Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tvrdík: Irák hrozí neštovicemi

  0:01aktualizováno  0:01
Šéf obrany Jaroslav Tvrdík se snaží více než kdy jindy, aby si naklonil veřejnost v chystaném tažení proti iráckému režimu Saddáma Husajna, jehož se mají zúčastnit i čeští vojáci. Výjimečné je i to, že až na tajné informace říká o připravované akci vše, co je možné sdělit. Do své "kampaně" zapojil i generály: zdravotníka, chemika či rozvědčíka.

Další kolo, při němž bude muset vynaložit veškerou výmluvnost, ho čeká zítra: pokud nepřesvědčí poslance a senátory, aby souhlasili s odchodem Čechů do války, vojenští chemici odejdou z Kuvajtu domů. "Neumím si představit, že zatímco spojenci mašírují do boje, my se na to budeme jen dívat," říká Tvrdík.

Strach z pravých neštovic
Je však Irák pro svět opravdu tak nebezpečný, jak říká Tvrdík se svými generály? Ministr přiznává, že stoprocentní důkazy neexistují, nahrazuje je nicméně vážnými a do sebe zapadajícími podezřeními, podle nichž Irák skladuje a hodlá použít chemické, biologické i radiologické zbraně. Největší obavy mají experti z kmenů pravých neštovic.

"Irák prokazatelně získal z bývalého Sovětského svazu jejich nejnebezpečnější kmen Aralsk 1970 a je téměř jisté, že modifikoval kmen velbloudích neštovic," říká náčelník armádní zdravotnické služby Jan Petráš.

Obavy, že Saddám je připraven tuto biologickou zbraň použít, potvrzují podle expertů informace o rozsáhlém programu očkování proti neštovicím, který byl před několika měsíci zahájen v USA a Izraeli.

O tom, co biologická "neštovicová" zbraň dokáže, lze jen spekulovat. Modelová studie John Hopkins University v Baltimoru nicméně varuje, že pokud by ve tříapůlmilionovém městě v USA byla tato zbraň použita na tisícovém shromáždění, budou Spojené státy do několika měsíců politicky a hospodářsky paralyzovány. Jen za první dva měsíce by se neštovice rozšířily do dvaceti států USA a čtyř států Evropy.

Chybí zkušenosti s léčbou
Petráše znepokojuje i fakt, že dnešní generace lékařů nemá s léčbou neštovic nejmenší zkušenosti, takže je zpočátku nerozpozná. Léčí je nejdříve jako chřipku, pak vyrážku, přičemž už mezi dvanáctým a dvacátým dnem se zhoubná nemoc plně rozvine.

Šéf armádní rozvědky Josef Prokš považuje Irák za zemi s dlouhodobým biologickým zbrojním programem, jehož rozsah se inspektorům OSN nepodařilo zatím zcela prokázat. "Výrobu biologických zbraní 've velkém' je Irák schopen aktivovat do několika měsíců," tvrdí přesto Prokš.

USA žádají podle velitele chemického vojska Dušana Lupuljeva Prahu, aby jim pomohla v úderu proti Iráku proto, že mají o české protichemické jednotce vysoké mínění.
"Dnes reprezentujeme třetinu spojeneckých kapacit v Zálivu při ochraně proti zbraním hromadného ničení," vysvětluje Lupuljev.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Najdete na iDNES.cz