Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tvrdík rezignoval, reforma armády stojí

  10:50aktualizováno  10:50
Ministr obrany Jaroslav Tvrdík splnil své hrozby a ráno podal demisi. Premiéra Vladimíra Špidlu požádal, aby na jeho místo brzy našel nástupce. Nesouhlasí se škrty v rozpočtu, kvůli kterým armáda dostane méně peněz, než se vláda zavázala. "Ráno v šest hodin jsem předal svou rezignaci panu premiérovi," řekl Tvrdík.

Premiér vzkázal, že vzal Tvrdíkovu rezignaci na vědomí. O demisi nakonec rozhodne prezident Václav Klaus.

"Předseda vlády mne o věci informoval v telefonickém rozhovoru. Řešením této situace jsem se ihned začal zabývat," napsal prezident ve svém prohlášení.

Klaus považuje krok ministra obrany za vážnou věc. "Předpokládám, že jde o jeho uvážený a promyšlený čin, a nikoliv o pouhé gesto. Očekávám, že mi k němu předseda vlády co nejdříve sdělí své stanovisko," uvedl Klaus.

Věc je podle něj třeba vyřešit co nejdříve, aby se "předešlo přetrvávání nejistoty v armádě i na české politické scéně".

Špidla si dal čas do středy, Klaus čeká
Zatím není jasné, zda Špidla prezidentovi doporučí, aby Tvrdíkovu rezignaci přijal. "Vzal jsem na vědomí informaci ministra obrany pana Jaroslava Tvrdíka o jeho možném odchodu z funkce," napsal premiér ve svém prohlášení.

"Nabídnutou rezignaci zvážím a své rozhodnutí sdělím do středy příštího týdne, tj. do 4. června," dodal Špidla.

Existuje tedy ještě teoretická možnost, že by Tvrdík na svém postu zůstal. Premiér by doporučil prezidentovi, aby rezignaci ministra nepřijal. Vše pak bude záviset na rozhodnutí prezidenta.

Tvrdík: Jsem rozhodnutý
Ministr nicméně tvrdí, že je rozhodnutý odejít. "Reforma tak, jak byla koncipována, není proveditelná. Je potřeba za to přijmout zodpovědnost," prohlásil na mimořádné tiskové konferenci.

Odstupující ministr byl ve funkci od 4. května 2001. "Byly to hezké dva roky a byl jsem rád, že jsem ministrem," řekl.

Podotkl, že vládní reformu financí i ministra Bohuslava Sobotku podporuje. Změny v armádě budou podle Tvrdíka brzy pokračovat, i když bude třeba armádní plán přepracovat.

ANKETA iDNES

Byl Jaroslav Tvrdík
dobrým ministrem obrany?

Hlasujte

Z kompromisu mezi ministerstvy financí a obrany vyplývá, že armáda do roku 2008 dostane o 36,3 miliardy korun méně. Proto musí zeštíhlet víc, než bylo plánováno - zruší další posádky a některé chystané projekty.

REAKCE

KSČM Tvrdíkův krok vítá, ODS pochybuje

GLOSA

Zatvrdil se
glosa Martina Komárka

Reforma armády byla po škrtech v armádním rozpočtu zmrazena. "Nejpodstatnější bude, aby vojsko v budoucnu mělo stabilní rozpočtový rámec a mohlo se soustředit na dlouhodobou koncepci," míní Tvrdík.

 

Podle premiérova doporučení se bude rozhodovat i Václav Klaus. "Pan prezident vyčká s vyjádřením do doby, než se setká s premiérem Špidlou," uvedl Klausův mluvčí Tomáš Klvaňa.

PROČ ODCHÁZÍ MINISTR TVRDÍK

Vláda schválila reformu veřejných financí. V ní se počítá pro ministerstvo obrany s rozpočtem 2,05 procenta z HDP, tedy asi s 50,3 milirdami na příští rok. ČR se ústy prezidenta Havla na loňském summitu NATO zavázala, že bude na armádu vydávat 2,2 procenta, což by na příští rok představovalo přibližně o 4,5 miliardy více. Největší problém je podle Tvrdíka v dlouhodobé koncepci. Do roku 2008, kdy má být reforma ukončena, by ministerstvo celkem přišlo o více než 36 miliard.

Tvrdík: Reformu jsme zastavili
Ministr obrany na tiskové konferenci oznámil, že armáda prozatím reformu zmrazila.

Tvrdík zdůraznil, že důvodem jeho odstoupení není ani tak snížení rozpočtu pro armádu, jako spíš nedůvěra, se kterou se teď reforma u armády i veřejnosti ponese.

"Nemůžu vstát a přijít před velitelské shromáždění a říct, všechno je jinak. Co jsem sliboval neplatí, slibuji vám něco jiného," řekl.

Dodal, že bitva o původní vizi reformy je prohraná. "Může však pokračovat i s penězi, které pro resort navrhuje ministerstvo financí," dodal.

Kdy bude reforma pokračovat, záleží podle Tvrdíka na premiérovi a novém ministru obrany.

KDE SE CHYSTÁ MINISTERSTVO UŠETŘIT

Tvrdíkův tým vypracoval koncepci, kde musí obrana při své reformě šetřit, aby nepřekročila nižší rozpočet na armádu. Podle ministra nelze zahájit vyzbrojování podzvukových letadel L-159, musí se škrtnout některé mimořádné náklady, které armáda využívala na zahraniční mise či při povodních. Sníží se politicko-vojenské ambice (například snížení počtu vojáků v zahraničních misích), sníží se schopnosti protivzdušné letecké obrany a dělostřelectva, letoun L-159 bude pouze cvičný, nebudou prostředky na jeho vyzbrojení. Podle Tvrdíka lze zrušit například vojenskou nemocnici v Plzni. Nelze však rezignovat na krizi ve vzdušné obraně.

Demisí už vyhrožoval
Tvrdík už několik týdnů prohlašoval, že o demisi vážně uvažuje, protože nechce ztratit tvář. Rozpočtové škrty podle něj překazí nastartované změny v armádě. "Reforma ztrácí v podstatě smysl," nechal se před časem slyšet.

Tvrdík už několikrát v novinových rozhovorech mluvil o tom, že hodlá odstoupit z vlády. Uváděl přitom nejrůznější důvody - vyčerpání, nesplnění slibů. Až do dnešního dne se k tomuto kroku neodhodlal.

Někteří ministři už ve středu MF DNES potvrdili, že Tvrdík skutečně hodlá rezignovat, pokud vojsko nedostane slíbené finance. Uvedli, že o tom mluvil i na vládním kolegiu.

Bitva mezi ministerstvy
Ministerstva financí a obrany spolu o výši armádního rozpočtu jednaly poslední tři týdny. Nakonec se dohodly na kompromisu ve výši 2,05 procenta hrubého domácího produktu.

Je to méně, než Česko ústy prezidenta Václava Havla slíbilo na listopadovém summitu NATO v Praze. Tehdy se hovořilo o 2,2 procenta HDP, s čímž počítali i lidé kolem Tvrdíka.

"Pokud to budou pouhá dvě procenta, jak navrhuje ministr financí Sobotka, znamená to, že naše závazky vůči alianci budou jen cárem papíru," postěžoval si nedávno ministr obrany.

Budeme škrtat, řekl Svoboda NATO
Ministr zahraničí Cyril Svoboda MF DNES řekl, že už tento týden informoval o potřebných škrtech v resortu obrany generálního tajemníka NATO George Robertsona při jeho návštěvě Prahy.

"Když nebudou dodrženy dohody vlády o reformě a když bude každý ministr trvat na svém, tak se žádná reforma nezdaří," řekl Svoboda.

Zdroj z prezidentské kanceláře označil pro MF DNES Tvrdíkovy pohrůžky demisí, než se tak skutečně stalo, za běžnou taktiku ministra obrany, kterou prosazuje své záměry.

Profil  ministra Jaroslava Tvrdíka

Rodinný stav: ženatý
Manželka: kpt. Ing. Jana Tvrdíková
Národnost: česká
Datum narození: 11. 9. 1968
Místo narození: Praha

Vzdělání
1982 - 1986  Střední ekonomická škola
1986 - 1990  Vysoká vojenská škola Vyškov, obor ekonomika armády

Jazyky
Angličtina

Praxe
1990-1991
Školící a výcvikové středisko Ministerstva obrany ČR Komorní Hrádek - Náčelník finanční služby
1991-1992
Sekce zahraničních vztahů Ministerstva obrany ČR, ekonomický úsek - Vedoucí starší důstojník
1992-1993
1. prapor mírových sil OSN (UNPROFOR), Jugoslávie - Náčelník finanční služby československého kontingentu
1993-1995
Sekce zahraničních vztahů MO ČR, ekonomický úsek - Vedoucí starší důstojník, zástupce náčelníka oddělení, náčelník oddělení - zástupce náčelníka odboru, ředitel úřadu
1996
Hlavní úřad vnitřní správy MO ČR - ředitel
1996-2000
příspěvková organizace MO ČR Vojenská lázeňská a rekreační zařízení - ředitel
21.12.2000-4.5.2001
náměstek ministra obrany pro ekonomiku
4.5.2001
jmenován ministrem obrany ČR

Vojenská služba
1986 - 2000  dosažená hodnost podplukovník

Děti
- dcera Jana, nar. 20.12.2000

Zájmy a aktivity
- sport - squash, plavání; historická literatura

Vyznamenání
- Medaile OSN za službu v mírové operaci UNPROFOR
- Medaile Ministra obrany ČR Za službu v zahraničí
- Čestný pamětní odznak Za službu míru
- Medaile AČR III. stupně
- Čestný pamětní odznak 50 let NATO

Zdroj: Armáda ČR

Jaroslav Tvrdík si drží hlavu v dlaních během mimořádné tiskové konference, na které oznámil, že rezignoval na funkci ministra obrany kvůli škrtům v rozpočtu. (29. května 2003)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Mobily fungují příliš přesně. Chyby je udrží déle nabité, říká student

Jiří Matyáš z VUT v Brně zvítězil v soutěži IT SPY, kam své práce zaslalo 1 700...

Možná jsme jen krůček od skokového zvýšení kapacity akumulátorů v mobilních přístrojích. Docílit toho pouhou úpravou...

Činnost NBÚ bude kontrolovat Rozner. Je to slušný člověk, hájí ho SPD

Poslanec Miloslav Rozner (SPD)

Předsedou sněmovní komise pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu se stal poslanec hnutí Svoboda a přímá...

Po střetu s pluhem zemřel v Rokytnici chodec, ve sněhu uvázly kamiony

Kamiony zápasily se sněhem na Albrechtickém kopci.

Sněžení komplikovalo od pátečního rána dopravu v Libereckém kraji. Příjezdy do větších měst i průmyslových zón...Najdete na iDNES.cz