České zákony dostatečně nechrání oběti násilí. Ilustrační foto.

České zákony dostatečně nechrání oběti násilí. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Tyran může klidně zabíjet. Na vině jsou i zákony

  • 94
Obtěžují je. Vyhrožují jim. Psychicky je týrají a někdy i bijí. Přesto mají takové ženy jen mizivou šanci, že někde najdou zastání a ochranu před násilníky. Ukázaly to dva případy z tohoto týdne. Obě ženy hledaly pomoc před mužem, který je obtěžoval a týral. Nenašly ji. A byly zavražděny.

Třiatřicetiletou zaměstnankyni pražského letiště v pondělí umlátil k smrti její bývalý kolega Petr Hanuš. Předtím ji dva roky pronásledoval a vyhrožoval jí. "Zabiju tě," děsily ji na mobilu esemesky od Hanuše.

Snažila se bránit tak, jak jí radili policisté. Na kolegu, který s ní chtěl chodit a ona ho odmítla, podala trestní oznámení. Soud jí dal za pravdu a odsoudil Hanuše na veřejné práce. Jenže on na ně nenastoupil. - více zde

Porušil i nařízení, aby se k obtěžované ženě nepřibližoval. Soudce ho tedy poslal do vězení. Jenže násilník ještě před nástupem svou oběť brutálně ubil

S policií prý nespolupracovala
Podobné rysy má i případ rozčtvrcené ženy z Ústí nad Labem, který právě vyřešili kriminalisté. I tady útočník Miroslav Rittich svou družku roky tyranizoval. I ona na něj podala trestní oznámení. - více zde

Ovšem dříve než soud stačil vynést rozsudek, Rittich ji zavraždil a její tělo rozřezal. Hlavu a nohy zakopal u jednoho z ústeckých gymnázií. Zbytek těla měl doma v mrazáku.

Pravda je, že Rittichova oběť se nebránila obtěžování tak usilovně jako zavražděná žena z Prahy. "Podala trestní oznámení, ale pak s policií nespolupracovala a nechodila k soudu. K druhovi se vracela, přestože měla možnost žít jinde," řekla žalobkyně Lenka Bradáčová.

Zákony málo chrání oběti
Přesto i žalobkyně poukazuje na to, že české zákony dostatečně nechrání oběti násilí. Věří, že situaci zlepší novela trestního řádu.

"V budoucnu by mohl soud ještě před uzavřením případu zakázat útočníkovi návštěvu některých míst. To dnes nejde," řekla Bradáčová, která je jedním z autorů novely.

Dnes může policie na několik dní vykázat útočníka z bytu, kde terorizuje svého partnera. Jenže to mnohdy nestačí. Ukázal to případ devětadvacetiletého Syřana, který v dubnu zabil svou partnerku. - více zde

Do bytu, kde vraždil, měl zakázáno vstoupit. Další možnost ochrany, kterou zákony ženám nabízejí, není příliš využívána. Policisté mohou dát obětem násilí ochranku. Jenže se to stává jen ojediněle. V každém kraji policisté ročně chrání asi jen deset lidí.

Ochranka
Policisté tvrdí, že pokud má někdo o jejich ochranu zájem, musí o to sám požádat. "Každou žádost pak posuzuje příslušný krajský policejní ředitel. Záleží také na tom, zda kriminální policie potvrdí, zda je hrozba skutečně reálná," řekl ředitel ochranné policejní služby Lubomír Kvíčala.

Ochrana může mít tři podoby. Policisté mohou před byt možné oběti násilí poslat svůj zelenobílý vůz s uniformovanou hlídkou. Mohou hlídat také v civilním autě.

"V krajním případě mohou policisté v civilu žadatele dokonce také doprovázet," dodal Kvíčala. Kolika lidem policisté ochranku poskytují, nechce policejní prezidium zveřejnit.

Více ochrany? V roce 2010
Nový trestní řád, který by měl možnost ochrany pro oběti násilníků zlepšit, však jen tak nebude. Ministerstvo spravedlnosti má totiž připravený jen jeho hrubý návrh.

"Dali jsme ho zatím k dispozici odborné veřejnosti a teprve poté, až ho projedná vláda, začneme připravovat konkrétní znění novely," řekl minulý týden ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, když návrh oficiálně zveřejnil

Do parlamentu by návrh, který počítá se zavedením dalších změn (například s rychlým řešením případů, pokud by jejich viník přijal navrhovaný trest), měl doputovat až příští rok. Platit nezačne zřejmě dřív než v roce 2010.


Video