Alan Turing

Alan Turing | foto: Profimedia.cz

V Británii schválili Turingův zákon. Omilostní stíhané homosexuály

  • 74
Desetitisíce britských homosexuálních a bisexuálních mužů a žen se dočkají formálního omilostnění. Vláda schválila takzvaný Turingův zákon. Alan Turing byl geniální matematik, který pomohl rozluštit německý kódový jazyk Enigma. Po válce byl ale stíhán za svou sexuální orientaci. Pod tlakem úřadů spáchal sebevraždu.

O přípravě zákona se spekulovalo už v září (více zde). Ve čtvrtek vláda oznámila jeho přesné znění. Omilostnění bude platit i posmrtně. Spravedlnosti se dočkají i rodiny, jejichž zesnulí příbuzní byli v minulosti stíháni kvůli své orientaci, píše BBC.

O omilostnění mohli lidé žádat už v minulosti. Jednalo se však o složitý legislativní proces. Nyní ministerstvo spravedlnosti navrhuje automatické vymazání z rejstříku trestů všech žijících nespravedlivě obviněných (kompletní ministerstva spravedlnosti najdete zde).

Kontroverzní britský zákon o sexuální orientaci homosexualitu považoval za kriminální čin až do roku 1967. Obžalováno v rámci něj bylo asi 49 tisíc lidí. Jedním z nich byl i geniální matematik Alan Turing. Až na sklonku roku 2013 se Turing dočkal posmrtného královského pardonu (více zde). Ve Skotsku zákon platil do roku 1980, v Severním Irsku do roku 1982.

Sebevražda geniálního matematika

Alan Turing se postupem let zařadil mezi nejslavnější programátory a matematiky 20. století. Za druhé světové války spolu s kolegy z Bletchley Parku pomohl vyvinout počítač, který urychlil prolomení německých šifer, a přispěl tak k včasnému ukončení války.

Když Turingovi v roce 1952 vykradli dům, přiznal během policejního vyšetřování, že udržuje homosexuální vztah s devatenáctiletým mužem. V březnu téhož roku byl odsouzen za nemravné chování a dostal na výběr mezi vězením a podmínečným propuštěním a takzvanou chemickou kastrací.

Zbavili ho bezpečnostní prověrky, čímž mu byla znemožněna práce na jeho projektech. Kvůli chemické kastraci trpěl těžkými zdravotními problémy.

Dva roky po rozsudku spáchal 41letý Turing sebevraždu (více o jeho životě zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video