Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Turecko volí cestu z krize s nabarvenými prsty

  7:57aktualizováno  11:43
Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz - V Turecku začaly předčasné všeobecné volby, které mají vyřešit politickou krizi v zemi. K urnám míří ve dvaatřiceti krajích celkem 42,5 milionu lidí. Kdo nepřijde, riskuje pokutu.

Volby v Turecku - premiér Erdogan na plakátu AKP - Istanbul (20. července 2007) | foto: Marek DvořáčekiDNES.cz

Jde ovšem spíše o symbolickou výhrůžku. Za neúčast hrozí finanční postih pět tureckých lir, které ovšem úřady vybírat nebudou, protože náklady by byly vyšší, než kolik by se podařilo celkově získat.

Další nařízení už jsou daleko přísnější. Kdo přijde do volební místnosti opilý, hrozí mu tři až šest měsíců vězení. Za mřížemi, a to až na pět let, může skončit i nerozhodný volič, který by chtěl po vhození hlasu do urny svou volbu pozměnit.

Volby začaly na východě, jihovýchodě a v západní části u černomořského pobřeží už v sedm hodin ráno (8:00 SELČ). Ve zbytku země se volební místnosti otevřely o hodinu později. Na hlasování mají voliči devět hodin. První odhady výsledků se očekávají od 20:00 SELČ.

V Turecku stále existuje spousta lidí, kteří neumějí číst či psát a jimž v každé volební místnosti vypomáhá určený člen komise.

Kromě papírové evidence voličů pak funguje ještě jedno opatření, aby někdo nešel volit dvakrát. Po odhlasování je každému bez výjimky nabarven ukazovák levé ruky, v případě postižených jiný prst.

Předvolební kampaň skončila v sobotu odpoledne. Průzkumy zveřejněné v tureckých novinách se v odhadech vítěze rozcházely, nicméně favoritem je vládní Strana spravedlnosti a rozvoje AKP. Očekává se návrat nacionalistů, kteří využívají rostoucí skepse Turků ohledně členství v Evropské unii a frustrace z útoků kurdských radikálů.

Vůdci všech tří opozičních stran CHP, DP a MHP lidem slibují ukončení terorismu v zemi, ovšem nikdo z nich se - na rozdíl od AKP - během volební kampaně nevydal na východ Turecka, aby oslovil tamní obyvatelstvo, které už dlouhé roky trpí bojem turecké armády proti kurdským stoupencům terorismu.

Premiér a vůdce AKP Recep Tayyip Erdogan pohrozil, že jeho země může podniknout invazi do severního Iráku, jestliže jednání s Bagdádem a Washingtonem po nedělních parlamentních volbách nepovedou k účinným opatřením proti kurdským povstalcům, kteří odtud podnikají výpady do Turecka.

Jedním z hlavních volebních témat byla také volba hlavy státu, konkrétně to, zda ji volit přímo, jak navrhuje Erdogan, nebo zachovat stávající volbu v parlamentu. Většina hlavních stran se během volební kampaně vyhnula tématu vstupu Turecka do Evropské unie, vůči které jsou Turci spíše skeptičtí. - více zdeHlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Turecko zahájilo v syrském Afrínu pozemní operaci, prohlásil Erdogan

Situace v Afrínu v posledních dnech eskaluje (19. ledna 2018)

Turecká armáda v sobotu v severosyrském Afrínu, který ovládají kurdské milice YPG, de facto zahájila pozemní operaci....

Postupy SWAT i dětské porno. Zpráva odhalila přípravy masakru v Las Vegas

Stephen Paddock, domnělý střelec z Las Vegas, na nedatované fotografii z...

Vyšetřování střelby na hudebním festivalu v Las Vegas pokračuje i takřka čtyři měsíce po tragédii. Policie však velký...

V Pákistánu zadrželi komplice Češky, která převážela heroin

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Pákistánské úřady zadržely komplice Češky Terezy H., u které celníci na letišti v Láhauru našli devět kilogramů...

Najdete na iDNES.cz