Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Téměř polovina německých Turků dává přednost víře před zákony

  11:47aktualizováno  11:47
Téměř polovina lidí s tureckými kořeny žijících v Německu staví přikázání své víry nad zákony země. Ukázal to průzkum společnosti Emnid, jehož závěry ve čtvrtek zveřejnila agentura DPA. U druhé a třetí generace přistěhovalců z Turecka však náboženské zapálení slábne.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V průzkumu vyjádřilo 47 procent dotazovaných tureckých muslimů souhlas s tvrzením „dodržování přikázání mé víry je pro mě důležitější než zákony státu, ve kterém žiju“.

Byly však výrazné rozdíly mezi lidmi, kteří se sami do Německa přistěhovali, a těmi, kdo se už v zemi narodili. Mezi přistěhovalci první generace tvrzení o nadřazenosti víry nad zákony podpořilo 57 procent lidí, u druhé a třetí generace to bylo 36 procent.

Průzkum také ukázal, že děti z přistěhovaleckých rodin méně dodržují náboženská pravidla. Méně často chodí do mešit, snižuje se u nich podíl žen a dívek, které nosí na hlavě šátek. Přesto však téměř tři čtvrtiny potomků přistěhovalců uvádí, že víra pro ně má velký význam.

Podle průzkumu jsou příslušníci druhé a třetí generace přistěhovalců lépe integrováni do společnosti než jejich předkové. Víc z nich dokončilo střední školu, mají mnohem lepší znalosti němčiny a udržují těsnější kontakty s Němci, nejen s příslušníky vlastní menšiny.

Zároveň má však velké množství lidí tureckého původu v Německu pocit, že je většinová společnost neuznává. Čtyřiapadesát procent z nich by se podepsalo pod větu „bez ohledu na to, jak se snažím, mě německá společnost nebere za svou součást“. Němečtí Turci také negativně vnímají skutečnost, že většinoví Němci si spojují islám s násilím a s fanatismem.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Až přiletí Kimova raketa. V Tokiu cvičili poplach při útoku z KLDR

Cvičný poplach v případě severokorejského raketového útoku v Tokiu (22. ledna...

V japonském hlavním městě Tokiu se v pondělí uskutečnil nácvik evakuace v případě severokorejského raketového útoku....

Otevřete dveře míru a uznejte Palestinu, vyzval Abbás Evropskou unii

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogherini a palestinský prezident Mahmúd...

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pondělí vyzval země Evropské unie, aby co nejdříve uznaly existenci palestinského...

Italské Hnutí pěti hvězd otočilo, z programu škrtlo referendum o euru

Zakladatel Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo a jeho nový šéf Luigi Di Maio v Římě...

Hnutí pěti hvězd v Itálii upustilo od klíčového bodu své dřívější agendy - referenda o euru. Nově je také ochotno jít...

Najdete na iDNES.cz