Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tvrdík: Došly nám padáky, pomozte!

  22:41aktualizováno  22:41
Výsadkové a speciální jednotky armády, které republika dala k dispozici elitním silám rychlé a okamžité reakce NATO, jsou zřejmě definitivně v koncích. Čeští výsadkáři totiž letos přijdou o posledních 125 funkčních padáků OVP-80, jimž končí životnost.

Kritický nedostatek padáků, množící se zranění i upadající morálka vojáků nutí ministra obrany Jaroslava Tvrdíka, aby vládu požádal o schválení rekonstrukce již vyřazených padáků OVP-80. "Výsadkáře musíme do konce roku vybavit spolehlivými padáky," říká ministr.

Armáda má přitom plné sklady nových padáků od firmy Anex Cirus za stovky milionů korun, protože je však považuje za nebezpečné, zakázal na nich bývalý náčelník generálního štábu Jiří Nekvasil skákat.

Katastrofální nedostatek kvalitních padáků, a tedy i silně zredukovaný výsadkový výcvik, vede již dnes v chrudimském praporu k zvýšenému počtu zranění vojáků.
"Když si jako řidič vyjedete s autem svátečně jen čtyřikrát za rok, také si budete koledovat o průšvih," míní velitel chrudimských výsadkářů Aleš Opata.

Velitel elitní brigády rychlého nasazení Josef Sedlák je totálním nedostatkem padáků natolik znechucen, že se o nich zprvu odmítl bavit. "Myslíte, že to má nějaký smysl? Alespoň mí lidé už dávno ztratili trpělivost. Chtějí dělat práci, jak nejlépe umí, ale nemohou takže odcházejí." Výsadkáři přicházejí i podle Opaty o silný motiv, proč se podrobovat tvrdé životní askezi v elitních jednotkách.

Ministr obrany Tvrdík souhlasí, že nedostatek padáků armádu v očích veřejnosti velmi poškozuje a má i zničující vliv na morálku výsadkářů, a tedy i na bojeschopnost jednotek vyčleněných pro NATO. "Není na čem cvičit, není na čem skákat. Co k tomu ještě říci?" říká nasupeně.

Skandál, kdy armáda má starých a spolehlivých padáků jen sto pětadvacet, zatímco novými, avšak nebezpečnými VTP-100 jsou přeplněné sklady, považuje Tvrdík za ostudu svého resortu.

"Jde o nekvalifikované, neodborné a někdy asi i úmyslně špatné rozhodování," analyzuje. Odmítá však mluvit o vinících či o tom, nakolik se nechali v soutěži ovlivnit. "Šlo by zatím jen o spekulace." Ministr nicméně naznačil, že má stále vážnější pochybnosti o korektnosti zakázky na dodavatele padáků VTP-100.

Důstojníci jeho resortu, kteří určili jako vítěze firmu Anex Cirus, začali totiž krátce poté pro jejího majitele Jiřího Andrlíka pracovat. Podplukovník Pavel Vašíček, jenž i nyní odpovídá za přejímku padáků VTP-100, byl dokonce registrován jako spoluautor tohoto typu, za což mu náleží významný podíl ze zisku z jejich prodeje.

"Služebně i soukromě - a to je pro nás zvláště nepříjemné - se v dodávkách padáků VTP-100 angažovalo mnoho bývalých i současných důstojníků generálního štábu a ministerstva obrany. Orientovat se v tom na základě stanovisek často podjatých lidí je velmi obtížné," vysvětluje ministr.

Ani jeho šéf inspekce Jaroslav Švábik není o mnoho sdílnější: "Celý případ zkoumáme. Teď by nebylo korektní říkat něco dříve, než s šetřením seznámíme ministra." O účelové manipulaci úředníků s Tvrdíkovým předchůdcem Vladimírem Vetchým svědčí například dokument z 10. září 1999, v němž komise zkušebních komisařů doporučuje opakování neúspěšných zkoušek padáků VTP-100.

Aniž se zkoušky uskutečnily, dostává ministr již 20. září informaci, že padák je v pořádku. "Lidé z úřadu pro řízení jakosti si nás vzali jednoho po druhém stranou a hučeli do nás tak dlouho, až někteří z nás svá stanoviska o opakování zkoušek odvolali a padák doporučili," říká jeden z členů komise, jenž však odmítá zveřejnit jméno.

Na otázku, zda si je Tvrdík jist, že není zrovna tak jako jeho odvolaný předchůdce Vetchý svými podřízenými mylně informován, odpovídá nový ministr obrany zdrženlivě: "Nevím, jestli byl manipulován pouze ministr, pravdou ale je, že mnozí rádoby odborníci zaujímali v této kauze velmi účelová stanoviska. A já teď opravdu nechci hodnotit motivy, které je k tomu vedly."

Dnes podle Tvrdíka není ve vedení ministerstva či generálního štábu téměř nikdo, kdo by se do padáků nevložil. "Mnozí z těchto lidí nemají asi nejčistší svědomí," míní Tvrdík.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Babiš bude premiérem na Mikuláše, už má kandidáty do celé vlády

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Andrej Babiš zřejmě bude premiérem 6. prosince, tedy na Mikuláše, a jeho vláda by mohla být jmenována 15. prosince....

ANO dostalo pokutu za předvolební kampaň, neoznačilo Babišovu knihu

Andrej Babiš při prezentaci své knihy O čem sním, když náhodou spím (22. června...

Hnutí ANO dostalo od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu třicet jedna tisíc...

Hrad se chlubí originálem rukopisu od Putina. Je to opis, míní historici

Prezident Ruska Vladimir Putin (vpravo) přijal 21. listopadu ve své černomořské...

Hrad se pochlubil historickým dokumentem, který Miloš Zeman získal darem od ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle...Najdete na iDNES.cz