Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Týraných dětí přibývá, ročně jich zemře padesát

  9:22aktualizováno  9:22
Místo laskavého slova křik, místo pohlazení rány. Počet týraných dětí se v Česku za posledních deset let zvýšil čtyřikrát. A podle odborníků je neodhalených případů mnohem víc. Problémem, jak pomoci dětem, kterým rodiče ubližují, se zabývala vláda.
Mnoho případů týrání dětí zůstává stále neodhalených. Ilustrační foto

Mnoho případů týrání dětí zůstává stále neodhalených. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Desetiměsíční děvčátko, které před pár dny přivezly liberecké sociální pracovnice do Fondu ohrožených dětí, prožilo víc než mnohý dospělý. Mělo několik špatně srostlých zlomenin. Který z rodičů dívce zpřerážel údy, teď šetří policie.

Statistiky jsou alarmující: za posledních 10 let přibylo surově bitých dětí čtyřnásobně, psychicky týraných je dvanáctkrát víc. Ročně úřady řeší zhruba dva tisíce případů. A 50 dětí za rok "péči" rodičů nepřežije.

O problému ve středu jednala vláda. "Bývá to dáno lhostejností okolí. Chceme zlepšit osvětu, aby se to lidé nebáli hlásit," říká ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Varovná čísla nutně neznamenají, že jsou dnešní rodiče čtyřikrát surovější, na víc případů se dnes přijde. Ale i tak jich zůstane stále mnoho neodhalených. Své děti přitom týrají nejen alkoholici a sociálně slabší lidé, ale i vysokoškoláci. "Při výchově uplatňují tvrdý dril," říká Marie Vodičková z Fondu ohrožených dětí.

Táta mi zhášel o ruce cigarety
Za každými z těch dveří se skrývá nejméně jeden tragický dětský osud. Hned v prvním bytě v kroměřížském Klokánku, zařízení pro okamžitou pomoc dětem v nouzi, teď s "najatou" tetou bydlí dva malí kluci. Batolata do Klokánka dorazila zaostalá a v tak zanedbaném stavu, že dlouho nebylo jisté, zda se jeden z chlapců vůbec naučí chodit.

Otec chlapců si momentálně odpykává trest za týrání manželky. Matka je pro změnu na odvykací kúře: kvůli ranám brala tak vysoké dávky léků proti bolesti, že je na nich závislá.

Děti v rodině podstupovaly to, čemu odborníci říkají psychické týrání. Denně musely přihlížet tomu, jak otec matku mlátí, a nemohly jí pomoci. V rodině hladověly, s matkou po nádražích žebraly.

O dveře dál bydlí devítileté děvče. Do Klokánka přijela s dlaněmi plnými jizev. Psycholožce vysvětlila, že jsou od toho, jak jí tatínek o ruce zhášel své cigarety. Poté, co ji otec navštívil, výpověď změnila: prý se jen poranila o struhadlo. Policie teď zjišťuje, co z toho je pravda.

Podobných případů, jak varovalo ministerstvo práce a sociálních věcí, v Česku přibývá. Jen za loňský rok napočítali sociální pracovníci 1319 týraných dětí a dalších 664, které někdo z rodiny sexuálně zneužíval.

"Obáváme se, že případy, na které se přijde, jsou jen vrcholkem ledovce," podotýká náměstek ministra práce a sociálních věcí Marián Hošek.

Krutá vynalézavost tyranů
Ředitelka kroměřížského Klokánka s tím souhlasí. Její zkušenosti naznačují, že Češi jsou navíc v týrání svých dětí hodně vynalézaví.

"Nedávno jsme tu třeba měli třináctiletou Kamilu, kterou matka nutila jíst jen sádlo a škvarky a podobné věci. Když dívka z této stravy zvracela, nutila ji žena jíst ty zvratky," vybavuje si ředitelka Klokánka Eliška Petruchová. Kamilin příběh má šťastný konec: dnes žije u babičky, ke které chtěla.

Vedoucí pardubických sociálních pracovnic Iva Bartošová řeší ročně kolem deseti těch nejvážnějších případů bití dětí. Moc dobře však ví, jak se rodičům násilí, které se odehrává za zavřenými dveřmi, těžce prokazuje.

"Takové případy, které se podaří dovést až k odsouzení pachatele, jsou nanejvýš tři ročně," upozorňuje Bartošová. Dobrá zpráva podle ní je, že lidé si začali plačících, vystrašených dětí ve svém okolí více všímat. "V poslední době s námi začali lépe spolupracovat dětští lékaři, školy, ale třeba i sousedé. Už se tolik nebojí nám taková podezření hlásit. Většinou to dělají anonymně," říká Bartošová.

Ministerstvo práce a sociálních věcí slibuje, že udělá všechno pro to, aby lidí, kteří neváhají týraným dětem pomoci, přibývalo. "Chceme také zlepšit spolupráci učitelů, lékařů, policistů a soudců tak, aby se dařilo více těchto případů rozkrýt," vysvětlil náměstek Hošek.

Ministerstvo chce vyřešit i to, co Česku už léta vytýkají mezinárodní organizace pro práva dětí: že je péče o ně roztříštěna mezi tolik resortů (zdravotnictví, školství, sociálních věcí a vnitra), že se o jejich práva vlastně nikdo nestará. "Mělo by to zastřešit jediné ministerstvo. Ale o tom musí rozhodnout příští vláda," říká Hošek.

Jak pomoci týranému dítěti

Co dělat, když máte podezření, že někdo ve vašem okolí týrá dítě?
- okamžitě informovat pracovníky odboru péče o děti na příslušném městském úřadě
- pokud se případ stane o víkendu nebo večer, je nutné zavolat městskou nebo státní policii; ta má kontakt na sociálního pracovníka, který s policisty k případu dorazí
- nahlášení na úřad nebo policii, že máte podezření, že někdo týrá dítě, je možné i anonymně
Jak poznáte, že je ve vašem okolí týráno dítě?
- častý a opakovaný křik a pláč dítěte
- dítě se často straní kolektivu, nemluví s nikým, nezapojuje se do her, krčí se v koutě
- u týraného dítěte bývá patrný výrazný strach, nebo naopak nenormální závislost na osobě, která dítě týrá
Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Start aukce pivních lahví se blíží. Vydražte unikát a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Úderem deváté hodiny odstartuje na iDNES.cz tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner Urquell....

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz