Tank syrské armády hoří po střetu s povstalci ve městě Aleppo (23. července

Tank syrské armády hoří po střetu s povstalci ve městě Aleppo (23. července 2012) | foto: AP

Turecko uzavřelo hraniční přechody se Sýrií, při bojích zabito 108 lidí

  • 514
Turecko kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci v Sýrii oznámilo, že uzavře všechny přechody na své hranici se Sýrií. Uprchlíci však většinou stejně putují do zahraničí nelegálně mimo oficiální cesty. Už šestým dnem zuřily boje o obchodní centrum v Aleppu, údajně dnes zemřelo nejméně 108 lidí. Informace z místních zdrojů však nelze nezávisle ověřit.

Povstalci minulý týden vybojovali kontrolu nad několika přechody do Turecka a Iráku. Syrská armáda se je snaží postupně dobýt zpět a turecká pohraniční stráž ve středu oznámila, že z turecké strany všechny přechody uzavře. Zablokují se tím cesty pro automobilisty. Syřané, kteří do Turecka prchají po tisících, chodí spíš pěšky a hranici přecházejí nelegálně mimo přechody.

NÁZOR: Vláda klanu Asadů zřejmě vstupuje do koncovky

Dle tureckých představitelů je pro řidiče kamionů se zbožím přejezd hranice stále nebezpečnější. 

Boje v Sýrii se odehrávaly v Damašku, ale také v severních provinciích u turecké hranice, tedy v Idlíbu a Aleppu. O město Aleppo, jež je srdcem syrského obchodu, se bojovalo šestý den. Z některých čtvrtí byly od rána hlášeny tvrdé boje a sedm mrtvých. Ramí Abdar Rahmán ze Syrské organizace pro lidská práva agentuře AFP sdělil, že vojenská letadla přelétávala Aleppo velmi nízko, ale nebombardovala povstalce.

Americká vláda má však k dispozici "věrohodné" zprávy o tom, že armáda nasadila proti Aleppu těžké zbraně, řekl mluvčí Bílého domu Jay Carney. Asad využívá svých ozbrojených sil k "páchání ohavného násilí" proti civilnímu obyvatelstvu v Halabu, řekl Carney citovaný agenturou AP.

OSN redukuje pozorovatelskou misi

Organizace spojených národů odvolala ze Sýrie polovinu ze 300 svých pozorovatelů. Rada bezpečnosti OSN sice jejich misi prodloužila minulý týden o 30 dní, ale už od června pozorovatelé nevyjíždějí kvůli vysokému bezpečnostnímu riziku do terénu.  "V úterý večer a dnes ze Sýrie odjelo 150 pozorovatelů a už se nevrátí," sdělil ve středu agentuře AFP jeden z členů mise. Je to prý v rámci dohodnuté redukce, o níž se ale při schvalování rezoluce minulý pátek nehovořilo.

V homské věznici se od čtvrtka bouří trestanci. Byla proti nim nasazena jednotka letecké rozvědky i armáda a na místě jsou podle opozičních zdrojů AFP "mrtví i zranění". Jejich počet zatím není jasný. Kolem deseti mrtvých si vyžádal úterní zásah proti bouřícím se vězňům v Aleppu.

V bojích a při represích dnes bylo zabito nejméně 108 lidí, z toho 57 civilistů, 36 vojáků a 15 povstalců, oznámila Syrská organizace pro lidská práva. Úterní násilnosti nepřežilo podle opoziční bilance 158 Syřanů, z nichž 114 byli civilisté. Dále se bojovalo i v Idlíbu, v Hamá a rovněž v Damašku.

Boj o damašské předměstí

Dělostřelectvo ostřelovalo jeho předměstí Tall, odkud v panice uprchly údajně stovky rodin. Na město dopadala podle zdrojů agentury Reuters každou minutu jedna raketa.

Syrská armáda se snaží město ležící asi osm kilometrů severně od Damašku vyrvat z rukou povstalců. Ti město ovládli spolu s několika okrajovými čtvrtěmi metropole poté, co minulou středu při pumovém atentátu zahynuli čtyři vysoce postavení bezpečnostní představitelé režimu prezidenta Bašára Asada.

Tall bombardoval 216. mechanizovaný prapor, podle některých informací byly zasaženy i obytné bloky. V Sýrii při střetech denně umírají desítky lidí.

Rusko ve středu vzkázalo západním zemím, že se mu dostalo ujištění od Damašku, že jeho chemické zbraně jsou "plně zabezpečeny". Západ a Izrael mají obavy, že kvůli chaosu v Sýrii se tyto zbraně dostanou do rukou extremistických skupin.

Moskva zároveň za "kontraproduktivní" označila zpřísněné sankce proti Sýrii, na nichž se v pondělí stejně jako na zesílení kontroly zbrojního embarga dohodla Evropská unie.

Ministr zahraničí Sergej Lavrov ostře kritizoval USA za to, že nereagovaly na nedávný atentát na vysoké syrské bezpečnostní představitele, který zabil čtyři z nich. Chování Spojených států označil za ospravedlnění terorismu.

Asadovi příbuzní údajně hledají nové útočiště

Někteří prominentní členové rodiny syrského prezidenta Bašára Asada už očividně nevěří v přežití jeho režimu. Podle informací, které získala agentura DPA ze zasvěcených kruhů v Istanbulu, se prý Asadův strýc Muhammad Machlúf a jeho dva synové pokusili navázat kontakty v zahraničí pro případ Asadova svržení. Podle zdroje DPA sondovali možnost získání útočiště v Moskvě a v Paříži.

Muhammad Machlúf je bratr Asadovy matky. Jeho syn Ramí se v minulých 12 letech pod Asadovou ochranou vypracoval na jednoho z nejbohatších syrských obchodníků. Kvůli jejímu těsnému finančnímu propojení s režimem v Damašku zahrnuly západní státy Machlúfovu rodinu na seznam syrských představitelů, na něž se vztahují jejich sankce.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video