Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

U Mostu se sesula vinice

  16:06aktualizováno  16:06
Téměř deset hektarů vinic se v sobotu sesulo z výsypky Hrabák v Čepirozích u Mostu. Podmáčená půda se neudržela na jílovém podloží a jako hliněná lavina se rozjela k okálům pod vinicí. Zastavila se asi sto metrů od nich. Vytvořila tam hliněný val, který zatím zmrznul a přestal se pohybovat. Při oteplení ale může nedaleká obydlí ohrozit.

"Hliněný masiv se posunul o několik metrů. Území jsme vykolíkovali a podle kolíků sledujeme, zda se  opět nepohne," popsal situaci Zdeněk Pátek, operační důstojník mosteckých hasičů.

"Lidé nejsou v ohrožení, pokud by došlo k dalšímu sesuvu, nejspíš by zasáhnul jen okraj zahrádkářské kolonie. Nyní je ale půda opět zmrzlá a je tedy zpevněná," uvedl Pátek.

Příčinou sesuvu je podle nějvelké promáčení půdy po tání a vytrvalých deštích - půda pak sklouzne po mazlavé hlušině pod ní.

Známý severočeský vinař Ivan Váňa, jemuž zničená vinice na výsypce patří, upozorňuje na to, že za sesuvem je špatný postup při založení výsypky.

"Vycházím zo toho, co vím od specialistů na rekultivace. Svah této výsypky byl velmi prudký, jílové podklady byly nesourodé a neudržely ornici. Navíc bylo na výsypku později dodáno další patro, které na spodní část tlačilo a působilo i na tamní spodní vodu," řekl.

Podobný sesuv, ovšem znatelně menší, už jeho vinice zažila před dvanácti lety. Menší trhliny se na ní objevovaly i poté relativně často. Takové množství půdy jako nyní se ale najednou ještě nepohnulo. Zničila se tak většina sloupků na vinici, tři hektary jsou naprosto zdemolované, dalších více než pět se nedá ošetřovat.

"Rýnský ryzlink letos nebude. Cítím smutek a zmar práce, kterou jsem děla," svěřil se vinař. Podle odborníků právě vinice zabraňovaly tomu, aby k velkému sesuvu nedošlo již dříve. Situaci může vyřešit snad jedině nová rekultivace výsypky.

"Zřejmě bude třeba odtěžit starou zeminu odtěžit, upravit podloží a zavést je novou ornicí. To je ale záležitost vlastníka," míní Váňa, který má půdu, na níž vinici vybudoval, pronajatou od pozemkového fondu. Jeho zástupce se včera nepodařilo kontaktovat.

V sobotu odpoledne se v Čepirohách (součást města Mostu) zřítila podmáčená vinice na rekultivované výsypce. Val o ploše přibližně 500x500 m se zastavil asi tři sta metrů od řady okálů. Sesuv půdy nikoho nezranil. (5. ledna 2003)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Vláda nezískala důvěru. ANO odsunulo hlasování o vydání Babiše

Premiér Andrej Babiš hovoří s předsedou SPD Tomiem Okamurou na úterním jednání...

Menšinová vláda Andreje Babiše nezískala důvěru Sněmovny, hlasy dostala jen od 78 poslanců ANO. Mandátový a imunitní...

Najdete na iDNES.cz