Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Londýn přitvrdí proti teroristům. Pozor na lidská práva, varují právníci

  15:17aktualizováno  15:17
Britská ministryně vnitra Theresa Mayová předkládá poslancům nový seznam opatření proti terorismu. Hrozba útoku je podle ní nejvyšší v historii Velké Británie. Aktivisté a právníci však v souvislosti s bojem proti terorismu stále častěji varují před porušováním lidských práv.

Britská ministryně vnitra Theresa May. | foto: AP

Návrh zákona jménem Counter Terrorism and Security Bill zavádí řadu změn a nových pravomocí. Mezi nimi je třeba zákaz platit teroristům výkupné, rychlejší poskytování informací o pasažérech na palubě letadel nebo povinnost pro internetové firmy, aby uchovávaly kontaktní údaje a internetové adresy jednotlivých uživatelů.

Nová legislativní opatření by také umožnila odepřít vstup do země britským občanům, kteří jsou podezřelí, že bojovali jako radikální islamisté v Iráku nebo Sýrii. Vpuštěni by mohli být jen v případě, že budou souhlasit s policejním doprovodem a následným trestním řízením nebo přísným dohledem.

Právník David Anderson, který dohlíží nad protiteroristickou legislativou, má kvůli zákonu z pera ministryně Mayové obavy o lidská práva. Podle něj existují jiné rozumné způsoby, jak se vypořádat s lidmi, kteří jsou podezřelí ze zapojení do terorismu.

„Chcete je rovnou zavřít a obvinit? Anebo je zde jiná možnost? Pokud jsou podezřelí, že se účastnili bojů, mohli by nejprve v rámci mírného režimu denně docházet a hlásit se na policejní stanici. Museli by uvést místo svého bydliště a museli by také chodit za probačním úředníkem. Mohla by to být smysluplnější cesta než na tyto lidi rovnou uplatňovat trestní právo,“ řekl Andreson BBC.

Právník upozornil na nevyřešenou roli soudů. Podle něj bude problematické, aby zvrátily rozhodnutí v momentě, kdy bude člověku odepřen vstup do země.

Podle organizace Amnesty International jsou navrhované pravomoci příliš drakonické a žádný z návrhů se dostatečně nepromyslel. Podle lidskoprávní skupiny Liberty vedou politici velké řeči, aby zachovali zdání tvrdého postoje vůči terorismu.

Do Sýrie odjelo kolem 500 britských islamistů

Britské úřady varují před rostoucí hrozbou terorismu i kvůli obavám, že stovky mladých obyvatel Británie, kteří v poslední době cestují do Sýrie, aby bojovali po boku islamistů, se pod jejich vlivem ještě více radikalizují a po návratu do vlasti se mohou snažit o teroristické útoky.

Úřady odhadují, že asi 500 britských islamistů odcestovalo z Británie do Sýrie, která je už tři roky zmítána občanskou válkou. Britský poslanec muslimského vyznání Khalid Mahmood jejich počet dokonce odhadl na 1 500.

Podle Mayové bylo od teroristického útoku v Londýně z roku 2005, jehož obětí se stalo 52 lidí, zmařeno kolem 40 chystaných útoků. Útočníci plánovali střelbu v ulicích měst, vyhození londýnské burzy do povětří, zničení letadel, případně vraždu britského velvyslance či vojáků.

„Nacházíme se uprostřed boje se smrtící teroristickou ideologií. Tato práva jsou nezbytná, abychom udrželi krok s hrozbami, které se neustále mění,“ prohlásila ministryně.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Italské Hnutí pěti hvězd otočilo, z programu škrtlo referendum o euru

Zakladatel Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo a jeho nový šéf Luigi Di Maio v Římě...

Hnutí pěti hvězd v Itálii upustilo od klíčového bodu své dřívější agendy - referenda o euru. Nově je také ochotno jít...

V Libanonu hoří hory odpadků. Míří i do vašich plic, varují aktivisté

Libanon se potýká s čím dál vyššími horami odpadu, který někdo navíc tajně...

V Libanonu už roky nekontrolovaně rostou hory odpadků, které po nocích někdo zapaluje. Hořící plasty nebezpečně...

Vláda USA kvůli sporům nemá peníze na provoz, nejde linka do Bílého domu

Cedule u Sochy svobody s oznámením, že kvůli neschválenému rozpočtu americké...

Američané se v pondělí probudili do třetího dne rozpočtového provizoria. Takzvaný shutdown ovlivňuje statisíce státních...

Najdete na iDNES.cz