Výroba tureckých vlajek v Istanbulu (19. července 2016)

Výroba tureckých vlajek v Istanbulu (19. července 2016) | foto: Reuters

Turecké vlajky jdou po zmařeném puči na dračku, výrobci mají žně

  • 26
Vojenské převraty jsou zřídkakdy prospěšné obchodu, ale minimálně jeden sektor turecké ekonomiky zaznamenal od pátečního pokusu o puč výrazný nárůst. Podle agentury Reuters museli zvýšit produkci výrobci vlajek, aby uspokojili nebývalou poptávku vlasteneckých Turků, kteří každý den v ulicích vyjadřují podporu prezidentu Erdoganovi.

„Od prvního dne po převratu se prodalo asi 1,5 milionu vlajek. V příštích dnech očekávám prodej dalších pěti milionů,“ odhadl Orkun Altier, majitel firmy Gozde Bayrak, která vlajky vyrábí. Dodal, že už ani jemu doma nezůstala žádná vlajka.

Výrobci vlajek v Turecku, které má zhruba 80 milionů obyvatel, očekávají v příštích dnech prodej až deseti milionů vlajek. Podle nich to bude největší poptávka po turecké vlajce od roku 2002, kdy turecká fotbalová reprezentace skončila třetí na mistrovství světa.

V hluboce nacionalistickém Turecku je přitom národní vlajka s bílou hvězdou a půlměsícem na červeném pozadí vyvěšována často i v klidnějších dobách. Její poškození či jiné znevážení je zločin.

„Máme jich na skladě obvykle docela dost, ale už se všechny prodaly. Začali jsem vyrábět novou várku..,“ popsal situaci Selahattin Afsar, z firmy Karanfil Bayrak z města Bursa.

Vlajky po pátečním pokusu o puč visí na mnoha budovách i autech. Jedna se podle agentury Reuters prodává zhruba za dolar (asi 24 korun).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video