Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Trosečník bloudil měsíc oceánem, tlející kamarády hodil přes palubu

  2:03aktualizováno  2:03
Dlouhých 28 dní bloudil oceánem osmnáctiletý mladík z Panamy, jehož loď zanesly proudy na otevřené moře. Během dobrodružné plavby přišel o dva přátele a živil se jen syrovými rybami. Minulý týden ho u souostroví Galapágy zachránila rybářská loď a trosečník se vrátil do své vlasti jako hrdina.

Mladý trosečník se po své záchraně musel podrobit lékařskému vyšetření. (25. března 2012) | foto: AP

V pondělí na letišti v Panamě vítaly viditelně pohublého mladíka desítky známých a příbuzných. Dojatý Vasquez se při setkání s rodiči neubránil slzám, s novináři ale nepromluvil ani slovo. Jeho příběh za něj odvyprávěl kapitán Hugo Espinosa z ekvádorské pobřežní stráže. Když ho rybáři zachránili, byl prý podvyživený, dehydrovaný a zmatený.

"Nevěděl, co se děje. Mlčel a vypadal úplně ztraceně. Jen pomalu začal reagovat, ale když jsme se ho zeptali na jeho mrtvé přátele, ztichl a sklopil zrak. Stálo ho velmi mnoho sil, než o tom začal mluvit," řekl podle serveru telegraph.co.uk Espinosa.

Vasquezova strastiplná odysea se začala 24. února, kdy se spolu se dvěma kamarády vracel z rybaření na moři do města Rio Hato na jihu Panamy. Ve chvíli, kdy se blížil západ slunce, se jejich třímetrovému člunu jménem Fifty Cents porouchal motor a mořské proudy ho zanesly na oceán.

Promiňte, že jsem nepřišel do práce

Muži zpočátku byli klidní: pobřeží bylo na dohled, měli naloveno dostatek ryb a velký demižon vody. Jak dny plynuly, naděje trosečníků na záchranu pomalu mizela. Voda docházela, slunce neúprosně pražilo a páchnoucí ryby museli vyhodit.

Fotogalerie

Po dvou týdnech jeden z Vasquezových přátel přestal jíst a pít a 10. března zemřel. Jeho tělo se začalo rozkládat a Vasquez ho musel hodit přes palubu. Druhý Vasquezův přítel podlehl dehydrataci a úpalu o pět dní později. Také jeho tělo odevzdal náctiletý trosečník mořským hlubinám.

Nadále se živil jen syrovými rybami, které uvázly v jeho sítích, a v nemilosrdném žáru tropického slunce pomalu očekával, kdy nadejde i jeho konec. Když už byl téměř smířený se smrtí, nebe se zatáhlo a začalo pršet. Díky tomu naplnil čtyři galony vody. Po dalším týdnu na moři se na obzoru vynořila záchrana: rybáři z lodi Duarte V, kteří zesláblého trosečníka vzali na palubu.

Adrian Vasquez urazil na svém drobném člunu za necelý měsíc 965 kilometrů. Své zachránce údajně poprosil, aby si mohl dvakrát zatelefonovat. Poprvé volal své matce a podruhé svému zaměstnavateli, aby mu vysvětlil, proč měsíc nepřišel do práce.

Rio Hato, Panama (zelená značka) a Galapágy (červená značka)

Rio Hato, Panama (zelená značka) a Galapágy (červená značka)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Turecku narazil autobus do stromu u dálnice, zemřelo jedenáct lidí

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu,...

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu, která se stala v noci na sobotu na dálnici...

Senát USA neschválil rozpočet vlády, která teď nemá peníze na provoz

Kapitol, sídlo amerického Kongresu (8. listopadu 2016)

Americký Senát se nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu Spojených států, která tak nyní...

Voda dojde 22. dubna. Kapské město je na suchu, šetřit musí i turisté

Kapské město trápí v posledních letech velmi vysoké teploty a sucha.

Klimatické změny přinášejí do některých světových regionů dosud nevídaná horka. S nimi přicházejí regiony o zdroje...

Najdete na iDNES.cz