Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

U Hradní stráže byl další agent

  0:06aktualizováno  0:06
Někdejší disident Václav Havel se tajné komunistické policie nezbavil ani po listopadové revoluci. Více než jedenáct let ho na Pražském hradě obklopovali agenti StB. Jak se MF DNES podařilo vypátrat, bývalý náčelník štábu Hradní stráže, třetí nejvýše postavený muž jednotky Milan Liška, byl agentem vojenské kontrarozvědky, která spadala pod StB.

Je to už druhý důstojník hradní jednotky, jenž se zapletl se Státní bezpečností.

Minulý týden totiž MF DNES upozornila, že dlouholetý velitel Hradní stráže Jaroslav Indruch byl rovněž agentem StB.

"Podplukovník Liška je evidovaným agentem Vojenské kontrarozvědky," potvrdil vysoce spolehlivý zdroj.

Nepopřel to ani šéf Vojenské kanceláře prezidenta republiky Ladislav Tomeček. "Liška s Indruchem jsou bývalí důstojníci ministerstva vnitra a jako agenty je vojenská kontrarozvědka zřejmě zverbovala v době, kdy si odbývali vojenskou základní službu či studovali Vysokou vojenskou školu pozemního vojska ve Vyškově," řekl. 

Někdejší náčelník štábu Milan Liška byl od Hradní stráže propuštěn společně s Indruchem loni v létě.

Bylo to vzápětí poté, co ministerstvo vnitra zveřejnilo, že existuje 117 bývalých agentů StB, kteří dostali neprávem negativní lustrační osvědčení. Prezidentova kancelář nechce o případu čelných důstojníků hradní jednotky příliš mluvit. Indruchův a Liškův odchod ze služby odůvodňuje tím, že nezískali bezpečnostní prověrku.

"Liška nesplnil zákonné podmínky pro vojáky z povolání," zdůvodňuje náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Ladislav Tomeček. Stejnými slovy vysvětloval také Indruchovo propuštění. Národní bezpečnostní úřad však důstojníkům potřebné prověrky loni nevydal právě proto, že se oba zapletli s StB.
Liška stejně jako Indruch loni tvrdili, že odcházejí ze své vůle.

"Končí mi závazek jako většině příslušníků Armády České republiky. Takže po splnění závazku nastoupím do zálohy," prohlásil Milan Liška.

V úterý už svůj případ nemínil komentovat. "Já o tom s vámi nechci diskutovat. Odešel jsem jako normální člověk. Na shledanou," reagoval zjevně rozrušeně na otázku, zda za jeho odchodem nebyla jeho estébácká minulost. Poté zavěsil.

Zda u Hradní stáže nepůsobí ještě další bývalí agenti StB, nedokáže zaručit ani šéf Vojenské kanceláře prezidenta republiky generál Ladislav Tomeček. Tento muž, kterému hradní jednotka přímo podléhá, udělal velkou vojenskou kariéru v dobách, kdy vládli komunisté.

V armádě před rokem 1989 zastával vysoké vojenské funkce, u nichž se předpokládala naprostá loajalita k režimu. Byl velitelem protivzdušné obrany západního vojenského okruhu, později měl dokonce na starosti protivzdušnou obranu státu.

"Byl jsem specialista. Nic víc," říká dnes ke své minulosti. Podle už citovaného zdroje nese Tomeček odpovědnost za to, že se někdejší agenti StB v Hradní stráži udrželi.

"To, že byl Václav Havel obklopen agenty StB, považuji za fatální selhání Vojenské kanceláře prezidenta republiky. Tento úřad dobře věděl, že Indruch s Liškou působili dlouhá léta jako důstojníci ministerstva vnitra. V případě hlavy státu přece není možné prověřovat - a navíc tak laxně jako u Indrucha - jen důstojníky v plukovnických funkcích," zdůrazňuje zdroj.

Tomeček se totiž hájí tím, že podle zákona měl negativní lustrační osvědčení vyžadovat jen od velitele Hradní stráže Jaroslav Indrucha. A ten je předložil, byť se později ukázalo, že je získal neoprávněně. Na Liškovu minulost se přišlo až díky pozdějšímu zákonu, podle něhož musel projít bezpečnostní prověrkou.

MF DNES navíc zjistila, že výčet exagentů pohybujících se v okolí prezidenta zřejmě ještě není konečný.

Podle dobře informovaného zdroje byl pracovníkem StB i jeden z prezidentových bodyguardů. Jeho jméno figuruje v neautorizovaných Cibulkových seznamech spolupracovníků StB. MF DNES bude tyto informace ještě prověřovat z dalších zdrojů.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...Najdete na iDNES.cz