Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

U afrických břehů končí období dešťů, somálští piráti vyplouvají za kořistí

  14:35aktualizováno  14:35
Námořní úřady upozorňují posádky obchodních lodí, které se chystají na cestu do Adenského zálivu, na zvýšené nebezpečí napadení piráty. V oblasti končí období dešťů, které přinášejí monzuny, a somálští bukanýři opět vyplouvají za kořistí. Letos už se pokusili unést 130 lodí.

Somálští piráti u válečné lodi Nivose | foto: Profimedia.cz

Šéf protipirátských misí v Indickém oceánu Caner Bener upozornil, že dobrá připravenost posádek obchodních lodí je důležitější než kdykoli dříve.

JAK PIRÁTI ÚTOČÍ

Vlastní útok podniká sedm až deset po zuby ozbrojených mužů na rychlých člunech. K lodi se blíží nepozorovaně z boku. Jakmile se plavidla zmocní, na palubu přichází asi 50 pirátů. Dalších pět desítek čeká na pobřeží pro případ potíží.

"Naše schopnost předcházet útokům se zvýšila, ale i piráti zlepšili svoji taktiku," varoval Bener v televizi CNN.

Podle amerických námořních sil uskutečnili letos bukanýři nejvíce útoků v dubnu. Pak přinesly monzunové větry k břehům východní Afriky vydatné deště a piráti nemohli kvůli vysokým vlnám na otevřené moře. Monzunové období ale končí a piráti jsou zpátky v plné síle.

Ale jak se útoku vyhnout? Námořní síly posádkám doporučují, aby dodržovaly bezpečnostní pravidla. Měly by především plout po vytyčených námořních trasách a před vplutím do Adenského zálivu upozornit bezpečnostní centrum Evropské unie nebo vojenské lodě v oblasti.

Oblast hlídá 34 lodí ze 16 zemí světa

Podle agentury Bloomberg oblast hlídá 34 lodí ze 16 zemí světa, rozsáhlé teritorium střeží například lodě EU nebo NATO, ale také vojenské flotily Indie, Číny, USA nebo Ruska. Plavidla ale hlídají rozsáhlé území, a tak jim občas malá bárka plná pirátů proklouzne. - čtěte Piráti letos útočí dvakrát víc než loni. Hlavně ti somálští

Jen od začátku letošního roku se ozbrojenci pokusili unést 130 lodí a v 28 případech se jim to i podařilo. Poslední neúspěšný pokus uskutečnili bukanýři lačnící po tučném výkupném 13. července.

V současnosti zadržují deset lodí se 190 námořníky. Většinou žádají výkupné od půl milionu do dvou milionů dolarů. Zatím nejvyšší sumu zřejmě vyinkasovali za ropný tanker Saudské Arábie Sirius star. Na kontě jim tehdy přibyly tři miliony dolarů. - o únosu si přečtěte zde

Nejkritičtější oblastí je pro obchodní lodě Adenský záliv, který je na cestě k Suezskému průlivu. Tato oblast je přitom hlavní obchodní "tepnou" pro převoz zboží mezi Asií, Evropou a Amerikou. Projede tudy pětina světového obchodu.

Mnoho kapitánů však kvůli pirátům začalo v poslední době raději volit delší cestu k americkému pobřeží - kolem mysu Dobré naděje. Časté útoky pirátů zvýšily i cenu za pojištění převáženého nákladu.

SOMÁLŠTÍ PIRÁTI

Somálští piráti po nezdařeném útoku v Adenském zálivuVody kolem Afrického rohu v Adenském zálivu patří k nejnebezpečnějším na světě. Piráti sice přepadávají lodě i v Malackém průlivu u Indonésie či u břehů Nigérie, ale ne tak intenzivně jako u Somálska. Země totiž nemá od začátku 90. let funkční vládu. Stát je rozložen na několik regionů s vlastními přechodnými vládami, které si s piráty neporadí.
Somálští piráti začali přepadat lodě v 80. letech. Tvrdili, že chtějí zabránit nelegálnímu rybolovu a přivážení odpadu k pobřeží. V 90. letech se začalo pirátství rozvíjet, lodní společnosti začaly za zajatá plavidla platit výkupné. Tehdy šlo o desítky tisíc dolarů, dnes o stovky tisíc i o miliony.

Somálský pirát v keňském vězení. (19. listopad 2008)Piráti jsou většinou mladí Somálci z chudých oblastí, z nichž mnozí mají zkušenosti z obchodních lodí.
Obyvatelé regionu Puntland na severovýchodě Somálska, odkud většina novodobých pirátů pochází, o nich říkají, že vedou opulentní život. "Mají peníze, moc a každým dnem jsou silnější," říká Abdi Farah Juha, který žije v puntlandské metropoli Garoe. "Žení se s nejkrásnějšími dívkami, stavějí si fantastické domy, mají nová auta, zbraně." Sumy, které získají na výkupném, z nich dělají obrovské boháče v zemi, kde téměř polovina obyvatelstva závisí na potravinové pomoci.

Zdroj: ČTK, CNN a BBC

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Tisíce zraněných a stovky mrtvých dětí. V USA řeší nebezpečné žaluzie

Ilustrační snímek

Nová studie amerických lékařů varuje před nebezpečím, které mohou pro malé děti skrývat obyčejné žaluzie. Od roku 1990...

Tři ženy vyzvaly Kongres k vyšetřování prezidenta Trumpa za sexuální útoky

Tři Trumpovy údajné oběti chtějí znovu otevřít kauzu obtěžování (11. prosince...

Tři ženy, které loni prezidentského kandidáta a pozdějšího volebního vítěze Donalda Trumpa obvinily ze sexuálních...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Najdete na iDNES.cz