Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

U Fukušimy zůstala zapomenuta zvířata, hladovějí a čekají na své pány

  13:14aktualizováno  13:14
Jsou hladová, nemocná a vyčerpaná. Postávají na zápraží domů, pobíhají po ulicích a čekají na návrat svých majitelů. Při povinné evakuaci obyvatel z okolí jaderné elektrárny Fukušima zůstala mnohá zvířata zapomenuta. Teď k nim nikdo nemůže. Ochránci zvířat ale riskují ozáření a opuštěným tvorům se snaží pomoci.

Když obyvatelé měst v blízkosti elektrárny Fukušima opouštěli v březnu kvůli jaderné havárii své domovy, mnozí tam své domácí mazlíčky nechali. Věřili, že se zakrátko vrátí. Zvířata zatím už měsíc čekají v opuštěných městech na návrat svých pánů, spousta z nich i uhynula.

Úřady se ale k jejich záchraně nechystají a majitele zvířat do oblasti nepustí, vyhlásily tam totiž povinnou evakuaci. "Rozumím jadernému nebezpečí a všemu, ale prostě tam (ta zvířata) byla ponechána, aby umřela hladem," zlobí se například ochránkyně zvířat Isabella Gallaon-Aoki z organizace Japan Earthquake Animal Rescue and Support.

Ochránce zvířat z organizace Sheltie Rescue se snaží zachránit psa z trosek v opuštěném městě Minami Soma, které leží v evakuační zóně kolem jaderné elektrárny Fukušima (10. dubna 2011)

Ochránce zvířat z organizace Sheltie Rescue se snaží zachránit psa z trosek v opuštěném městě Minami Soma, které leží v evakuační zóně kolem jaderné elektrárny Fukušima (10. dubna 2011)

Ta je jednou z organizací, která úřední zákaz porušuje a jejíž členové riskují v radiací zamořeném okolí elektrárny zdraví, aby bezradným zvířatům pomohli. Lidé si mezitím už zvykli jim posílat své adresy s prosbami, aby jejich miláčky zachránili.

Chtěli svého psa osvobodit, ale nedostali se k němu

Povedlo se jim to v případě Hiroko Ito a jejího pětiletého psa Nona. Ito mu při evakuaci nechala vodu i jídlo na pár dní, nenapadlo ji, že bude pryč tak dlouho. "Zkoušeli jsme ho zachránit, ale nemohli jsme se tam dostat," popsala televizi CNN.

S Nonem se setkala, ale jen na chvíli. Jako většina evakuovaných žije v centru, kam zvířata nesmí. A Non tak podobně jako spousta dalších zachráněných psů bude muset přečkat nejhorší období v kleci v útulku ochránců zvířat.

Muž hledá jídlo pro opuštěného psa ve městě Minami Soma (13. dubna 2011)

Muž hledá jídlo pro opuštěného psa ve městě Minami Soma (13. dubna 2011)

Ochránce zvířat krmí opuštěné psy ve městě Minami Soma (7. dubna 2011)

Ochránce zvířat krmí opuštěné psy ve městě Minami Soma (7. dubna 2011)

Na smutné osudy opuštěných zvířat v prefektuře Fukušima upozornila mimo jiné skupina novinářů, která navzdory varování do oblasti vyrazila a ve městě Minami Soma natočila a vyfotografovala bezradné tvory ponechané nejistému osudu.

Reportér psa neodvázal, co kdyby pro něj přišel majitel...

Televize CNN odvysílala například video bígla přivázaného u domu. "Jsou mu vidět i žebra," popsal novinář. Psa nakonec po dlouhých úvahách neodvázal. Co kdyby se prý pro něj vrátil jeho majitel. Reportér dal psovi alespoň svůj oběd a postaral se, aby měl dost vody.

Snímky reportéra AP, který zachytil na cestě skupinu border kolií, pak přiměly k akci Etsumi Ogino. "Mé srdce se zachvělo. Vypadali přesně jako můj pes. Začala jsem je okamžitě hledat," popsala agentuře AP šestapadesátiletá dobrovolnice ve zvířecím útulku v prefektuře Čibo.

Na zádech prasete v Minami Somě odpočívá vrána. Spousta zvířat zůstala opuštěna po povinné evakuaci (8. dubna 2011)
Mrtvá kráva v kravíně v opuštěném městě Minami Soma, kde úřady nařídily kvůli radiaci z elektrárny Fukušima povinnou evakuaci. Mnohá zvířata tam zůstala opuštěná (13. dubna 2011)
Prasečí farma v opuštěném městě Minami Soma, které je uvnitř evakuační zóny kvůli úniku radiace z elektrárny Fukušima (13. dubna 2011)

V evakuační zóně zůstal napospas osudu i dobytek

Podařilo se jí zjistit, kde přesně se psi nacházeli. Informaci předala ochráncům zvířat z organizace nazvané Sheltie Rescue. Ti vypátrali evakuovanou majitelku psí smečky - chovatelku psů z Minami Somy - a vyžádali si její povolení pro odchycení zvířat.

Když pak dorazili v ochranných oblecích do Minami Somy, našli psy nedaleko místa, kde je viděli novináři. "Čekali na svou majitelku," popsala Tamiko Nakamura s tím, že psi měli nějaké granule a nehladověli, když je našli ochránci zvířat. Těm se v ten den nakonec podařilo odvézt do bezpečí dvacítku psů.

Úřady: ohledně zvířat nemáme žádné předpisy

Někteří ale utekli. A nespočet dalších zvířat tam zůstává, popsala aktivistka. Kromě domácích mazlíčků opustili mnozí Japonci i svá užitková zvířata. Agentura AP vydala snímky uhynulých krav v Minami Somě nebo opuštěných prasat ve vepřínech.

Císař navštívil postižená místa

Oblasti postižené zemětřesením a tsunami poprvé od březnové katastrofy navštívil japonský císař Akihito s manželkou. Zavítali do obce Asahi v prefektuře Čiba. Císařský pár v obci navštívil Japonce, kteří i téměř pět týdnů po katastrofě zůstávají v náhradním ubytování. Do postižených oblastí se Akihito s manželkou chtějí vracet i v dalších týdnech, navštívit by měli také nejhůře zasažené provincie Fukušima, Mijagi a Iwate.

Japonské úřady televizi CNN sdělily, že nemají žádné předpisy ohledně zvířat během evakuací lidí. Úroveň radiace, kterou naměřili v evakuační zóně dva fotografové, podle televize nebyla natolik vysoká, aby způsobila okamžité zdravotní problémy. Mohla by se ale projevit na zdraví lidí z dlouhodobého hlediska.

Muž spáchal po vyhlášení evakuace sebevraždu

Severovýchod Japonska zdevastovalo 11. března masivní zemětřesení a následné tsunami. Úřady už napočítaly 13 tisíc mrtvých, dalších 15 tisíc lidí se pohřešuje. Situace těch, kdo přírodní katastrofu přežili, je v některých případech jen těžko snesitelná - svědčí o tom případ stodvouletého muže, který v úterý spáchal sebevraždu, když se dozvěděl, že vesnice, v níž žil celý život, bude evakuována kvůli nebezpečí radiace.

Přírodní katastrofa zavinila havárii v jaderné elektrárně Fukušima 1, kde přestalo fungovat chladicí zařízení. Z reaktorů začala unikat radiace a úřady nařídily v okruhu několika desítek kilometrů povinnou evakuaci. V pondělí ji rozšířily. Technici v elektrárně ve čtvrtek znovu vodou chladili reaktory 1, 2 a 3. Do prvního reaktoru navíc pumpovali dusík, aby zabránili výbuchu vodíku. Pokračuje i odčerpávání asi 20 tisíc tun vysoce zamořené vody z reaktoru číslo 2.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Explozi rakouského plynovodu mohl způsobit uvolněný uzávěr nového filtru

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March...

Příčinou úterního výbuchu plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March mohl být uvolněný uzávěr...

Opozice by Rusko uvrhla do chaosu, varoval Putin a přidal vtip o zbrojení

Tradiční tisková konference Vladimira Putina (14. prosince 2017)

Vladimir Putin bude v březnových prezidentských volbách kandidovat jako nezávislý, nikoliv jako kandidát své strany...

Satelity zmapovaly zrod nejmladšího ostrova na světě. Jsou mu tři roky

Ostrov Hunga Tonga-Hunga Ha’apai na snímku z 28. dubna 2015

Nejnovější ostrov světa, který se vytvořil před třemi roky při erupci podmořské sopky v odlehlé části Tichého oceánu,...

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz