Ať mě znovu vyšetří Němci, žádá Tymošenková. Do cely dostane vražedkyni

  21:38aktualizováno  21:38
Právní zástupci expremiérky Ukrajiny Julije Tymošenkové opět zažádali o její detailní vyšetření německými lékařskými experty. Zdravotní stav Tymošenkové je prý neuspokojivý, navíc se zhoršují podmínky ve vězení stejně jako přístup místních lékařů. Do cely navíc dostane novou spolubydlící.

Na podporu Tymošenkové se na Ukrajině i demostruje | foto: ČTK

Tymošenková, která si odpykává trest sedmi let vězení za překročení úředních pravomocí, už jednu spoluvězeňkyni má, v cele údajně přibylo třetí lůžko.

"Bachaři jí řekli, že dostane novou spolubydlící, prý velmi inteligentní a tolerantní dámu odsouzenou za úkladnou vraždu," řekl novinářům obhájce Tymošenkové Serhij Vlasenko.

Co trápí expremiérku?

Vězněná vůdkyně ukrajinské opozice Julija Tymošenková má podle únorové zprávy německých lékařů vyhřezlou plotýnku, která jí způsobuje silné bolesti zad. Léčba údajně vyžaduje operativní zákrok mimo areál věznice. A právě dle ukrajinských médií není důvodem napětí kolem lékařské kontroly vězněné expremiérky sama diagnóza, ale spíše otázka, jak ji dále léčit.

Obhájce rovněž popřel informaci vězeňské správy, že Tymošenková se v poslední době lépe pohybuje. Expremiérka si od svého uvěznění loni v srpnu stěžuje na úporné bolesti bederní páteře a chodí o berlích.

Vedení charkovské věznice nedávno vydalo prohlášení, že "režim pohybu vězněné" se zlepšuje. "Chodí čím dál tím hůř," oponoval Vlasenko. "Po setkání s vyšetřovatelem ji museli zpět do cely odnést."

Kvůli neuspokojivému stavu Tymošenkové, ale i vzhledem k odmítání vězeňských lékařů převézt odsouzenou k vyšetření mimo charkovské vězení, se Vlasenko rozhodl znovu oslovit dva německé lékaře, kteří v únoru Tymošenkovou v Charkově vyšetřili.

Vězenští lékaři odmítají pochybení

"Karl-Max Einhäupl a Nobert Haas z berlínské kliniky Charité by měli znovu přijet, v nejbližší době je o to požádáme. Třetí postel, špatná léčba a neochota převézt odsouzenou na kliniku - to všechno svědčí o tom, že úřady nechtějí, aby Tymošenková zůstala na živu," prohlásil obhájce.

Vězeňská správa jakákoli pochybení odmítá. Lékaři charkovské věznice dnes novinářům řekli, že podobnou diagnózu jako Tymošenková má v tamní Kačanivské věznici dalších 150 žen. "Všem se uvnitř nápravného zařízení dostává náležité péče," uvedli vězeňští lékaři.

Tymošenková již v minulosti byla v péči lékařského týmu z Německa, podstoupila kompletní vyšetření na tomografu, rentgenologickou kontrolu a vyšetření magnetickou rezonancí. Odmítla však rozbor krve.

Podle německých lékařů nakonec tato analýza nebyla nutná. Jeden ze členů německého lékařského týmu v souhrnné zprávě uvedl, že Tymošenková je nemocná a je třeba ji léčit. V diagnóze i v postupu další léčby se shodli s ukrajinskými kolegy.

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...

Babiš: Příští rok mohu jít do penze, politika mi nic dobrého nepřinesla

Premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě Hradeckého kraje. (9. dubna 2018)

Český premiér si před studenty v rakouském Innsbrucku postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla. „Byla to...Další z rubriky

Zemřel bývalý nizozemský premiér Wim Kok, otec Maastrichtské smlouvy

Bývalý nizozemský premiér Wim Kok.

Ve věku 80 let zemřel na srdeční selhání bývalý nizozemský premiér Wim Kok. Oznámila to v sobotu nizozemská Strana...

Dva tisíce migrantů přebrodily řeku přes hranici do Mexika. Míří do USA

Karavana honduraských uprchlíků je na cestě do Spojených států. Lidé nejčastěji...

Asi dva tisíce migrantů ze středoamerických zemí proniklo v sobotu přes hranici z Guatemaly do Mexika. Na mexické...

Babičky v Zimbabwe léčí pacienty s depresí. Recept kopírují i v New Yorku

Žena protestuje proti vládě prezidenta Roberta Mugabeho. (16. července 2016)

Přátelské popovídání s člověkem, který má zkušenosti i čas, může lidem výrazně pomoci v boji s depresí. Přišel na to...

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.Najdete na iDNES.cz