Tvořit hudební nahrávky pomocí počítače může téměř každý

- Počítače nejsou v současné době pouze prostředkem virtuální komunikace, ale také výkonným pomocníkem při mnoha tvůrčích procesech. Jedním z nich je skládání hudby. Zájemce nemusí vlastnit nákladný software ani elektronické hudební nástroje - a přesto si může na svém PC vytvořit vlastní nahrávku. Stačí, aby se naučil ovládat některý z jednoduchých hudebních programů - takzvaných trackerů. Podle jejich názvu se amatérské skládání hudby na počítači často označuje výrazem trackování.

Základní stavební jednotkou skladby jsou takzvané samply (české označení "vzorek" se užívá velmi zřídka). Jde o krátké zvukové záznamy, jako je například jeden tón nástroje, úder bubnu či úryvek, přehrávané v různých výškách. Kombinací jednotlivých samplů a jejich ukládáním do stop neboli tracků pak pomocí programu vzniká skladba. Každý hudební program má zpravidla svůj vlastní formát samplů, umí však také přečíst obvyklé formáty hudby (např. WAV). Obrovské množství různorodých samplů je k nalezení na internetu, je možné je také zakoupit na CD. Podle uživatelů pracujících s trackery delší dobu je vhodné na počátku skládání zakoupit alespoň jedno CD se samply. Zájemce tak bude mít k dispozici dostatek nejrůznějších zvuků pro své skladby. Pomocí programu pak uživatel skládá do stop jednotlivé samply a navíc je může doplnit o různé speciální efekty, jako je ozvěna nebo různé druhy zkreslení zvuku.

Některé editory pracují s notovým zápisem
Zvládne-li začátečník tvorbu hudby v trackerech a zatouží po kvalitněji vyráběných a lépe znějících skladbách, i tehdy mu jsou k dispozici odpovídající programy. Některé náročnější hudební editory nabízejí možnost manipulovat přímo s notovým zápisem skladby, který je zobrazen v horní polovině okna programu. Dolní část je vyhrazena stylizovanému mixážnímu pultu, kde má každý nástroj vyhrazen svůj oddíl. Díky tomu je možné libovolný nástroj kdykoli umlčet, zesílit jeho hlasitost či zkorigovat jeho výšku. Program přitom upraví i případné nesrovnalosti v notovém zápisu (uzavírá takty apod.). Příkladem takového editoru je Session Studio firmy Midisoft.

Zvolte si optimální tracker
Nejoblíbenějšími nástroji pro tvorbu amatérských tracků jsou programy FastTracker2 a Impulse Tracker. První z nich vytvořilo švédské sdružení Triton, zatím poslední modifikací je verze 2.09. Hudební soubory vytvořené pomocí FastTrackeru mají příponu XM, relativně rozšířená je též přípona XI (eXtended instrument). Druhý z nich je dílem Jeffreyho Lima, vzhledem prostředí i strukturou ovládání navazuje na starší ScreamTracker. Impulse Tracker ukládá soubory s příponou IT, jeho třetí verze funguje i v systému Windows. "Za kvalitní programy považuji obecně spíše ty, co pracují v systému DOS, zejména Scream Tracker, FastTracker a Impulse Tracker. Absolutní špičkou je poslední jmenovaný. Nabízí množství efektů, podporu zvuku pod Windows, výbornou práci se samply z toho důvodu, že pro každý z nich dovoluje odlišné implicitní nastavení. Z hlediska kvality hudby i poslechu je formát IT tím nejlepším. Tyto vlastnosti v důsledku vedou k větší realističnosti výsledného zvuku," říká David Kubíček, který se tvorbou amatérské hudby zabývá již několik let.

Samply lze tvořit i upravovat
K úpravě samplů či výrobě nových se nejvíce používají programy ACID, Sound Forge, Creative Studio, Cool Edit 96 či AXS a Orangator. Většina z nich je shareware, v zájmu využití všech jejich funkcí je nutné zaplatit autorovi registrační poplatek. Na odlišném principu tvorby skladeb než trackery pracují tzv. sekvencery (Buzz, zmiňovaný AXS, Cakewalk). Program HammerHead nabízený zdarma na internetu umožňuje vytváření vlastních smyček (loopů), se kterými se dá posléze pracovat jak v trackeru, tak v sekvenceru. Přehrávání výsledných produktů hudební tvorby zajistí programy typu WinAmp, Sonique a další, schopné přehrát většinu hudebních formátů (mp3, xm, s3m, it, 699, mod atd.). Zajímavým počinem je též produkt uskupení Propellerheads. Jejich syntezátor ReBirth RB-338 je softwarovým modelem dvou analogových syntezátorů a dalších dvou hudebních zařízení, které pracovaly zejména se zvuky bubnů.

Co s hotovou skladbou?
Otázkou zůstává, jak naložit s vlastními skladbami. Těm, kteří nepovažují skládání hudby za pouhou kratochvíli či ryzí koníček, se nabízejí dvě možnosti: vypálit své skladby na CD nebo je převést do formátu MP3. V obou případech je poté mohou prostřednictvím mnoha internetových hudebních serverů nabídnout potenciálním zákazníkům či pouze volně ke stažení.

Za kolik se dají pořídit hudební programy

* Impulse Tracker 3 (tato verze má vyjít v nejbližší době) - podpora 15 formátů, úprava souborů po síti několika uživateli, plná MIDI podpora, řada efektů, DirectX pluginy, možnost editování více skladeb najednou; autoři zamýšlejí vydat ve dvou verzích: Lite (freeware nebo shareware za 15 dolarů) a Pro (dražší, cena neupřesněna), verze Pro bude obsahovat navíc některé pluginy, chránění heslem a tištěný manuál; slevy pro registrované uživatel starších verzí

* Fast Tracker 2 - shareware (20 dolarů); podporuje formáty MOD, S3M a vlastní formát XM, integrovaný sampler

* Cool Edit 2000 - shareware (69 dolarů), light verze 39 dolarů; podporuje většinu hudebních formátů, obsahuje mnoho efektů, umožňuje nahrávání zvuku, možnost odvolání poslední operace, intuitivní ovládání

* Goldwave 4.16 - shareware (40 dolarů), ukládání dat na HDD nebo RAM, přímá editace zvuku myší, cca deset efektů, 10pásmový ekvalizér

* freeware přehrávače: WinAmp, Sonique, OpenCubicPlayer, K-Jöfol, YAMP

Pozn.: shareware je software, který lze stáhnout z internetu za peníze, freeware je ke stažení zdarma

Co potřebuje zájemce o skládání hudby?

Amatérské skládání pro radost:

* požadavky na systém jsou minimální, některé trackery fungují i na starších typech počítačů (Amiga, ZX), novější verze vyžadují procesory Pentium a výkonnější

* program (FastTracker, Impulse Tracker apod.)

* zvukovou kartu minimálně Sound Blaster 16, 32 nebo 64 s pevně uloženou sadou nástrojů General MIDI (128 zvuků základních typů nástrojů a bicích)

Poloprofesionální skládání:

* výkonnější procesor (optimálně alespoň 200 MHz), nejméně 32 MB RAM paměti

* program (Buzz, AXS, Cakewalk, ReBirth atd.)

* zvukovou kartu s těmito vlastnostmi: nejméně 4 MB ROM se sadou nástrojů General MIDI, digitální výstup, možnost rozšířit RAM nejméně na 10 MB, odstup signálu od šumu alespoň 90 dB, celkové harmonické zkreslení menší než 0,005 %, pouze line-out výstup bez zesilovače (zesilovač způsobuje zkreslení). Mezi levné karty splňující tyto požadavky patří například Sound Blaster Live! nebo Zoltrix Nightingale Sound.

* klaviatura s komunikačním rozhraním MIDI

* syntezátor

* sampler


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video