Monument v centru Ašgabatu, ze kterého nechal nový prezident sundat zlatou sochu diktátora Nijazova

Monument v centru Ašgabatu, ze kterého nechal nový prezident sundat zlatou sochu diktátora Nijazova | foto: Profimedia.cz

Turkmenistán uklidil sochu diktátora, kult si teď buduje jeho nástupce

  • 7
Z centra turkmenské metropole Ašgabatu zmizela po 12 letech obří zlatá socha diktátora Turkmenbašiho. Po jeho smrti před čtyřmi lety se sice nový prezident Berdymuhamedov pustil do reforem, přitom ale kolem sebe potichu buduje stejný kult osobnosti jako jeho předchůdce.

Symbolický konec jednoho z nejzhoubnějších kultů tohoto století vypadal vcelku jednoduše. Do centra Ašgabatu přijely jeřáby a pozlacenou sochu diktátora Sapamurata Nijazova, která se 12 let otáčela kolem své osy za sluncem, sesadily z 75 metrů vysokého oblouku.

Odstranění bizarní skulptury bylo symbolickou tečkou za érou krutého vládce, který se nechal oslovovat Turkmenbaši (otec všech Turkmenů) a zemi vládl železnou pěstí dvacet let. Za tu dobu vybudoval vlastní kult, který zasahoval snad do všech oblastí života.

Vládce, který náhle zemřel v roce 2006 v 66 letech, neváhal šmahem zakázat operu, balet nebo cirkusy, pojmenovat po sobě nebo členech rodiny dny v týdnu, měsíce, města, stadiony nebo ulice a zhyzdit svými podobiznami každičký kout země.

Všechno je lepší než Turkmenbaši

Vlastní kult ozdobil knihou svých myšlenek Ruchmana, ze které se ve škole učil každý Turkmen. Na veřejných akcích zakázal reprodukovanou hudbu, mladým mužům zase vousy a dlouhé vlasy. Svoji výjimečnost podpořil tím, že se v roce 1999 prohlásil doživotním prezidentem.

Dělníci sundavají z monumentu sochu diktátora Nijazova

Dělníci sundavají z monumentu sochu diktátora Nijazova

V centru Ašgabatu už zlatá socha diktátora Nijazova nestojí

V centru Ašgabatu už zlatá socha diktátora Nijazova nestojí

Obyvatelé země, která má čtvrté největší zásoby zemního plynu na světě, z bohatství nic neviděli. Zato Nijazov za něj pořizoval mramorové paláce a extravagantní pyramidy. Diktátor lidem zakázal volně se pohybovat ve vlastní zemi, ožebračil je a pak uvrhl do totální bídy. Není tak divu, že se lidé po jeho smrti těšili na změnu.

Po dvaceti letech krutovlády jednoho člověka se Turkmeni v únoru 2007 příliš nepozastavovali nad tím, že se volby ani vzdáleně nedaly označit za demokratické. Exilová opozice nesměla kandidovat a Gurbanguli Berdymuhamedov vyhrál s až příliš okatou převahou. Získal 89 procent hlasů a k urnám prý tehdy přišlo neuvěřitelných 95 procent lidí.

Nový prezident, který byl léta Nijazovovým zubařem a zároveň ministrem zdravotnictví, se netajil tím, že hodlá kráčet ve vyšlapaných stopách svého předchůdce. Přesto ale turkmenské kormidlo pootočil směrem k reformám, i když jen nepatrně.

Reformy ano, ale ne moc rychle

Berdymuhamedov přijal novou ústavu, která například umožňuje vznik více politických stran. Teď je v zemi jen jediná - Demokratická strana v čele s prezidentem. Hlava státu ale zároveň varuje před rychlým zaváděním novot, vznik dalších stran je prý nutné dobře promyslet.

Diktátor Sapamurat Nijazov vládl Turkmenistánu tvrdou rukou dvacet let

Diktátor Sapamurat Nijazov vládl Turkmenistánu tvrdou rukou dvacet let

Současný turkmenský prezident Gurbanguli Berdymuhamedov

Současný turkmenský prezident Gurbanguli Berdymuhamedov

Prezident vrátil dnům v týdnu i měsícům původní názvy. V zemi už opět existuje opera (balet je stále zakázaný) a na štace se vydávají první cirkusy. A lidé se radují i z obyčejných věcí. "Teď je to o mnoho lepší. Můžeme cestovat mezi kraji bez speciálních povolení," pochvaluje si na trhu v Ašgabatu jedna farmářka.

BUDOVÁNÍ NOVÉHO KULTU

Prezident Berdymuhamedov v médiích soustavně pracuje na své popularitě. Loni v červenci tak například při otevírání nemocnice osobně podnikl první operaci. Pacientovi obratně odoperoval rakovinný nádor, který měl za uchem.

Jenže v lecčems se historie opakuje. Berdymuhamedov tak sice nechal sundat portréty diktátora Nijazova, ale postupně je nahrazuje svými. Ze všech bankovek, kromě pětistovky, nechal vymazat Nijazova, ale sebe prý hodlá vyobrazit na bankovku v hodnotě tisíc manatů. A tak se zdá, že kult zůstává, jen se vyměnila ústřední postava.

A vzpomínka na staré časy čiší i z dalších kroků prezidenta. Loni po sobě pojmenoval nově otevřenou mešitu a moderní škola zase dostala jméno po jeho dědovi. Knihkupectví jsou zaplavená jeho knihami, na televizních obrazovkách je Berdymuhamedov jako doma.

Cenzura zůstává a možná bude i nová socha

Mediální prostředí zasáhla výměna hlavy státu jen nepatrně. Berdymuhamedov sice v zemi povolil internet, ale nabízí ho pouze státem vlastněné kavárny. Každý návštěvník musí dát své údaje a dohlíží na něj kamery. Stránky, které by mohly kritizovat vládu, jsou blokované.

Berdymuhamedov všechny překvapil, když veřejně zauvažoval o existenci nevládních médií. I v tomto případě ale později prohlásil, že není kam spěchat a krok je nutné důkladně promyslet. Země má dosud dva oficiálně nezávislé deníky, ale oba vznikly na základě dekretu prezidenta.

Nezměnila se ani cenzura, která tvrdě kontroluje dokonce i ruské televizní pořady. Tabu je také jakákoli kritika současného nebo minulého vedení země. "Hned vás zatknou a jako nepřátele lidu uvězní na doživotí. Pak jdou po vaší rodině a přátelích," líčil pro BBC své zážitky s úřady muž z města Mary ve středu země.

A svůj kult prezident Berdymuhamedov možná brzy vyšperkuje i novou sochou. Už teď slibuje, že se takzvaný Oblouk neutrality, na kterém stála Nijazovova socha, nakonec přestěhuje na jižní okraj města. Kdo ví, jestli ze shora na metropoli brzy nebude opět shlížet zlatá socha - tentokrát Berdymuhamedova.

Metropole Ašgabat leží na jihu Turkmenistánu


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video