Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Týráme ženy, týráme muže i děti

  0:01aktualizováno  0:01
Deset symbolických siluet, devět konkrétních jmen = devět náhrobků žen, které upálili, zastřelili, ubili jejich partneři a jeden otec. Tohle výtvarné memento chtělo včera upozornit poslance v pohodlí sněmovny, že si domácí násilí (a to nejen na ženách) stále málo připouštíme. My i politici.

V intimitě rodin se přitom odehrávají dramata stejně krutá jako na ulici: týrání, sexuální a psychické ponižování, ekonomický útisk. Domácí násilí je dokonce dvojnásob odporné a ponižující.

Děje se v místě, které člověk považuje za nejbezpečnější na světě. Bolest působí lidé, které bereme jako své nejbližší. Autoři detektivek by však mohli namítnout, že právě rodina bývá jedním z nejrizikovějších míst.

Oběti (ženy, senioři, muži i děti) mají pomyslně svázané ruce. Bývají na tyranech závislé: kvůli dětem, obživě, kvůli domovu či osobním vztahům. Přesto nemá domácí násilí svou vlastní statistiku ani zvláštní paragrafy, i když ty se už rodí.

Příznivci přehledného práva namítnou, proč přidělávat další kolonky v zákonech, když násilí uvnitř bytů lze stíhat stejně jako vně bytů. Co tedy třeba argument, že osobní závislost na pachateli dělá z běžného zbití (zabití, vydírání) jiný, krutější čin?!

S paragrafy na domácí násilí je jedna potíž: kromě toho, že jsou zneužitelné jako pomsta, se jen málo případů zjistí a ještě méně skončí před soudem.

Dá se tedy týrání nějak předcházet? Existuje vedle výchovy lék na lidskou nevyzrálost, neodpovědnost? Víme, že u nás je ročně týráno dvacet tisíc dětí, padesát z nich zemře a statisíce jsou ponižovány psychicky.

U téměř tří čtvrtin z nich je pravděpodobné, že ústrky v dospělosti vrátí. Kruh násilí se mění ve spirálu.

Když se noviny ptaly vicepremiéra Mareše, proč se politici o problém týraných dětí (většinou budoucích tyranů) víc nestarají, řekl: "Dokud veřejnost politiky víc nezatlačí, nestane se to prioritou."

Ať tedy vrcholící kampaň proti domácímu násilí chápou jako jeden z "tlaků", byť se zaměřila hlavně na týrání žen. Násilí je přece v moderní společnosti vážnějším problémem a jasnějším svědectvím o vyspělosti než růst HDP či našich platů.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...Najdete na iDNES.cz