Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

U Moskvy chátrá palác Gazpromu, zahradu má jak osm Václaváků

  12:52aktualizováno  12:52
Vesnice Berežki na západ od Moskvy je skanzenem luxusních rezidencí ruské smetánky. Mezi okázalými stavbami vyniká velikostí i náklady opuštěné sídlo, o kterém donedávna nikdo netušil, komu vlastně patří. Tajenku rozluštilo ruské vydání časopisu Forbes.

Luxusní rezidence leží přibližně padesát kilometrů západně od Moskvy (foto: Forbes.ru) | foto: Forbes,ru

Po pádu Sovětského svazu vyrostly v Rusku jako houby po dešti stovky luxusních paláců. Postavili si je oligarchové, kteří hledali způsob, jak dostatečně okatě utratit své nezměrné jmění nabyté často pochybnými cestami v chaosu divokého postsovětského kapitalismu.

Ruští miliardáři si pro budování svých honosných rezidencí oblíbili především vesnici Berežki přibližně padesát kilometrů západně od Moskvy. Svá sídla si zde postavili ve všech možných architektonických stylech: připomínají středověké hrady, usedlosti z 19. století i obří chaty jako ze švýcarských Alp.

Luxusní rezidence leží přibližně padesát kilometrů západně od Moskvy (foto: Forbes.ru)Luxusní opuštěná rezidence u Moskvy z ptačí perspektivy (foto: Forbes.ru)

Miliardáři svá sídla ukrývají za několikametrovými zdmi, které hlídají bezpečnostní kamery a ozbrojené stráže. V létě 2009 nad vesnicí prolétával amatérský pilot a objevil nestvůrně rozlehlý komplex rozkládající se na břehu Istrinské přehrady. Očividně ho nikdo neobýval.

Fontánky i lovecká chata

Na snímcích, které pilot zveřejnil na internetu, je vidět palác ve stylu 18. století uprostřed obrovského parku s fontánkami. Ke komplexu o celkové výměře 32 hektarů (tedy přibližně osm Václavských náměstí v Praze) patří také lovecká chatka a ještě jeden menší palác s bazénem a pokoji pro hosty. Ruský tisk hned začal spekulovat, komu opuštěné panství patří.

Ruský podnikatel jordánského původu Zijád Manasir

Ruský podnikatel jordánského původu Zijád Manasir

Média nejdříve vytipovala Alexeje Millera, šéfa státního plynárenského gigantu Gazprom. Pak se však k vlastnictví rezidence přihlásil ruský podnikatel jordánského původu Zijád Manasir. Postavil ji prý pro potřeby své velké rodiny. Záhadu nakonec rozluštila ruská mutace časopisu Forbes.

Večírky Gazpromu překazila krize

Manasirova firma Strojgazconsulting prý původně skutečně luxusní panství postavila pro potřeby Gazpromu, který zde chtěl pořádat své večírky. Sídlo o 3 200 metrech čtverečních zbudoval podle španělského paláce Palacio Real de La Granja de San Illdefonso.

Když se však náklady vyšplhaly na 30 milionů dolarů (dnes přibližně 576 milionů korun), udeřila finanční krize a Gazprom stavbu zastavil. Nedokončená stavba tak zůstala na krku Manasirovi, který je podle žebříčku Forbesu s jměním 900 milionů na 78. místě žebříčku nejbohatších Rusů.

Vesnice Berežki, Moskevská oblast, Rusko

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Do konce roku 2019 bude naše ambasáda v Jeruzalémě, řekl Pence v Izraeli

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tleská projevu amerického viceprezidenta...

Spojené státy hodlají přesunout ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma do konce roku 2019. Oznámil to před izraelským...

Útok na hotel v Kábulu nepřežilo osmnáct lidí, včetně čtrnácti cizinců

Muž se snaží utéct z balkonu kábulského hotelu Intercontinental během útoku tří...

Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo osmnáct civilistů, z toho čtrnáct cizinců. Národnost cizinců afghánské...

Schulz nechce strop pro příjem běženců, varoval před pravicovou vlnou

Martin Schulz během projevu na sjezdu německé SPD (21. ledna 2018)

Pokud bude SPD ve vládě, nebude mít Německo žádnou horní hranici pro příjem uprchlíků, uvedl předseda strany Martin...

Najdete na iDNES.cz