Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Osoba blízká za volantem od ledna končí, Turnov na tom vydělá miliony

  15:50aktualizováno  15:50
Radarové pasti na řidiče, kteří překračují v obcích povolenou rychlost, vynesou v příštím roce Turnovu víc peněz. Firma Czech Radar dostává od města zatím šedesát procent z vybraných pokut - tedy šest až osm milionů korun ročně. To se změní na necelých devět set tisíc.

Na Turnovsku měří rychlost osm pevných radarů, jeden z nich stojí také ve Ktové. Radnice si je pronajímá od soukromé firmy. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

"Nedávno skončilo výběrové řízení na nové radary a podmínky se výrazně změní v náš prospěch," řekl turnovský místostarosta Otakar Špetlík. "Od dubna budou u silnic přístroje společnosti AŽD Praha a v příštích pěti letech jí zaplatíme čtyři miliony tři sta tisíc korun."

Rozdíl v ceně je nebetyčný - současných šest až osm milionů korun ročně se smrskne na necelých devět set tisíc. Úspora dělá nejméně pět milionů. "Naším cílem ale není, abychom na radarech vydělali co nejvíc. Chceme, aby řidiči neohrožovali obyvatele Turnova a okolních obcí,"  upozornil Špetlík.

Výběrové řízení na radary skončilo překvapivě úspěšně. Radnice byla ochotna platit za radary nejvýše dva miliony ročně, v soutěži mezi firmami se ovšem cena dostala na necelou polovinu.

Příjmy radnice se zvýší i díky novému zákonu

Příjmy radnice z radarů se pravděpodobně zvýší i díky novému zákonu. Od 19. ledna řidiči ztratí šanci vyhnout se pokutě prohlášením, že v příliš rychlém autě neseděli oni, ale osoby jim blízké. Odpovědnost za přestupky přenese zákon na majitele vozidel.

Sedm radarů na měření rychlosti, rozestavených na silnicích první třídy mezi Malou Skálou a Ktovou, vynáší městu ročně dva až tři miliony korun. Až legislativa zarazí výmluvy na osoby blízké, mohl Turnov dostávat od provinilých motoristů dvojnásobek.

"Sedm radarů zaznamená měsíčně tři tisíce až tři tisíce pět set přestupků proti povolené rychlosti. Asi dvaceti procent z nich se ale dopustí cizinci, z nichž pokutu nevymůžeme," řekl vedoucí dopravní odboru na turnovské radnici Pavel Vaňátko. "A ze zbylých osmdesáti procent řidičů se více než polovina vymlouvá, že za volantem seděla osoba blízká."

Dva radary krotí motoristy v Turnově, v Malé Skále i Karlovicích-Radvánovicích a jeden v Ktové. Jsou k nim milosrdné - vozidla totiž zachytí a vyfotí, pokud se jejich rychlost přehoupne přes šedesát kilometrů. V obcích se přitom smí jezdit padesátkou.

"Díky radarům se situace v naší obci zlepšila. Lidem se lépe přechází přes silnici z Turnova do Jičína a nečekáme tak dlouho, když na ni autem vjíždíme z vedlejší vozovky," shrnula karlovická místostarostka Alena Cvrčková.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Najdete na iDNES.cz