Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tvář na Turínské plátno otisklo záření při zemětřesení, míní vědci

  15:45aktualizováno  16:57
Do záhady obestírající Turínské plátno přibyla další teorie. Italští vědci tvrdí, že proslulá lněná látka může pocházet skutečně z Kristových dob. Otisk lidského těla na ní mohlo způsobit neutronové záření, které v roce 33 po Kristu zřejmě uvolnilo silné zemětřesení v Jeruzalémě.

Otisk lidského těla jde na Turínském plátně vidět nejlépe na negativech | foto: Profimedia.cz

Záření podle italských vědců mohlo zkreslit i radiokarbonovou metodu datování, na jejímž základě jiní odborníci v roce 1988 uvedli, že tajemné plátno je jen 728 let staré. A tudíž do něj nemohl být po svém ukřižování zabalen Ježíš Kristus, jak mnozí věří.

Turínské plátno

Obrys mužského těla se známkami ukřižování (a krví na samotném plátně) se poprvé vyjevil v roce 1898, kdy látku vyfotografoval právník Secondo Pia. Negativ snímku pak odkryl překvapivý detail s postavou až 180 centimetrů vysokého muže ve věku 35 až 40 let s vousy. Podle křesťanské tradice byl do Turínského plátna zabalen syn Panny Marie krátce po svém ukřižování. Relikvie svůj název získala podle italského města, kde je uchovávána.

Tým vědců z respektované Polytechnické univerzity v Turíně (Politecnico di Torino) tvrdí, že zemětřesení o síle 8.2 v roce 33 po Kristu v Jeruzalémě bylo dostatečně silné na to, aby vyvolalo neutronové záření.

A neutrony pak mohly zapříčinit onen otisk na plátně. Únik radiace podle nich mohl zároveň zvýšit počet izotopů uhlíku, což mohlo ovlivnit výsledky testů pomocí radiokarbonové metody. Novou teorii zveřejnil magazín Meccanica a informují o ní některá zahraniční média, například agentura UPI.

Neutronové záření obvykle vzniká při jaderné fúzi či štěpné jaderné reakci, třeba v reaktorech nebo v urychlovači částic. Italští vědci pod vedením profesora Alberta Carpinteriho se domnívají, že jeho zdrojem mohou být i zemětřesením vyvolané rázové vlny v zemské kúře.

I jiní vědci už v minulosti zmiňovali možnost, že za záhadným otiskem na plátně může být neutronové záření. Neměli po ruce nicméně důvěryhodné vysvětlení, co ho mohlo způsobit. Někteří zmiňovali, že mohlo pocházet ze samotného těla, nebo ho mohl zapříčinit nějaký incident v hrobce.

Lněné plátno tedy podle nové teorie může být mnohem starší, než naznačila radiokarbonová metoda před lety. Zda je na něm skutečně otisk Ježíše Nazaretského, vědci neříkají...

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

Mladí ruští piloti twerkovali ve slipech, skandální video řeší úřady

Ruští kadeti twerkovali ve slipech, toto video vyvolalo skandál

Měla to být klukovská švanda, ale její aktéry může vyjít pořádně draho. Studenti Institutu civilního letectví v ruském...

Evropou se v roce 2017 prohnalo 616 tornád. Nejvíce jich řádilo u moře

(ilustrační snímek)

V Evropě se v uplynulém roce objevilo celkem 616 tornád. Vyplývá to z databáze Evropské laboratoře silných bouří, která...

Najdete na iDNES.cz