Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Turisty vítají v Česku trpaslíci a prostitutky

  1:00aktualizováno  1:00
Plastoví trpaslíci, prostitutky a zářivé neony na budovách kasin a nevěstinců. Taxikáři, kteří několikanásobně předražují své služby. To všechno vítá zahraniční turisty, kteří přijíždějí do České republiky.

Skupina taxikářů u vlakového nádraží v pražských Holešovicích se příliš nepřetrhne, když za nimi přijde anglicky hovořící mladík a chce odvézt na Smíchov.

Jeden po druhém ho odmítají. Až po několika minutách se jej ujme muž, který s blokem v ruce rozděluje jednotlivým taxikářům práci.

Možná mají strach. Reportéři MF DNES se totiž před týdnem pokoušeli opakovaně a v přestrojení za zahraniční turisty na stejném místě zjistit, kolik si za cestu účtují. Bylo to 20 eur - tedy 600 korun. Cena přitom měla být 240 korun.

A po týdnu? Test dopadl úplně stejně. Redaktor MF DNES vydávající se za anglicky mluvícího cizince platil stejnou částku, tedy 20 eur: "Celou dobu se mnou řidič komunikoval. Přestal až ve chvíli, kdy po mně chtěl dvacet eur. Účet mi odmítl vydat. Na palubní desce měl jméno Jaroslav Novotný a služební číslo 00729."

Bydlení v centru za 15 eur
Takže se nezměnilo vůbec nic. Sérii pokusů MF DNES vyprovokoval minulý týden případ, který se stal v Praze na holešovickém nádraží německé poslankyni Cornelii Sonntagové. I ji chtěli taxikáři okrást. - více

Pražský magistrát oznámil, že podnikne kontroly a situaci se pokusí změnit. Kontroly podnikl, leč situace zůstává stejná. Kontroloři se totiž nevydávali za cizince, a tak je nikdo neokradl.

"Během středy a čtvrtka jsme udělali čtyřiatřicet kontrol. Ani u jedné jsme nezjistili nic, co by nebylo v pořádku. Může to být tím, že figuranti hráli české zákazníky a taxikáři některé z nich znají," říká náměstek pražského primátora Rudolf Blažek.

Kromě hořké zkušenosti s taxikáři čeká turisty přijíždějící z ciziny na pražském holešovickém nádraží ještě jedna pozoruhodná věc: naháněči, kteří se vnucují s "nejlevnějšími" nabídkami ubytování.

"Nabízím apartmán jen několik minut od centra. Dvacet eur. Mám i fotky," vytahuje album žena ve středním věku, která se představuje jako Marie. O kus dál postává muž v důchodovém věku. Jen co cizinci přejdou k němu, vytáhne fotografie i on. "Byt na Staroměstském náměstí? Jen patnáct eur," láká.

Las Folmas
Jiný, byť o nic příznivější obraz uvidí turisté, kteří přijíždějí přes některý ze západočeských či severočeských přechodů. Jen pár metrů za hranicemi je čekají plastoví trpaslíci, boudy trhovců a prostitutky.

U přechodu Folmava v západních Čechách "mrká" na turisty nápis na jednom ze čtyř místních kasin: "Welcome to the Old-West." Ještě víc je tu nočních klubů.

Vladimír Koranda, starosta České Kubice, pod níž Folmava patří, si zónu nemůže vynachválit: "Vždycky, když se vracím z Německa a všechno to vidím z kopce, říkám si, že se vracím do Las Folmas. Vypadá to přece dobře, ne? Obec z toho nemá ani korunu. Ale je tam zaměstnána spousta zdejších lidí."

V severočeském Dubí, které leží jen několik kilometrů od přechodu na Cínovci, lákají mezitím trhovci projíždějící turisty na umělohmotné trpaslíky. Ten s vystrčenými hýžděmi vyjde až na 50 eur, plastový srnec s nádržkou na vodu stojí ještě o třicet eur víc.

"Nejsme spokojeni, jak obec vypadá, ale nemáme moc šancí to změnit. Navíc kdyby Němci neměli o prostitutky zájem, tak je tu nikdo nenabízí," říká starostka Dubí Ilona Smítková. Potvrzují to i slova německé turistky, která projížděla Dubím ve svém luxusním autě: "U nás je to hezčí, ale tady je levněji."

Taxikář chtěl za cestu z Holešovic na Smíchov 600 korun, tedy o 360 korun více než má být. Když se redaktorka "prozradila", platila jen 290 korun. (25. listopadu 2004)

Tento taxikář předražil cestu z hlavního nádraží na Václavské náměstí o 566 korun. (25. listopadu 2004)

S tímto řidičem taxíku stála jízda z Václavského náměstí do Holešovic šest set korun. O 345 víc, než měla. (25. listopadu 2004)

Když cizinec překročí hraniční přechod Cínovec, může získat dojem, že Česko je jeden velký nevěstinec. Silnice v Dubí na Teplicku je lemována veřejnými domy. (3. prosince 2004)

Trpaslíci a další figurky patří mezi obvyklý sortiment, který nabízejí stánkaři v českém příhraničí. Kýčovitá ozdoba zahrádek jde mezi německými turisty kupodivu léta na odbyt. (3. prosince 2004)

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Je třeba se zbavit Sobotky a více zdanit velké firmy, radí Paroubek ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádal v neděli...

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Najdete na iDNES.cz