Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

U budovy europarlamentu vlaje roztržená česká vlajka

  18:18aktualizováno  14. února 12:07
Záhada české vlajky ve Štrasburku. Tak se dá nazvat příběh národního symbolu u budovy europarlamentu. Nejdříve vlála "trikolóra" kvůli lednovému rozšíření Unie potupně na provizorním drátu nataženém mezi stožáry. Vlastní žerdě jsme se nakonec dočkali. Tentokrát však na ní visí potrhaná vlajka.

České vlajce u budovy europarlamentu chybí k dokonalosti deset centimetrů. | foto: Marek Hannibal

"Je to opravdu zvláštní, že problémy přitahuje zrovna česká vlajka," komentoval pro iDNES.cz nevšední peripetie europoslanec Jan Zahradil.

Poprvé se čeští europoslanci nestačili divit při vjezdu do budovy europarlamentu ve Štrasburku před třemi týdny.

Zápal při rozšiřování EU o Rumunsko a Bulharsko očividně nesdílel technický personál, který nestačil doplnit dva sloupy pro nováčky. Pomohl si jednoduše - přebývající vlajky navěsil na dráty natažené mezi sloupy.

Zkrátka přišla kromě Bulharska i Česká republika. A čeští europoslanci nezůstali potichu. "Z estetického hlediska to vypadá hrozně a symboliku té věci snad ani nemusím vysvětlovat. Vždyť to může poškodit obraz Evropské unie v očích české veřejnosti!" zlobil se tehdy Zahradil. - více zde

Plnohodnotný sloup už máme. Co dál?
Stížnost u šéfa europarlamentních kvestorů Jamese Nicholsona, který se stará o technický chod europarlamentu, byla úspěšná. Tedy téměř.

"Ke změně došlo. Pro vlajku už máme vlastní sloup a vlajka tam také visí. Akorát že vlajka je roztržená. Chybí jí asi 10 centimetrů ze spodní červené části," popsal iDNES.cz výsledek snahy o nápravu Marek Hannibal z tiskového oddělení parlamentního klubu lidovců.

Jan Zahradil se prý opět obrátí na šéfa kvestorů, aby státnímu symbolu navrátil ztracenou důstojnost. "Mělo by to jít celkem rychle, jde v podstatě jen o výměnu vlajky," doufá europoslanec.

Slovo "jen" z jeho úst ovšem po předchozích zkušenostech postrádá obvyklou lehkost. Svůj boj s byrokratickou mašinérií ve Štrasburku totiž několikrát vedl na mnohem menším poli. Například při několikaměsíční výměně rozbité lampy ve své europoslanecké kanceláři.

"Vždy, když jsem to urgoval, někam si to zanesli, ale než lampu stačili vyměnit, skončil parlamentní týden a já odjel domů. Takže k výměně nedošlo a když jsem to příště urgoval, musel jsem celou proceduru absolvovat od začátku. Byl to začarovaný kruh, na několik měsíců," vzpomíná Zahradil.

Rozšíření Unie způsobilo chaos
Podobně nedobytně občas podle Zahradila působí organizace při zajištění tlumočení do češtiny. "Nebo když má být nějaký nápis ve všech jazycích členských zemí. Někdy se stane, že čeština chybí," doplní europoslance Marek Hannibal.

Příměr s často kritizovanou byrokratičností bruselského aparátu ale Zahradil odmítá jako laciný. Přesto, nebo právě proto, že sám patří to tábora největších euroskeptiků.

"Paralela se samozřejmě nabízí, ale takové hodnocení přenechám eurooptimistům. V tomto případě jde spíš o drobné technické detaily, jako důsledek rozšíření. Spousta lidí si předem vytvořila představy, které ne úplně odpovídaly realitě," dodal.

14. února - Před štrasburským europarlamentem už visí nepoškozená vlajka. iDNES.cz to oznámil mluvčí Marek Hannibal.


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Palestinci mají svou Johanku z Arku, dívce hrozí za napadení vojáka žalář

Tamímíová skončila po poslední akci ve vazbě. Hrozí jí až deset let vězení.

Palestinci mají novou hvězdu. Stala se jí teprve šestnáctiletá Ahid Tamímíová. V polovině prosince zfackovala...

Turci začali ostřelovat Afrín, kurdské území na severozápadě Sýrie

Turecké jednotky v provincii Hatay na pomezí Turecka a Sýrie (17. ledna 2018)

Turecká armáda začala z tureckého území ostřelovat severosyrskou oblast Afrín, ovládanou Kurdy. Ankara několik dní...

Ruští komunisté nasadili proti Putinovi selfmademana s vizáží Stalina

Kandidát ruské komunistické strany na prezidenta Pavel Grudinin (16. ledna 2017)

Ruská komunistická strana vyslala do letošních prezidentských voleb netradičního kandidáta. Nebude jím dlouholetý šéf...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz