Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

TV debatu Bush-Kerry svazují přísná pravidla

  13:52aktualizováno  13:52
Teplotu, barvy studiové dekorace i pohyb kamer stanoví dohoda o televizní debatě uchazečů o úřad šéfa Bílého domu George Bushe a Johna Kerryho. Ujednání zahrnuje i takové detaily, jako je zákaz stupínků pro zvýšení postavy či předběžnou inspekci poznámkových bloků.

Dokument o 32 stránkách, který průběh tří debat reguluje do nejmenších podrobností, připomíná podle amerického tisku spíše mezistátní dohodu.

Pravidla, k nimž oba týmy po týdnech vyjednávání dospěly, dokonale umrtvují veškerou živost, kterou by přímá konfrontace obou kandidátů měla mít.

Podle dohody nesmějí kandidáti používat podpůrné paměťové prostředky v podobě palmtopů, grafiky či psaných dokumentů a musejí vystačit s tím, co mají v hlavě.

K dispozici mohou mít jen psací potřeby a čistý papír. Obojí však musí předložit před zahájením debaty ke kontrole.

Během duelu nesmějí opustit řečnický pult, maximálně se mohou odklonit k okraji, kde budou mít sklenici vody a poznámkový blok.

Za řečnickým pultem si nesmějí podložit nohy stupínkem, což zvýhodní demokrata Kerryho, který měří 195 centimetrů. Bush je o deset centimetrů nižší. Součástí dohody je stanovení tvaru, barvy a vzdálenosti řečnických pultů.

Je třeba předejít i lesknoucím se čelům
Oba diskutující mají právo na výběr vizážisty. Po dobu debaty už však zasahovat nemohou. Proto musí být ve studiu udržována "vhodná teplota", aby se předešlo nefotogenickým čelům lesknoucím se nervózním potem.

Záběry na kandidáta, který právě nemá slovo, jsou zakázány. Kameramani smějí snímat jen řečníka. To se však nelíbí televizním společnostem, které budou debatu přenášet.

Mluvčí Fox News, NBC News i CNN už se nechali slyšet, že se pravidlům dohody nepodřídí. "Budeme kandidáty zabírat tak, jak uznáme sami za vhodné," uvedla mluvčí NBC News Barbara Levinová.

V nejdůležitějším bodě dohody, který se týká času Bushe a Kerryho k vyjádření svých názorů, je stanoven striktní limit dvou minut na odpověď a jedné a půl minuty na upřesnění či reakci.

Další dodatečnou minutu lze rozdělit rovným dílem mezi Bushe a Kerryho, pokud budou chtít odpovědi rozvést.

První ze tří televizních debat se bude konat 30. září (v noci na pátek našeho času) ve floridské Miami.

Bush jde do debat s desetiprocentním náskokem
Bush nastoupí před kamery s téměř desetiprocentním náskokem v průzkumech veřejného mínění. Pro Kerryho jsou tedy debaty příležitostí srovnat náskok před hlasováním, které se uskuteční již za šest týdnů - 2. listopadu.

Američtí komentátoři se liší v názoru, do jaké míry televizní souboj ovlivní rozhodování u uren. Podle některých je procento váhajících voličů vysoké, a proto debaty budou mít dopad, jiní tvrdí, že jen upevní přesvědčení voličů již pevně rozdělených do dvou táborů.

Na duel se oba uchazeči o Bílý dům připravují se štáby poradců. Cílem prý není drtivě zvítězit, nýbrž obstát, udělat celkový dobrý dojem důvěryhodnosti a spolehlivosti a pokud možno neudělat chybný krok, natož se úplně zmýlit či zesměšnit.

Kerryho předchází pověst brilantního, i když poněkud suchopárného a akademického řečníka. Bush proslul bodrostí, přímostí a osobním apelem, ale také tvrdošíjným opakováním několika tezí a rovněž přeřeknutími, která vydala už na celou sbírku "bušismů".

První debata by mohla vynést Kerryho
První debata bude věnována zahraniční politice a vnitřní bezpečnosti, což je téma, které hýbe předvolební kampaní a procentními body v průzkumech veřejného mínění.

Kerry, kterého republikáni vykreslují jako nerozhodného vůdce poněkud změkčilého vůči terorismu, musí proto přesvědčit veřejnost, že je v této otázce stejný nebo lepší než Bush.

Diskuse bude pro demokratického senátora výzvou k tomu, aby přiměl Bushe ke konkrétnímu vyjadřování a aby zpochybnil jeho známou taktiku opakování velkých slov a jedné teze.

S podrobnostmi bude ovšem muset ven i Kerry, kterému americký tisk vyčítá programovou mlhavost a nejasnost.

Očekává se, že vzhledem k tématu první debaty v ní Kerry může mít lehkou výhodu. Přes polovina voličů se totiž stejně jako on domnívá, že situace v Iráku se zhoršuje.

Bush trénuje v Texasu, Kerry ve Visconsinu
Podle amerického tisku se Bush připravuje na televizní duely na ranči v texaském Crawfordu, kde mu republikánský senátor Judd Gregg slouží jako "sparring partner" zosobňující Kerryho.

Bush prý studuje videonahrávky Kerryho vystoupení a nacvičuje rychlé a přesné odpovědi na možné výpady pohotového demokrata.

Kerry si coby tréninkovou základnu zvolil turistické středisko House on the Rock Resort ve Wisconsinu, který bude jedním z klíčových států letošních voleb.

ČTĚTE TAKÉ:
Články o volbách v USA

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Víc peněz pro oběti teroristických útoků, žádá zmocněnec německé vlády

Německá kancléřka Angela Merkelová navštívila vánoční trhy na náměstí...

Zmocněnec německé vlády pro oběti loňského teroristického útoku na vánoční trhy v Berlíně Kurt Beck požaduje výrazně...

Americkému vrtulníku upadlo na Okinawě okno, zranilo dítě na hřišti

Okno z amerického vrtulníku na dětském hřišti v japonské Okinawě (13. prosince...

Na japonském ostrově Okinawa spadlo ve středu z vrtulníku americké armády okno a přistálo na školním hřišti. Uvedly to...

Obří tukové monstrum, které v září vyděsilo Londýn, vystaví v muzeu

Ohromná hrouda tuku ucpala kanály pod čtvrtí Whitechapel (12. září 2017)

Gigantická hrouda tuku, která v polovině září ucpala část londýnské kanalizace, bude vystavena v proslulém Muzeu...Najdete na iDNES.cz