Turecký parlament

Turecký parlament | foto: AP

Čtvrtina tureckých poslanců ztratí imunitu, změna ústavy míří na Kurdy

  • 49
Turečtí zákonodárci v pátek schválili vládou navrhované změny ústavy, které ruší imunitu čtvrtině poslanců. Změna, díky které mohou být nyní poslanci stíháni, zasáhne především prokurdské zákonodárce. V neveřejném hlasování se pro změnu vyslovilo 373 z 550 poslanců, což je více, než požadovaná dvoutřetinová většina.

Parlament v pátek hlasoval o ústavních změnách ve druhém a třetím čtení. Nejprve se rozhodovalo jednotlivě o dvou článcích novely a nakonec o návrhu jako celku. Pro se nakonec vyslovilo 376 poslanců, což je více, než požadovaná dvoutřetinová většina. Proti návrhu zvedlo ruku 140 zákonodárců.

Výsledek hlasování v tureckém parlamentu už vzbudil první reakce evropských politiků. Německá kancléřka Angela Merkelová chce věc probrat na pondělní schůzce s prezidentem Erdoganem, oznámil mluvčí německé vlády. Kritický byl německý ministr spravedlnosti Heiko Maas. „Kritičtí poslanci nesmějí být svévolně vystavováni trestnímu stíhání. Pokud chce být Turecko členem Evropské unie, nesmí podrývat právní stát,“ řekl.

Podle kritiků je změna ústavy cílená na opozici a způsobuje nové napětí v turecko-kurdských vztazích, uvádí agentura Reuters. Například prokurdská Lidová demokratická strana (HDP) může kvůli zahájení trestního stíhání přijít až o 50 z 59 poslanců. Celkem může o imunitu přijít až 138 členů parlamentu.

Útok na kurdské strany

Vláda společně s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem obviňuje HDP z toho, že je politickým křídlem zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). Její poslance pak obviňuje z podpory terorismu. Kritici postupu vlády tvrdí, že nová pravidla pro imunitu jsou účelovou metodou, jak se zbavit odbojných poslanců a posílit v parlamentu Erdoganův vliv.

Nová pravidla týkající se imunity dlouhé týdny rozdělovala poslance a debaty o nich byly velmi vášnivé. Zákonodárci se kvůli nim několikrát ostře pohádali a došlo i na rvačky. I páteční debata byla velice bouřlivá. Poslanci největší opoziční Lidové republikánské strany (CHP) opustili na protest proti změnám ústavy sál, uvedla televizní stanice CNN Türk.

Pro změnu bylo potřeba 367 hlasů. Nakonec celou novelu odhlasovalo 376 z 550 poslanců. V prvním kole hlasování, což bylo v úterý, se přitom pro návrh vyslovilo 348 poslanců.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video