Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

U maturit propadla téměř pětina studentů, každý desátý nebyl připuštěn

  14:35aktualizováno  15:11
U státních maturit vyhořelo 19,5 procenta studentů. Navíc téměř každý desátý k maturitě nemohl ani jít. Oznámilo to ministerstvo školství. Nejhůře dopadli studenti odborných učilišť a nástavbových oborů. Opravné zkoušky se budou konat v září.

Ministr školství Josef Dobeš oznámil, že zhruba pětina žáků neudělala letošní první státní maturity | foto: Mediafax - Jiří Schott

K maturitám se letos hlásilo téměř 99 tisíc studentů, přes devět tisíc z nich k nim učitelé vůbec nepustili. Žáci proto budou muset skládat maturitu v září nebo budou opakovat ročník.

Výsledky maturit

98 762 středoškoláků se letos hlásilo ke státním maturitám
9 600 jich učitelé ke zkouškám nepustili
87 898 středoškoláků skládalo všechny zkoušky
6 215 jich skládalo jen část zkoušek státní maturity
70 722 středoškoláků maturitu zvládlo
17 176 studentů bylo při maturitě neúspěšných

Zdroj: MŠMT

Nad vůbec první státní maturitou si v minulých týdnech lámalo hlavu 88 tisíc středoškoláků. Neúspěšných z nich bylo 19,5 procenta, oznámilo ve středu ministerstvo školství.

"Zhruba u sto škol bylo procento neúspěšnosti ještě vyšší," podotkl ministr školství Josef Dobeš. U dvou desítek škol dokonce u státních maturit neuspělo 70 procent žáků.

Podle Dobeše tyto školy nijak trestané nebudou, špatný výsledek jim ale může zlomit vaz, protože přijdou rozhodnutím rodičů o studenty.

Nejčastěji propadali studenti z matematiky, neuspělo jich 14,4 procenta. Z cizího jazyka pak propadlo devět procent studentů, z češtiny 7,6 procenta.

Nejvyšší neúspěšnost měli podle očekávání maturanti oborů středních odborných učilišť a v nástavbovém studiu. U nástavbových oborů byla neúspěšnost téměř 44 procent, z učňů neprošla asi třetina. Naproti tomu u gymnázií byla neúspěšnost jen 5,1 procenta.

Opravný termín bude ministerstvo vypisovat na září. Studenti se do něj musí přihlásit do soboty 25. června. Dobeš předpokládá, že na něj dorazí 27 až 28 tisíc studentů.

Kosí státní maturity více?

Je 19,5procentní neúspěšnost drtivou prohrou českého školství, nebo toto procento nevybočuje z obvyklých čísel? Podle ředitele Cermat Pavla Zeleného to není možné zjistit, protože ministerstvo školství si dosud procento neúspěšnosti každoročně nezjišťovalo. Podle Zeleného to naposledy udělalo před dvěma lety. Tehdy u maturit pohořelo 12 procent studentů.

Ministerstvo výsledky ohlásilo jen několik hodin poté, kdy se je dozvědělo. "Zpracování výsledků státních maturit bylo ukončeno ve středu v 8:30," oznámil ředitel společnosti Cermat Pavel Zelený.

Resort školství nyní bude čísla podrobně analyzovat a poté je předá školám a jejich zřizovatelům. Žádné celostátní žebříčky úspěšnosti v maturitách ale dělat nebude. Podle Dobeše to není cílem, protože státní maturity mají jen nastavit laťku úrovně vzdělávání.

Maturitní vysvědčení dostanou studenti do 20. června. Poté mají osm dní na to, aby si podali žádost o přezkum výsledků.

Kompletní znění testů, z nichž některé už unikly na web, ministerstvo zveřejní na konci července. Ti žáci, kteří budou do svých vyplněných archů chtít nahlédnout, o to musí požádat ředitele školy.

Zkoušky stát připravoval řadu let. I tak ale sklidily kritiku. Například kvůli pravidlům při skládání zkoušky nebo složité distribuci utajovaných testů. Dobeš proto ujistil, že jeho cílem bude, aby je do tří let mohli žáci skládat on-line. Od října chce ministerstvo na sto školách vyzkoušet k tomuto záměru pilotní projekt.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Najdete na iDNES.cz