Mezinárodní tým vědců zveřejnil fotografie ostatků Tycha Braha | foto: ČTK

Tycho Brahe byl pohřben v cizím hrobě, vědci v něm našli ostatky osmi lidí

  • 37
Vědecký tým, který celý týden zkoumal ostatky astronoma Tycha Braha, se zaměřil i na samotnou hrobku. Vědci zjistili, že Brahe společně s manželkou nebyli v Týnském chrámu pohřbeni v novém hrobě. Uložili je do hrobky, v níž už spočinulo osm lidí včetně pěti dětí.

"Přicházím přímo z kostela, přímo z hrobky," začal se svou řečí na tiskové konferenci Zdeněk Dragoun z Národního památkového ústavu.

"Do rakve se vložila listina připomínající výzkum. Je v češtině a dánštině a jsou na ní podepsaní členové výzkumu. Dále je tam poselství v latině, fotky Týnského chrámu, náhrobku nebo bankovky připomínající nedávnou i stávající dobu," řekl farář z Týnského chrámu Vladimír Kelnar.

Ze zkoumání hrobky vyšlo najevo, oznámil Dragoun, že Tycho Brahe a jeho manželka nebyli pohřbeni do nové hrobky, ale do starší. V hrobce našli kosti asi osmi lidí včetně pěti dětí, kteří tam byli uloženi ještě před astronomem. Ostatky pak byly zasypány a na ně položeny rakve Braha a jeho manželky.

Podle vědců se v hrobce nenašly celé kosterní pozůstatky, nýbrž pouze jednotlivé kosti. Ostatky ostatních lidí uložili do speciální nové rakve z nerez oceli a uložili zpět do hrobky, řekl na tiskové konferenci Vladimír Kelnar z Arcibiskupství pražského.

Ostatky manželky byly v hrobce uloženy v dřevěné rakvi.

"Při odkrývaní jsme se dostali na spodní část rakve bez víka, kde jsme v anatomické poloze našli nohy a v horní části byly nepravidelně uloženy další kosti, z nichž většina patřila staršímu jedinci ženského pohlaví," uvedl Dragoun s tím, že vědci během týdne ověřovali, zda se skutečně jednalo o ostatky astronomovy manželky.

Jak psát Braha

Tycho Brahe, vlastním jménem Tyge Ottesen Brahe, byl aristokratického původu. Šlechtických přídomků "de" se ale v Dánsku neužívalo, ve jméně astronoma ho chybně začali uvádět historikové minulých století.

Protože psal většinu textů v latině, ustálila se latinská podoba jména Tycho. Skloňování přizpůsobily iDNES.cz a MF DNES dle Ústavu pro jazyk český AV ČR: "U některých jmen způsob skloňování kolísá: Tycho Brahe - 2. pád Tychona (starší, dnes méně užívaný způsob) i Tycha Braha/Braheho."

"Dnes tam byly kosti v anatomické poloze uloženy nazpátek a rakev se v tuto chvíli zasypává. Z hlediska určitého pietního přístupu můžeme říct, že situace po uložení bude lepší než před tím," dodal Dragoun.

V rakvi byly zbytky punčoch a bota

Na tiskové konferenci se rozebíralo i to, co všechno se v rakvi astronoma našlo - kromě kostí, vlasů a vousů i zbytky punčochy a střevíce. Naopak pohřebního kabátce se skoro nedochovalo. Vědci také uvedli, že si lidé nemají představovat, že nalezené vlasy Tycha Braha jsou jako z reklamy na šampón, pracovat se s nimi musí velmi opatrně, aby se nepolámaly.

Z toho, co se v rakvi našlo, lze podle kurátorky textilních sbírek Správy Pražského hradu Mileny Bravermanové soudit, že Tycho Brahe byl pohřben ve stejném oblečení jako habsburští králové - Rudolf II. a Maxmilián II. Vědci také do poslední chvíle netušili, kolik oblečení v rakvi zbylo. "Věděli jsme, že v roce 1901 při otevření rakve v Týnském chrámu, dostávali především dánští turisté kousky pohřební výbavy na památku," uvedla Bravermanová.

Nic podobného se ale nyní nestane. "Žádné větší kousky si domů nevezmeme, pouze vzorky, které se budou zkoumat. Vše zůstane tady, včetně roucha. Těším se, až se v nadcházejících měsících bude skenovat obličej Tycha, budeme mít možnost pohlédnout mu do tváře," řekl novinářům dánský vědec Jens Vellev, který celou akci už před několika lety inicioval.

Ostatky Braha vrátí vědci na své místo dnes odpoledne. Předtím ještě odslouží pražský arcibiskup Dominik Duka v chrámu mši.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue