Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Turistů je moc. Národní parky zvažují zavedení poplatků, obce mají potíže

  10:48
Dříve k návštěvě turisty lákali, dnes na nejatraktivnějších místech Česka nevědí, co s nimi. Správci parků přiznávají, že přišel čas jejich proud regulovat, třeba zavedením vstupného do míst, kde se nikdy neplatilo. Pod tlakem masové turistiky trpí i obce blízko hradů a zámků.
Na lanovku na Sněžku se stojí dlouhá fronta (23. 8. 2019).

Na lanovku na Sněžku se stojí dlouhá fronta (23. 8. 2019). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Na hřebenech Krkonoš mnohdy turisty překvapí informace, že na druhé straně hranice se za vstup do národního parku už platí. „Diskuse o vstupném probíhá i na našich sociálních sítích, ti, kdo diskutují, jsou připraveni a ochotni nějakou formu vstupného za vstup uhradit,“ popisuje mluvčí KRNAP Radek Drahný. 

Vstupné do polské části Krkonošského národního parku je zhruba 50 korun. Podle Drahného tam však vstupné zatím neslouží jako způsob regulace, ale příspěvek na úklid či údržbu. „Pro nás by vstupné mělo význam jako nástroj regulace,“ přiznává Drahný.

Sněžku za pěkného letního dne navštíví spolu s pěšími okolo deseti tisíc lidí. Zatím se park snaží regulovat proud návštěvníků marketingově – maximálně se snaží popularizovat méně známá místa. „Ukazujeme, že Krkonoše nejsou jen známá místa. V rámci projektu Neznámé Krkonoše ukazujeme krásná místa v nižších polohách, ale když přijede nepřipravený návštěvník, spolehlivě míří na Sněžku nebo k prameni Labe,“ přiznává Drahný.

Stejná situace je i na Šumavě. Od začátku června do konce srpna letošního roku navštívilo sledované lokality více než 675 tisíc turistů. Loni za stejné období zhruba 600 tisíc lidí. A podobně jako v Krkonoších míří především k nejznámějším místům. „Návštěvnický tlak je obrovský, přemýšlíme o tom, jak to vyřešit,“ potvrzuje mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák. „Hledáme způsoby, jak by mohla být návštěvnost regulována. Zkoumáme technické a legislativní možnosti,“ dodává.

Omezení nebudou hned

Na Svatém kopečku v Mikulově ubývá pod náporem turistů vzácných rostlin

Jestli se závora nebo turniket u některého ze šumavských jezer či slatí nebo na oblíbené trase podél řeky Vydry objeví, nebude to rozhodně v nejbližší době. „Pokud k nějakému omezení dojde, je to otázka několika let,“ vysvětluje Dvořák.

Regulace vstupu do přírody nemá v tuzemsku tradici. „Od dob Marie Terezie je zajištěn vstup do volného terénu, tak to není na rozhodnutí jednoho parku,“ vysvětluje Drahný z KRNAP. Správci parků si navíc uvědomují, že takové rozhodnutí by bylo citelným zásahem do peněženek návštěvníků.

„Pokud by měla mít význam regulace, musela by být na úrovni parků ve světě, tedy zhruba 500 korun. Pak by ale mohla někoho diskriminovat,“ dodává. Turisté jsou připraveni za zážitky utrácet už teď, lanovka z Pece na Sněžku vyjde na 230 korun, zpáteční lístek dokonce 430. Zájemců o svezení je přitom tolik, že u lanovky stojí několikahodinová fronta.

Turisté čekají ve dlouhé frontě na lanovku na Sněžku:

23. srpna 2019

Kostely a zámecké parky

Zpoplatnění jako způsob regulace přestává být něčím výjimečným. Na jaře se začalo mluvit o možné regulaci vodáků na Vltavě, problémy s množstvím návštěvníků se řeší i na památkách.

Už před třinácti lety byl po velké diskusi zpoplatněn vstup do katedrály svatého Víta a do Zlaté uličky na Pražském hradě. Hrad je nejnavštěvovanějším místem v Česku, ročně areálem projde odhadem asi osm milionů lidí, vstupenku si koupí skoro dva a půl milionu z nich.

A ani za poplatek se někdy do katedrály nedostanou – když je uvnitř tolik lidí, že to památku ohrožuje.

Jenže všude to neprojde. Letošní hlavní sezona měla přinést jednu radikální změnu i pro zámek v jihomoravské Lednici – zavedení turniketů a zpoplatnění vstupu do zámeckého parku. Národní památkový ústav přišel s variantou, že by vstup do areálu, který je na seznamu světového dědictví UNESCO, měl stát třicet korun. Záměr památkářů nepřežil ani tři dny. Ustoupili tlaku veřejnosti a zpoplatnění vstupu do zahrad nakonec odsunuli. Poplatek zakázal i exministr kultury Antonín Staněk (ČSSD).

Vstupné se zato tradičně vybírá ve skalních městech – v Adršpachu, v Prachovských skalách nebo na Pravčické bráně pomáhá usměrnit proud turistů a ochránit přírodu.

Za turisty platí obec

Problémy spojené s obrovským množstvím návštěvníků už dávno nejsou tématem jen pro Prahu a Český Krumlov, projevuje se po celém Česku. Ještě v roce 1995 se vstupenek na prohlídku některého z českých hradů nebo zámků prodalo dohromady 8,6 milionu. V posledních třech letech je to celkem 14 milionů. Zatímco pro majitele památky je každý placený turista vítaný, místní to vidí jinak.

Podle statistik Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu zámek Loučeň na Nymbursku minulou sezonu navštívilo 179 tisíc návštěvníků. Pro památku jednoznačně vynikající zprávy, pro 1 400 obyvatel obce je to ale spíš zátěž. „My z provozu zámku nemáme v podstatě nic. Přínos pro obec to rozhodně není,“ říká starostka Loučně Marta Peterková. 

Množství turistů představuje pro obec zvýšené náklady třeba za úklid a také dopravní komplikace. „Lidé parkují všude. Zámek nemá zajištěný dostatečný počet parkovacích míst. Lidé klidně parkují i na zákazu zastavení,“ popisuje starostka, s čím se během sezony místní denně potýkají.

Podobnou zkušenost má i dvě stě kilometrů vzdálený hrad Bouzov na Olomoucku. „Přijíždějí spousty lidí, nechávají po sobě nepořádek a vznikají dopravní problémy,“ říká starosta Bouzova Zdeněk Foltýn.

Obce sice mohou získat peníze třeba z placených parkovišť, ale celkové náklady prý nakonec stejně převažují. „Z parkoviště má obec příjem asi šest set tisíc ročně, ale když to porovnáme s náklady, které máme na svoz odpadu, a dalšími výdaji, nakonec to vychází tak, že nula od nuly pojde,“ popisuje Foltýn.

Pískovcové Adršpašsko-teplické skály zažívají nápor turistů:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Největší hrozbou je ruský imperialismus, řekl Lipavský v Budapešti

26. dubna 2024  11:05,  aktualizováno  11:44

Český ministr Jan Lipavský na setkání se svým maďarským protějškem Péterem Szijjártóem uvedl, že...

Danko dostal za nabouraný semafor pokutu a zákaz řízení. A šel zametat

26. dubna 2024,  aktualizováno  11:26

Předseda Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko oznámil, že dostal pokutu 900 eur (zhruba 22...

Emisní povolenky, jak jsou nastaveny, zadupou náš průmysl do země, řekl Bžoch

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno  11:11

Přímý přenos Tématu Green Dealu a jeho možné revize, se věnovali kandidáti pro volby do Evropského parlamentu v...

Kdo je Matěj Ondřej Havel? Skaut a učitel dějepisu může nahradit Langšádlovou

26. dubna 2024  10:37

Za jeho životopis by se nemusel stydět ani Mirek Dušín z legendárních Rychlých šípů. Nástupcem...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...