Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan při konferenci na téma „Ženy a právo“...

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan při konferenci na téma „Ženy a právo“ (25. listopadu 2016) | foto: AP

Erdogan kritizoval zrušení mítinků v SRN, přirovnal to ke krokům nacistů

  • 237
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přirovnal nedávné zrušení mítinků, na nichž měli v Německu vystoupit turečtí politici, k praktikám nacistů v minulosti. Krok německých úřadů, které ho zdůvodnily obavami o bezpečnost, Erdogan kritizoval v Istanbulu na shromáždění ženské organizace. Informovala o tom agentura Anadolu.

„Německo, nemáš vůbec žádný vztah k demokracii a mělo bys vědět, že tvé současné kroky se nijak neliší od těch, co se dělaly za nacistické éry,“ řekl v neděli Erdogan, který se tak vyjádřil k incidentu z tohoto týdne.

Turecký prezident reagoval na zrušení čtvrtečního vystoupení tureckého ministra spravedlnosti Bekira Bozdaga v německém městě Gaggenau (více zde). Vedení tohoto zhruba třicetitisícového města na jihozápadě Německa rozhodnutí zrušit akci odůvodnilo přílišným zájmem lidí o účast a obavou o jejich bezpečnost. Bozdag to označil za nepřijatelné a zrušil setkání s německým ministrem spravedlnosti Heikem Maasem.

Prohlášení vyvolalo v Německu okamžitou kritiku. „To je neslýchaně nemístná poznámka despoty z Bosporu,“ řekl generální tajemník Křesťanskosociální unie (CSU) Andreas Scheuer listu Passauer Neuen Presse. „Srovnání s nacismem je stejně odporné jako absurdní,“ dodal. Požaduje rovněž od Erdogana omluvu a odmítl prosazování vnitřní politiky Turecka na německé půdě, uvedla agentura DPA. Ohradila se i místopředsedkyně sesterské CDU Julia Klöcknerová.

Bozdag měl ve zhruba třicetitisícovém Gaggenau na jihozápadě Německa vystoupit s projevem na podporu kontroverzních ústavních změn v Turecku, o nichž mají Turci hlasovat příští měsíc. Podobný mítink s Turky žijícími v Německou měl na neděli naplánován v Kolíně nad Rýnem turecký ministr hospodářství Nihat Zeybekci. Také tuto akci radnice zrušila. Zeybekci chtěl poté akci uskutečnit ve městě Frechen poblíž Kolína, ale ani tam se mu to nepodařilo.

Wilders označil Erdogana za „islamofašistu“

Podpořit ústavní změny do Německa, kde žije asi 1,5 milionu tureckých občanů, jezdí opakovaně přední turečtí činitelé, což ve spolkové republice budí nevoli mnoha politiků. Řadě z nich připadá paradoxní, aby turečtí ministři využívali svobody slova v Německu k propagaci kontroverzních změn ústavy v době, kdy je stejná svoboda v Turecku mnoha lidem upírána.

K zahraničním cestám tureckých politiků před referendem o ústavě se vyjádřil i nizozemský krajně pravicový politik Geert Wilders. Předseda Strany pro svobodu (PVV), která vede v průzkumech před březnovými parlamentními volbami, prohlásil, že by návštěvy tureckých politiků v Nizozemsku zakázal.

Wilders, který prosazuje uzavření nizozemských hranic pro muslimy a zrušení mešit v zemi, reagoval na prohlášení nizozemského premiéra Marka Rutteho. Ten na svém twitterovém účtu v pátek napsal, že považuje za nepřijatelné, aby se Nizozemsko stalo místem politické kampaně pro jiné země.

Do Rotterdamu se chystá 11. března přijet na mítink s Turky turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Podle novin De Telegraaf a De Volksrant nizozemská vláda zjišťuje, zda je akce legální, aby jí mohla zabránit.

Wilders v neděli novinářům v Amsterdamu řekl, že Rutteho reakce byla „velmi slabá“. „Já bych prohlásil celý turecký kabinet za personu non grata,“ řekl Wilders, který označil prezidenta Erdogana za „islamofašistu“.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video