Americké stíhací letouny F-15E Strike Eagle se vrací z náletu na pozice...

Americké stíhací letouny F-15E Strike Eagle se vrací z náletu na pozice radikálů Islámského státu v Sýrii. (23. září 2014) | foto: U.S. Air Force/Senior Airman Matthew Bruch

Turecko chce bojovat s extremisty IS. Nejsou to praví muslimové, tvrdí

  • 82
Turecko chce v úterý požádat parlament o povolení zasáhnout proti Islámskému státu. Turecká armáda by poté mohla zasáhnout v sousední Sýrii a Iráku, informovala agentura AFP. Vojáci museli v pondělí posílit pozice na hranicích poté, co na turecké území dopadlo ze Sýrie několik granátů, z nichž jeden zranil tři lidi.

Předseda tureckého parlamentu Cemil Çiçek v televizi NTV upřesnil, že poslanci by o příslušných návrzích měli začít jednat ve čtvrtek. První návrh chce obnovit armádě povolení pro operace na území severního Iráku na jeden rok. Týká se povolení útoku i v Sýrii, odkud vzhledem k postupu islamistů prchají nyní do Turecka desetitisíce Kurdů (více čtěte zde).

Islámský stát

Turky dlouhodobě kritizují zejména Spojené státy, podle nichž Ankara neprojevila příliš ochoty zapojit se do nejnovější koalice proti IS poté, co islamisté uřízli hlavu dvěma Američanům a jednomu Britovi. Turecko to zdůvodňovalo potřebou chránit skoro pět desítek tureckých rukojmích zajatých islamisty v severoiráckém Mosulu. Před několika dny se Ankaře ale podařilo docílit jejich propuštění.

Turecko je rovněž obviňováno, že příliš pomohlo právě islamistům v jejich boji proti syrskému režimu Bašára Asada, když usoudilo, že je to nejnadějnější prostředek Asadova svržení.

Nyní však již IS ostře kritizují. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondělí řekl, že IS nemá s pravým islámem nic společného. „Naše náboženství je náboženstvím míru,“ prohlásil. V neděli pak prohlásil, že Turecko nemůže stát mimo tento konflikt.

Po setkání Valného shromáždění OSN se nechal turecký prezident slyšet, že celá logika, že by Turecko nezasáhlo je špatná. „Nemůžete zničit takovou teroristickou organizaci pouze za pomoci leteckých útoků. Potřebujete pozemní síly," uvedl Erdogan v prohlášení.  

Vzhledem k tomu, že Erdoganova vládní Strana spravedlnosti a rozvoje ovládá parlament, dá se předpokládat, že vládní návrh poslanci schválí.

Armáda v pondělí posílila pozice u hraničního přechodu Mursitpinar, kam přemístila po incidentu s dopadajícími granáty zhruba desítku tanků a obrněných transportérů. Nedaleko odtud pokračují boje o kurdské město Kobani na severu Sýrie, které bojovníci IS téměř obklíčili. Pozice islamistů ostřelují bojová letadla USA a jejich spojenců, především z arabských zemí (o leteckých útocích na extremisty více zde). Situaci na bojišti to ale dosud zřejmě příliš neovlivnilo.

Ankara chce vytvořit nárazníkové pásmo v Sýrii chráněné bezletovou zónou, aby mohli lépe, částečně také kvůli zastavení toku uprchlíků do země, píše The Guardian. MIgrační vlna  ze Sýrie započala už před třemi roky po vypuknutí občanské války. Na území Turecka našlo od té doby útočiště více než 1,5 milionu Syřanů. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue