Bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík posílal na kontrolu muničních skladů komanda ozbrojených vojáků.

Bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík posílal na kontrolu muničních skladů komanda ozbrojených vojáků. | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Tvrdík posílal na kontrolu skladů plně ozbrojená komanda

  • 123
Při vyšetřování podezření z korupce na ministerstvu obrany se ukazuje, že exministr Tvrdík zkoušel bdělost ostrahy vojenských objektů svérázným způsobem. Jen náhodou při jeho "testech" nezemřeli vojáci. Při kontrolách muničních skladů totiž používali ostře nabité zbraně.

Husí kůže ještě dnes naskakuje armádním velitelům při vzpomínce na rok 2002, kdy při kontrole muničních skladů stály proti sobě několikrát dvě skupiny nervózních vojáků s namířenými samopaly.

"Ještě dnes se o mě pokouší infarkt. Speciální jednotky a vojenští policisté se tenkrát pokoušeli nepozorovaně vniknout k 'muničákům', aby z rozkazu ministra prověřili, jak dobře jsou hlídány. Jen náhodou se to nezvrtlo v masakr," vzpomíná vlivný důstojník, jenž si kvůli možným nepříjemnostem přeje zůstat v anonymitě.

Nařízení k "bojovému prověření" bdělosti strážných muničních skladů vydal tehdejší ministr obrany Jaroslav Tvrdík.

Dokument, který kritizuje použití ostře nabitých zbraní při přepadových kontrolách skladů, zveřejnila v pondělí Česká televize v souvislosti se zatčením důstojníka Miroslava Beňa. Policisté ho zadrželi s údajným milionovým úplatkem od firmy Trade Fides, jež armádě zajišťuje ochranu muničních skladů. Tato firma získala několikamiliardovou zakázku v roce 2003. Tedy poté, co vyšly najevo některé nedostatky při střežení armádní munice.

"Hlídání skladů nebylo vždy ideální, ale to, že k nim ministerstvo obrany posílalo v tajnosti a bez vědomí generálního štábu komanda, připomínalo Divoký západ. A v několika případech scházelo málo, aby k divokým přestřelkám nakonec i došlo," tvrdí již citovaný důstojník.

Po teroristických úderech na USA v roce 2001 a také několika krádežích ručních zbraní a granátů z armádních skladů byli totiž podle důstojníka strážní natolik vystresovaní, že by jim nikdo nezazlíval, pokud by na neznámé ozbrojence začali opravdu střílet. Jednali by totiž přesně podle předpisů.

Tvrdík prý rozkázal bez vědomí velitele
I jiný armádní velitel popisuje svou zkušenost s tajným vysíláním "přepadových komand".

"V několika případech se odehrály velmi ostré konflikty, kdy stráž ozbrojené průzkumníky odhalila, ti jí však odmítali vydat zbraně a až po vyhroceném varování, kdy na sebe vojáci vzájemně mířili samopaly, komando zbraně odložilo. Tahle zvláštní hra v několika případech ohrozila životy lidí," vzpomíná důstojník pozemního vojska.

Jaroslav Tvrdík v úterý na dotazy nereagoval. Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý otázky sice pozorně vyslechl, ale nakonec jen řekl: "Bez komentáře."

Důstojník generálního štábu, který je i teď v jeho vedení, však MF DNES řekl, že Tvrdík nařídil prověrky muničních skladů bez vědomí velitele armády, jímž Šedivý tehdy byl.

"Tenkrát to mezi nimi vedlo k velmi ostrému konfliktu," dodal důstojník. Svou funkci chtěl tehdy podle něj na protest složit i šéf vojenské rozvědky Josef Prokš, pod nějž speciální jednotky patřily. Neměl totiž šanci do vysílání svých mužů zasáhnout. "Promiňte, ale nebudu se k tomu vyjadřovat," řekl nyní i on.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video