Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vstup zakázán, pozor plemenný býk! Chovatelé se přetahují s turisty o stezky

  0:01aktualizováno  0:01
K procházce malebnou českou přírodou patří i turistické stezky, které usnadňují orientaci v terénu. Ani to nejpečlivěji nakreslené značení však nepomůže, když stezky zahradí elektrické ohradníky. Takových případů podle Klubu českých turistů každý rok přibývá. Chovatelé si naopak stěžují na chování turistů na pastvinách.

Turistická stezka nedaleko obce Radvanov, na které chovatel dobytka postavil elektrický ohradník. | foto: iDNES.cz

Asi pět set metrů za obcí Radvanov v jižních Čechách vede turistická stezka, jakých jsou po republice tisíce. Jedna její část protíná pozemek místního zemědělce, což také není nijak neobvyklé. Jenže letos na ní čekalo turisty nepříjemné překvapení. „Majitel stezku zahradil elektrickým ohradníkem a pověsil na ní ceduli – vstup zakázán, pozor, plemenný býk,“ popisuje svou zkušenost turista Martin.

Fotogalerie

Jak se navíc ukazuje, není to ojedinělý případ. Naopak, podle klubu českých turistů podobných incidentů rok od roku přibývá a ročně už jich řeší kolem deseti. A to jsou navíc jen případy, které jim turisté nahlásí.

„Dříve bývaly problémy se zaoráváním turistických stezek. To už dneska sice nikdo nedělá, ale zato je chovatelé přehrazují elektrickými ohradníky. I cedule s plemenným býkem je oblíbená. Bývaly to ojedinělé problémy, ale teď se to děje čím dál častěji. Pastevectví se rozmáhá a krávy už nejsou v kravíně. Nevozí jim krmení, ale vyženou je na louku,“ říká Karel Markvart z Klubu českých turistů.

Podle něj však za zahrazením stezky nebývá zášť vůči milovníkům přírody. „Jenom jsou takovým pastevcům turisté jednoduše ukradení,“ dodává.

Také ve zmíněném Radvanově dříve bývala pole, mezi kterými stezka vedla. I poté, co se tam začal pást skot, po ní mohli turisté bez problému projít. „Pokaždé tam byla alespoň nějaká možnost. Byl tam koridor, který pastvinu rozděloval na dvě. Jednou majitel pásl na horní louce, jednou na spodní, ale dalo se mezi nimi projít,“ říká Martin. To se změnilo až letos.

Chovatelé se obávají odpovědnosti za uniklý dobytek

Zemědělské družstvo, které si podle informací iDNES.cz pozemek pronajímá, na otázky redakce nereagovalo. K situaci se však vyjádřil Kamil Malát z Českého svazu chovatelů masného skotu.

Ten připouští, že k takovým incidentům občas dochází. Podle něj se však drtivá většina chovatelů snaží vyjít turistům vstříc. Pokoušejí se pastvinu ohradit tak, aby přes ni mohli v místě stezky přejít. Budují například na své náklady různá zařízení, od uzavíratelných bran až po takzvané texaské brány, které mohou turisté překonat, ale skot se přes na ně nedostane.

Chovatelé, kteří postupují jinak, k tomu podle něj mohou mít často i dobré důvody. „Majitel pozemku za svá zvířata zcela odpovídá. Bohužel tam, kde jsou brány, je za sebou turisté často nezavírají, a když zvířata utečou, má s tím chovatel mnoho práce. A když pak skot něco poškodí, či dokonce někoho zraní, je to na jeho odpovědnost,“ říká Malát. Stává se podle něj také, že turisté elektrické ohradníky poničí a přeruší tak proud na celé pastvině, nejen v místě, kde vede stezka.

Dodává, že sdružení nemůže chovatelům nic přikazovat, ale vše je o domluvě. Dřívější jednání s klubem turistů podle něj však k ničemu nevedla. Což potvrzuje i klub turistů. 

„Mnohdy stezky jinudy vést nemohou a po asfaltu je nepovedeme“

„Pastevci nás většinou nutí, abychom vedli stezky jinudy, mimo jejich pozemky. Bohužel často po asfaltové silnici, která vede kolem, což samozřejmě nechceme. Ale tam, kde je nějaká měkká cesta, kterou se trasa významně neprodlouží, jsme ochotni stezku přeložit. Ve většině případů to však nejde, jako tady v Radvanově,“ říká Markvart.

Klub už musel dokonce jednu stezku zcela zrušit, protože se s chovatelem jednoduše nedohodl a lidé si neustále na zahrazení ohradníkem stěžovali. Stejnou situaci potvrzuje i Martin v Radvanově. „Obejít to nejde a není tam ani žádné značení,“ říká. 

„Když se podíváte na elektrické ohradníky, třeba do rakouských Alp, buď se dají otevřít a zase zavřít pomocí chňapky, nebo je tam ze dřeva šikana, kde turista projde a krávy ne. A plemenné býky tam prostě pasou jinde než na pastvinách, skrz které vede turistická trasa. Už dávno to tam krásně vyřešili,“ dodává Markvart. 

Jenže podle Maláta je v Rakousku trochu jiná situace. Chovatelé tam mají pozemky od nepaměti a až dodatečně je proťaly turistické trasy. Avšak v Česku je tomu naopak. Většina turistických stezek vznikla za minulého režimu a zemědělci získali své pozemky zpravidla později. Zatímco tedy Rakušané už jsou smířeni s tím, že skrz jejich parcely vedou stezky, a často byli i u jejich vzniku, pro české chovatele to neplatí. 

Klub turistů má sice podle Markvarta možnost se proti zahrazení stezek bránit právní cestou, ale využívá jí jen zřídka. „Kdo zruší, zahradí turistickou stezku, nebo zamaluje turistickou značku, dopouští se přestupku. Je za to pokuta až pět tisíc korun. Občas k takovému řešení saháme, ale je to na dlouhé lokty a mnoho hodin strávených po úřadech,“ říká Markvart. Navíc klub podle něj nechce být s chovateli na nože. „Raději bychom se dohodli po dobrém,“ uzavírá. 

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR proběhnou na podzim 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí dle krajů:

Volby do senátu

Přehled obvodů, kde se volí a seznamy kandidátů naleznete v příloze senátních voleb.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Džihád v Česku. Policisté obvinili muslima z přípravy bombového útoku

Dominik K. v posledních měsících před zatčením sám sebe fotografoval v přesně...

Policie zadržela radikálního muslima. Měl v bytě chemikálie a návody na výrobu bomby. Původem je Slovák. Islám přijal...

Tohle hřiště je jen pro bílý! Ženy s dětmi jsou víc než dřív terčem rasistů

Ilustrační snímek

Přibývá žen s dětmi, které vyhledají pomoc kvůli tomu, že se staly terčem rasistických útoku. Musí snášet opovržlivé...All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Macron: Potížisty v otázce migrace bychom měli vyhodit z Schengenu

Francouzský prezident Emmanuel Macron představil v Paříži plán na pomoc chudým....

Země, které v migrační otázce neprojevují solidaritu, by měly být vyloučeny z schengenského prostoru. Na summitu v...Další z rubriky

Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

České řeky jsou nejčistší za sto let, přibylo však mikroplastů

Ilustrační snímek

Velká inventura čistoty vodních toků ukázala obrovské zlepšení – české řeky jsou nejčistší za dlouhé roky, patrně za...

Večer se rozezněly zvony v celé Evropě na oslavu Mezinárodního dne míru

PLÁNOVANÁ ÚDRŽBA. Údržbář Christian Garamvoelgyi kontroluje zvon Gloriosa v...

Po celé zemi se v pátek podvečer rozezněly zvony kostelních věží a dalších památek. Zapojily se tím do celoevropské...Najdete na iDNES.cz