Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Typický pragocentrismus, bouří se Ostrava proti Bártovým škrtům v kraji

  7:23aktualizováno  7:23
Rozhodnutí ministra dopravy Víta Bárty zastavit stavbu několika již rozestavěných silnic v Moravskoslezském kraji vyvolalo v regionu ostrou kritiku. Sílí i hlasy, které říkají, že ministrovo rozhodnutí je projevem pragocentrismu, zjednodušeně řečeno znevýhodňování okrajů republiky.

Ministr dopravy Vít Bárta navštívil stavbu Svitavské radiály u Královopolských tunelů v Brně. (20. srpen 2010) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Mnozí lidé začali mluvit o tom, že politici v Praze znevýhodňují Moravskoslezský kraj například při rozdělování státních peněz.

zastavené stavby silnic

Silnice v pokročilé fázi rozestavěnosti

I/11 Mokré Lazce - hranice okresů Opava, Ostava

I/67 Skřečoň - Bohumín obchvat (přivaděč dálnice D47)

I/56 Ostrava - Prodloužená Místecká II. stavba (přivaděč D47)

I/9 Sosnová - mimoúrovňové křížení

Zastavené projekty na počátku zahájení

I/49 Malenovice - Otrokovice

R6 Lubenec - Bošov

R7 Postoloprty - MÚK Bítozeves

I/11 Ostrava - Prodloužená Rudná

R49 Hulín - Fryšták

R1 ulice Na Radosti - napojení na Pražský okruh

R35 Hradec Králové (Sedlice) - Opatovice

I/3 Čerčany - mimoúrovňové křížení Na Pyšelce

Zastavení příprav

R4 Skalka

R48 Frýdek Místek - obchvat

I/37 Chrudim obchvat úsek Medlešice I/17

Zdroj: ministerstvo dopravy

"Skutečně v Česku existuje tendence upozaďovat okrajové části republiky. Vím, o čem hovořím, protože jsem 20 let v Praze bydlel, pracoval a vím, jak nás neberou," říká Pavel Mališ ze sdružení, které léta bojuje za dostavění silnice mezi Ostravou, Opavou, Krnovem a Bartultovicemi. Spolu s dalšími představiteli regionu usiluje o to, aby ministr Bárta změnil své rozhodnutí a důležité cesty se co nejdřív dostavěly.

Moravskoslezský kraj potkaly největší úspory ve stavbách silnic. Tři ze čtyř zastavených staveb silnic jsou odsud. Podle ministra Víta Bárty (VV) stát vybíral silnice na zastavení podle jejich důležitosti. (více o zamrzlých stavbách čtěte tady)

V polovině srpna se představitelé kraje Bártovo rozhodnutí pokusili zvrátit. To se nepodařilo. První náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslav Novák označil Bártovo rozhodnutí za skandální. "Je to uděláno od zeleného stolu bez znalosti místní situace. Jedná se o typický projev pragocentrismu," řekl České televizi. (více o jednání severomoravských politiků s Bártou čtěte tady)

Argument pragocentrismu je primitivní, zlobí se Bárta

"Ujišťuji vás, že v Moravskoslezském kraji se bude z národních peněz stavět výrazně více než v rámci Prahy. Kupříkladu příští rok na podzim zahájíme výstavbu východní jedna jedenáctky," uvedl v pořadu ČT Hyde park Bárta.

"Pokud někdo argumentuje pragocentrismem, je to poněkud primitivní. Ti, kdo chtějí obhajovat pokračování staveb, by měli mít v rukou poněkud jiné argumenty - ekonomické, stavební, sociologické, ty, které vypovídají o historii té stavby - a ne vykřikovat z davu To je pragocentrismus. Takové výkřiky regionu spíš škodí," myslí si politoložka Jiřina Pavlíková.

Hlasy upozorňující na škodlivé účinky možného pragocentrismu jsou podle Jiřiny Pavlíkové silně ovlivněny emocemi. Vždy je podle ní lepší vybavit se silnými argumenty. "Argumentuje se velice těžko, ale já mám trošku jiné argumenty - a nejsou pocitové. Jsou dané mou dvacetiletou zkušeností života v Praze," říká Pavel Mališ.

Fakt, že tendence, jako je pragocentrismus, je přirozená, zmiňuje odborník z regionu, který si nepřál zveřejnit své jméno. "Tendence ,vždycky je bližší košile nežli kabát‘ bude fungovat asi vždycky," myslí si odborník a připomíná jednu svou zkušenost: "Když jsem asi před 10 lety jel do Prahy vyřizovat žádosti o granty, úřednice se mě zeptala, odkud jsem. Když jsem řekl, že z Opavy, nevěděla, kde to je. Pak dodala: Vy bydlíte strašně daleko, vy ten grant nedostanete."

NÁZORY ČTENÁŘŮ

Zastavení staveb ovlivnilo také reakce čtenářů MF DNES. Podle Lumíra Cyruse z Ostravy-Poruby bude averze vůči Praze dál sílit. "Je všeobecně známo, že v tomto těžce zkoušeném kraji nemáme Prahu rádi, a všichni dobře vědí, co se děje, když přijede Sparta a ti ostatní. Já osobně to vidím i tak, že ještě víc stoupne averze k Praze a stoupnou hlasy k odtržení Moravy," myslí si Ostravan. "Vidím to tak, že teď ještě víc stoupne averze k Praze," říká Cyrus.

"To, co předvedl pan Bárta zastavením důležitých dopravních staveb v,okrajových‘ regionech republiky, je nejhorším projevem tzv.pragocentrismu. Proč tento moudrý člověk nedal pokyn k zastavení stavby tunelu Blanka?" ptá se další ze čtenářů, Miroslav Gebauer.

Hlasy lidí o upozaďování regionu v rámci Česka se netýkají jen staveb silnic. Čtenářka MF DNES Jarmila Grulichová z Opavy si například myslí, že pragocentrismus hraje roli i v rozvoji turistického ruchu v Jeseníkách, který není tolik rozvinutý jako třeba v Krkonoších.

Video, kde ministr oznamuje zastavení silničních staveb. Natočeno 13.8.2010
Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Dostálová o Čapím hnízdě: Dodržovala se pravidla, která to umožňovala

Kandidátka na post ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO)

Jednou z priorit nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je zákon o sociálním bydlení. Na něj by měli...

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...Najdete na iDNES.cz