácivého průjmu označil za uměle vytvořený cirkus prezident Václav Klaus. Dodal, že panika poškodila španělskou ekonomiku. (Více čtěte zde)

Epidemie se u nás podle hlavního hygienika Michaela Víta nyní obávat nemusíme. "V České republice zatím žádná epidemie neřádí a podle výsledků, které mám právě v rukou, jsou všechny vzorky kromě nakažené Američanky negativní," ujistil hlavní hygienik.

Infekce krvácivého průjmu

Infekce krvácivého průjmu se projevuje vysokou teplotou kolem 38 stupňů, bolestí hlavy a břicha, zvracením či právě krvácivým průjmem a selháním ledvin. Poslední příznaky jsou však podle hlavního hygienika Michaela Víta ty nejvážnější. Lidé, kteří mají na nákazu podezření, by proto měli co nejdříve vyhledat svého lékaře, který by měl nemoc rozpoznat.
"U řady pacientů totiž ke krvácivému průjmu vůbec dojít nemusí. Krvácivý průjem a selhání ledvin, tedy faktory, na které lidé v Německu umírají, jsou tam zastoupeny z dvaceti procent," upozornil Vít.

V Německu se však infekce krvácivého průjmu za hranici epidemie už dostala. "Aby onemocnělo touto bakterií přes 1200 lidí a zemřelo 17 lidí, tak to je opravdu nezvyklé," přiznal Vít.

Dodal, že je velice důležité objevit zdroj nákazy a způsob přenosu. "Je třeba najít ten zdroj, nemá ale smysl ničit rajčata a obviňovat okurky či salát. Pak můžeme cíleně nastavit ta preventivní opatření a epidemii zabránit," míní Vít.

Podle Šéfa České vakcinologické společnosti Romana Prymuly se infekce ani povyk kolem ní nedá srovnávat s ptačí či prasečí chřipkou. "Ta byla potenciálně nebezpečná pro celou populaci. Pokud by její virus působil agresivněji, ohrožoval by celý svět," míní Prymula.

Infekce krvácivého průjmu je podle Prymuly stále izolovanou záležitostí, která se odehrává v Německu. "Tento organismus se musel vyskytnout na nějakém omezeném prostoru a k dalšímu šíření došlo kontaktem. Pokud budeme dodržovat hygienická pravidla, tak mám za to, že se nemusíme ničeho obávat," míní Prymula.

Infekce zmizí v řádech týdnů

Podle něj se epidemii podaří dostat pod kontrolu řádově v týdnech, možná během měsíce. "Zhlediska šíření je toto podstatně méně nebezpečné než chřipka, protože proti té se bránit neumíme," dodal vakcinolog.

Že se nedaří nalézt zdroj nákazy v Německu, je podle něj podivné. "Jsou tu spekulace, jestli nedošlo k umělému rozšíření, protože je tam celá řada neznámých, které mě samotného překvapují,"dodal Prymula s tím, že šíření střevní epidemie se podaří ve vyspělé Evropě zvládnout.

Někteří lidé proti průjmu užívají probiotika, nebo se léčí příležitostným "panákem" tvrdého alkoholu. Podle hlavního hygienika Víta je ale jedinou účinnou prevencí pouze hygiena. "Samozřejmě můžeme takovými postupy změnit bakterii příznivé prostředí, ale rozhodně to nemůže nahradit základní hygienu," varoval odborník.

Naše společnost nemá díky dobrému systému strach z epidemií a míní, že nebezpečné bakterie se zde nevyskytují. "Je to hloupost, jsou tu. Ale umíme s nimi bojovat. Jakmile některé z těch pravidel porušíme a dopustíme se nějakého faulu v osobní hygieně, projeví se," dodal Vít.

Nákazy drží na uzdě takzvaný systém kritických kontrolních bodů. Ty mají minimalizovat kontaminaci ve výrobě potravin, při přípravě jídla a v prodeji. Odborníci například při přípravě pokrmů identifikují, kde může dojít ke kontaminaci a připravují taková opatření, aby se jí zabránilo. Dodržování tohoto systému kontrolují hygienici, Státní zemědělská a potravinářská inspekce a Státní veterinární správa.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video