Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Turisté chtějí milion za zkažený zájezd

  2:01aktualizováno  2:01
Skupina čtrnácti českých turistů, kteří v únoru nedobrovolně museli strávit šest dní v New Yorku, viní svou cestovní kancelář. Teď po ní chtějí odškodnění. Mířili totiž jinam – do Kostariky a Panamy.
America Tours skupině zajistila operativně výlet na Manhattan.

America Tours skupině zajistila operativně výlet na Manhattan. | foto: www.profimedia.cz

Ale v New Yorku nestihli přejet včas z letiště JFK na letiště Newark a zmeškali letadlo. Měli letní šaty, a než si dokoupili jiné oblečení, většina z nich v Severní Americe nastydla.

Za čtrnáctidenní zájezd zaplatil každý člen skupiny kolem devadesát tisíc korun, ale pobyt v Latinské Americe se nakonec smrskl na týden.

Za nedobrovolný azyl podle turistů může cestovní kancelář America Tours, která jim nenaplánovala dostatečně velkou časovou rezervu na přesun.

Jeden účastník dostal infarkt
Její zástupce se ale brání, že na vině byla sněhová kalamita. Skupina turistů hned začala počítat, kolik bude požadovat po America Tours na odškodném.

"Každý bude chtít padesát tisíc korun plus sto dolarů za každý den strávený v New Yorku – za nenadálé náklady. Dáváme cestovní kanceláři lhůtu deset dní na zaplacení," řekl jeden z nich, Rudolf Havelka.

Podle Havelky bude ještě něco navíc žádat jeden z účastníků, který dostal ze stresu v New Yorku infarkt, a další muž, který v USA nečekal, ale vrátil se do Prahy. Dohromady by tak chtěli klienti přes milion korun.

Kancelář je pojištěna
Zákon praví, že cestovní kancelář nese za program odpovědnost, pokud potíže nezpůsobila "neodvratitelná událost". Kauza, která možná skončí u soudu, tak otevírá otázku, odkdy už se o "neodvratitelné události" dá hovořit.

Cestovní kancelář se nebrání o penězích jednat, i když vinu odmítá. Právník firmy Igor Dostalík se odvolává na to, že když turisté při přistání seděli dvě hodiny v letadle kvůli sněhu, už to lze považovat za nenadálou kalamitu.

"Také existuje mezinárodně uznaný čas na přestup z jednoho letiště v New Yorku na druhé a ten činí 3,5 hodiny. My jsme s ním počítali," tvrdí Dostalík. Cestovní kancelář America Tours se na podobné situace pojistila.

Bonus: Výlet na Manhattan
"Odškodnění bychom neplatili ze svého. Požadavek postoupíme pojišťovně," vysvětluje Dostalík.

Cestovatelé by se rozumné kompenzace měli dočkat i podle tajemníka Asociace cestovních kanceláří Michala Vebera. Ten se zároveň částečně zastává i cestovní kanceláře.

"Smůla je, že ti lidé nevěděli, co všechno se pro ně v Česku dělá. Proto jsou na cestovní kancelář tak rozzlobeni," míní Veber.

Připomenul i to, že America Tours skupině zajistila operativně výlet na Manhattan. Propříště by se podle něj měly cestovní kanceláře i aerolinie dohodnout na delším času pro přestup v New Yorku.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Najdete na iDNES.cz