Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Turecko vytáhlo z trosek už 84 těl

  21:24aktualizováno  21:24
Turecko zažilo v noci peklo. Na jihovýchodě se otřásla zem. Záchranáři už vytáhli z trosek 84 těl, na 390 lidí ja zraněno. Odhady konečného počtu obětí jsou však vyšší, turecký ministr bytové politiky Zeki Ergezen televizi NTV řekl, že očekává kolem 150 mrtvých. Trosky internátu zavalily přes 180 dětí.

Záchranářům se jich podařilo vytáhnout už 69, po dalších 118 pátrají se cvičenými psy.

Otřesy trvaly 17 sekund a dosáhly síly 6,4 stupně Richtera. Zhroutila se řada domů a stovky lidí vyběhly v panice do ulic. Odhaduje se, že pod troskami zřícených budov je kolem 200 lidí.

Zemětřesení zasáhlo nejvíc provincii Bingöl se stejnojmenným správním městem. Místní nemocnice naléhavě žádá o pomoc. Chybí ji krev a základní zdravotní materiál.

Otřesy přerušily dodávky elektřiny a telefonní spojení. Některé vesnice zůstaly úplně odříznuty od světa.

V centru Bingölu, který má asi 250.000 obyvatel, se zřítilo nejméně 25 budov a most. Mezi další zasažené provincie patří Erzincan, Tunceli, Erzurum, Kayseri a Sivas.

"Všechno bylo zničeno. Nezůstala stát žádná budova," hlásil Nihat Bartamay, který se účastní záchranářských prací v jednom z nejvíce postižených měst Cimenli. Sám prý vyprostil zpod trosek už 13 těl.

Svět nabízí pomoc
Na místo neštěstí vyjel turecký premiér Recep Tayyip Erdogan. Organizace Červeného půlměsíce už Turecku zaslala 3100 stanů, 13 000 pokrývek, mobilní kuchyně, generátory na výrobu elektřiny, sanitky a potraviny. Záchranářům pomáhají vojáci. Premiér svolal do hlavního města krizové zasedání kabinetu.

Čeští záchranáři se psy ohlásili, že jsou připraveni do oblasti odletět. Mezi prvními zeměmi s nabídkami přispěchaly také Francie, Německo a Řecko.

"Francie je připravena poskytnout jakýkoli příspěvek pro záchranu a pomoc obětem," napsal svému tureckému protějšku francouzský prezident Jacques Chirac. Německo posílá záchranné týmy, Řecko vyslalo vojenský letoun C-130 s humanitární pomocí (zejména stany a přikrývky) za 300 tisíc euro a 25 záchranářů.

V roce 1999 zemřelo 20 tisíc lidí
Tureckem prochází několik seismických zlomů a ničivá zemětřesení jsou zde poměrně častá. Naposledy se tu silně otřásla zem v roce 1999 a zemřelo na 20 tisíc lidí.

Přímo v Bingölu došlo k poslednímu zemětřesení v květnu 1971, mělo sílu 6,8 stupně Richtera. Tehdy tu zahynulo 900 lidí.

RICHTEROVA STUPNICE

Stupně

Projevy

Četnost za rok

do 2,5

není pociťováno, zaznamenáno pouze přístroji

900 000

2,5 - 5,4

pociťováno, ale škody jsou velmi malé

30 000

5,5 - 6,0

drobné poruchy na stavbách

500

6,1 - 6,9

destruktivní v zalidněných oblastech

100

7,0 - 7,9

velké škody, závažné zemětřesení

20

8,0 a více

velké zemětřesení způsobující úplnou destrukci měst a vesnic v okolí epicentra

jednou za 5 let

zdroj: archiv iDNES

Neznámý muž leží pod troskami domu, který se zřítil při zemětřesení v provincii Bingöl na jihovýchodě Turecka (1. května 2003)

Muži prohledávají trosky budovy, která se zřítila 1. května při zěmětřesení na jihovýchodě Turecka. Odhaduje se, že zemřelo na 150 lidí a 300 jich je zraněno.

Armáda se chystá prohledat trosky budovy, která se zřítila 1. května při zěmětřesení na jihovýchodě Turecka. Odhaduje se, že zemřelo na 150 lidí a 300 jich je zraněno.

Činžovní dům ve městě Bingöl, který se zřítil 1. května při zěmětřesení na jihovýchodě Turecka. Odhaduje se, že zemřelo na 150 lidí a 300 jich je zraněno.

Neznámý muž se snaží políbit pacienta na nosítkách. Záchranáři ho vyprostili z jednoho z domů ve městě Bingöl na jihovýchodě Turecka. Odhaduje se, že při zemětřesení 1. května zemřelo na 150 lidí a 300 jich je zraněno.

Neznámí muži se snaží vyprostit zavaleného člověka z trosek domu. Záběr je z města Bingöl na jihovýchodě Turecka, kterým 1. května otřáslo silné zemětřesení. Odhaduje se, že zemřelo na 150 lidí a 300 jich je zraněno.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Libanonu hoří hory odpadků. Míří i do vašich plic, varují aktivisté

Libanon se potýká s čím dál vyššími horami odpadu, který někdo navíc tajně...

V Libanonu už roky nekontrolovaně rostou hory odpadků, které po nocích někdo zapaluje. Hořící plasty nebezpečně...

Další útok nožem ve škole. Student v Porýní ubodal spolužáka

Ve škole v západoněmeckém městě Lünen severně od Dortmundu jeden ze školáků...

Ve škole v západoněmeckém městě Lünen severně od Dortmundu jeden ze školáků zabil svého spolužáka. O případu informuje...

Naše ambasáda bude v Jeruzalémě do konce roku 2019, řekl Pence v Izraeli

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tleská projevu amerického viceprezidenta...

Spojené státy hodlají přesunout ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma do konce roku 2019. Před izraelským parlamentem to...

Najdete na iDNES.cz