Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ruské vlivové zprávy o NATO na Twitteru šíří "robotrollové", tvrdí studie

  11:50aktualizováno  11:50
Dva ze tří uživatelských účtů sociální sítě Twitter, které v ruštině masivně šíří zprávy včetně dezinformací o posílené vojenské přítomnosti NATO v Pobaltí a v Polsku, ovládají roboti. Vyplývá to z rozsáhlé studie specializovaného centra pro strategickou komunikaci STRATCOM.

Vizualizace sítě a projení ruskojazyčných twitterových účtů na základě blízké podobnosti. Účty ovládané boty znázorňuje modrá barva. Velikost uzlů se odvíjí od počtu tweetů ohledně NATO v Pobaltí. Shluky ukazují na vysokou koordinovanost a synchronizovanost. Žlutá barva znázorňuje „volněji“ koordinované účty, z nichž mnohé se chovají chování boti, ale vykazují i ​​některé lidské vlastnosti | foto: STRATCOM

Studie takzvaného centra výjimečnosti STRATCOM, které se takzvaným „trollingem“ a ruskými vlivovými i dezinformačními kampaněmi v pobaltských a severských zemích dlouhodobě zabývá, mapuje a zkoumá celkem 32 tisíc „tweetů“, které se od začátku března do konce srpna týkaly posílené vojenské přítomnosti NATO v Pobaltí a v Polsku v reakci spojenců na ruskou anexi Krymu a které pocházejí z některého z 11 600 aktivních uživatelských účtů.

Robotrolling

Koordinované použití falešných účtů na sociálních sitích. Do kategorie falešných se v tomto případě zahrnují ty účty, které jsou ovládany jen počítačovými algoritmy - boty i ty ovládáné s určitými zásahy reálné osoby na různých stupních. Většina takových falešných robotických účtů se přitom vydává za skutečné osoby a využívají smyšlené identity.

Jedna čtvrtina z nich používá ke komunikaci ruský jazyk, ostatní většinou angličtinu.

„Hlavním zjištěním je, že 70 procent těchto aktivních účtů v ruštině bylo převážně automatizováno,“ tvrdí autor studie Rolf Fredheim, specialista na automatické vyhledávání, archivaci a vizualizaci velkých datových souborů, umožňující analýzu šíření zpráv a dezinformací takřka v reálném čase.

Z anglicky tweetujících účtů je pak podle něj ovládáno 28 procent boty - počítačovými programy, které vykonávají na internetu automatizovanou činnost podobnou lidskému chování.

Automaticky vytvářený obsah robotických účtů se podle studie skládá z kombinace „neškodného obsahu“ (například prostřednictvím zpráv z oficiálních ruských médií), spamu a pak politicky motivovaného proruského obsahu. Zajímavá je podle studie i samotná twitterová komunikace botů, kteří „komunikují s dalšími boty“, propagující robotický obsah třetích stran a takovou provázanou sítí sami „postupně vytvářejí mnohem důvěryhodnější profily“.

Ruští boti vytvořili zhruba 84 procent všech ruských zpráv o NATO v pobaltských státech a v Polsku. Vysoká čísla podle Fredheima částečně vysvětluje propojení účtů ruských institucí a médií, které automaticky upozorňují na nové „příběhy“ a chovají se tak jako roboti.

Aktivity botových ruskojazyčných účtů na Twitteru s hlavními tématy  v časové...

Aktivity botových ruskojazyčných účtů na Twitteru s hlavními tématy v časové ose

Ruskojazyčný obsah úzce souvisel se zpravodajskými informacemi a ruskou interpretací vojenských cvičení NATO v Pobaltí a Polsku, nasazení jednotek a tamějšími drobnými incidenty vojenského personálu.

Obsah v angličtině byl pak ovlivněn především tématy americké domácí a zahraniční politiky, především interpretací veřejných připomínek amerického prezidenta Donalda Trumpa k Alianci a také jeho návštěvou Polska.

V případě Estonska, o něm roboti „tweetovali“ podle statistik nejvíce (4 200 příspěvků), šlo především o nasazení kanadských vojáků nebo amerických letounů F-35 na estonském území. Velkou aktivitu v komentářích pak vyvolalo ruské narušení vzdušného prostoru Estonska v květnu a srpnu. Na druhém místě v hledáčku botů bylo Lotyšsko (2 600). Šlo o komentáře k aliančním cvičením a příchodu britských jednotek.

Polska a Litvy se se týkaly tweety botů nejméně (1 800 každý). V případě Polska šlo především o návštěvu Donalda Trumpa. Tu ale překonaly tweety o zatčení plukovníka polské armády podezřelého z pedofilie.

Zjištění tak přímo korespondují s nedávnými studiemi týmů Univerzity v Indianě a Oxfordu. Vzorek analyzující výlučně „zprávy“ o vojenské přítomnosti NATO v Pobaltí ale pochopitelně nemůže reprezentovat platformu Twitter jak celek a stejně tak jej nelze automaticky vztahovat i na další platformy a sociální média, konstatuje studie.

Ta upozorňuje, že v ruském twitterovém prostoru existují desítky prakticky shodných účtů automaticky produkujících značné množství prakticky totožného obsahu.

Tendence například v Evropě ukazují, že takovéto účty bývají zablokovány nebo zakázány během několika týdnů či měsíců od vytvoření. Mnoho z těchto automatizovaných ruských twitterových účtů však bylo podle studie vytvořeno už v letech 2011 a 2012, což znamená, že „jejich hyperaktivní chování je tolerováno více než pět let“.

Grafy zachycují poměr počtu ruskojazyčných tweetů o NATO v Pobaltí a Polsku...

Grafy zachycují poměr počtu ruskojazyčných tweetů o NATO v Poblatí a Polsku vytvořených reálnými lidmi a boty (vlevo). Druhý pak proporční srovnání obsahu podle zemí, kterých se týkal.

Důvody v rozdílech mezi ruskojazyčným a anglickým prostorem na Twitteru a proč je ruský prostor zřejmě ovládán falešnými účty, spatřují autoři studie v tom, že neanglické prostory jsou ze strany Twitteru patrně kontrolovány mnohem méně efektivně a to vede k určitému tolerování „chování“, jež by jinak obvykle vedlo k pozastavení či zablokování účtu.

„Sociální média mohou občanům nabídnout alternativní prostor k vyjádření svých názorů. Schopnost Twitteru loužit této funkci je ohrožena, pokud objem falešné aktivity převažuje nad skutečným obsahem,“ uzavírá studie.

Američané ukazují dezinformace online
Síť twitterových účtů zaplavující falešnými zprávami a proruskými dezinformacemi internet sleduje také nedávno spuštěný projekt americké nadace German Marshall Fund.

Takzvaná „Aliance na obranu demokracie“ provozuje speciální stránky, které prakticky online zobrazují aktivity, statistiku a obsah 600 sledovaných twitterových účtů v angličtině, které v minulosti šířily dezinformace či se zapojily do ruských vlivových operací.

Hamilton 68

Podle amerického federalistického politika a jednoho z otců zakladatelů Alexandera Hamiltona. Číslo pak odkazuje na jeden z takzvaných "Federálních listů", jejichž byl spoluautorem, ve kterém nabádá k obraně amerického volebního procesu před cizím vměšováním.

On-line nástroj pojmenovaný jako „Hamilton 68“ poskytuje podle autorů „téměř v reálném čase přehled ruské propagandy a dezinformační snahy“. Zahrnuty jsou i zprávy z účtů ruských státem řízených médií jako Russia Today nebo Sputnik.

„Naším cílem je pomoci obyčejným lidem, novinářům a dalším analytikům identifikovat ruské tematické zprávy a odhalovat aktivní dezinformační nebo útočné kampaně, jakmile začnou,“ uvedla ředitelka projektu Laura Rosenbergerová.

Některé ze sledovaných a navzájem propojených účtů podle autorů rovněž ovládají boti, jiné jsou skutečné osoby. Sledované účty autoři projektu vybrali ze třech směrů. Nejprve sledovali dezinformační kampaně, které se synchronizovaly s otevřenými ruskými propagandistickými „kiosky“ jako právě Sputnik a Russia Today. Pak analyzovali propojení sociální sítě uživatelů, kteří takové dezinformace propagovali, aby zjistili, kteří uživatelé jsou centrálně napojení a odfiltrovali ty, kteří dezinformace sdíleli a šířili víceméně náhodně.

V druhém směru posléze rozklíčovali skupinu online uživatelů, která se otevřeně hlásí k proruským postojům a vědomě dezinformace šíří i vytvářejí. Analyzovali také ty, kteří jejich účty sledují v rámci masivní a vzájemně propojené sociální sítě předávající si prakticky totožná témata a obsah.

Ve třetím směru pak detekovali účty, které s největší pravděpodobností ovládají boti - zcela autonomně nebo poloautonomně s určitými zásahy skutečných osob. Slouží k masivnímu zesílení šířených dezinformací. Takové účty měly při analýze v denním měřítku neobvykle vysoké interakce s jinými účty, včetně odesílání a přijímání „retweetů“, i vysoké počty vlastních komentářů.

Vzorky z každé z těchto tří skupiny byly pak zkombinovány kombinovány tak, aby poskytly reprezentativní snímek ruských vlivových operací na Twitteru, tvrdí autoři.

V rámci sítě pak existují četné podskupiny, které se specializují na určitý druh obsahu, jako například na Ukrajinu, Sýrii nebo krajní pravici. 

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Ohrozila nás ruská stíhačka, tvrdí posádka amerického hlídkového stroje

Hlídkový  P8 Poseidon je vyvinut z civilního stroje Boeing 737.

Ruský bojový letoun Su-30 nebezpečným manévrem ohrozil americký námořní hlídkový letoun nad Černým mořem, tvrdí...

Armáda potřebuje finance, talentované lidi a drony, nabádal Zeman

Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře k objasnění...

Česká armáda potřebuje kromě dostatečných finančních prostředků také talentované lidi, prohlásil na tradičním...

Odtajněné fotografie NATO ukazují „rozdělený“ Berlín před stavbou zdi

Braniborská brána oddělující východní a západní část Berlína

V převleku za rolníky se fotograf Jacques Florent s kolegou novinářem v červenci 1961 tajně vydali do Sověty ovládané...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz