Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Turecko čelí obvinění, že tisíce válečných uprchlíků vrací do Sýrie

  9:32aktualizováno  14:02
Mezinárodní organizace pro ochranu lidských práv Amnesty International obvinila v pátek Turecko, že od poloviny ledna vrací po stovkách syrské uprchlíky do jejich vlasti zmítané konfliktem. Jakékoli návraty z donucení jsou nezákonné podle mezinárodního práva, jakož i zákonů Turecka a Evropské unie, upozornila organizace.

K syrsko-tureckému hraničnímu přechodu Bab al-Salam dorazily tisíce Syřanů, kteří prchli před vládní ofenzivou u Aleppa (7. února 2016) | foto: AP

Amnesty International (AI) ve svém prohlášení uvedla, že její pracovníci v minulém týdnu shromáždili několik svědectví o tom, že repatriace stovek uprchlíků je v oblasti takřka na denním pořádku.

Podle AI tyto „rozsáhlé nucené návraty uprchlíků z Turecka do válkou zničené Sýrie ukazují na fatální nedostatky dohody o uprchlících podepsané mezi Tureckem a Evropskou unií na začátku března“.

OSN chce přístup do Turecka

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky upozorňuje, že před zahájením vracení migrantů z EU do Turecka musejí být zajištěna opatření na jejich mezinárodní ochranu.

Chce také, aby jeho lidé mohli osobně prověřovat situaci vrácených běženců v Turecku. Rádi by se ujistili, že se běženci těší mezinárodní ochraně a nehrozí jim deportace do zemí původu“, uvedla mluvčí úřadu Melissa Flemingová.

Situace přistěhovalců v Řecku na ostrovech Lesbos a Samos se podle UNHCR zhoršuje. V noci na dnešek došlo na ostrově Samos k potyčkám, při nichž byli tři lidé pobodáni.

Podmínky jsou bezútěšné i v oblastech přístavu Pireus u Atén a v uprchlickém táboře Idomeni u hranic s Makedonií.

„Vedoucí představitelé EU ve své zoufalé snaze o uzavření svých hranic záměrně ignorují nejjednodušší fakt: Turecko není bezpečná země pro syrské uprchlíky a je každým dnem čím dál méně bezpečná,“ řekl ředitel AI pro Evropu a Střední Asii John Dalhuisen.

Podle něho EU ve skutečnosti nevyvíjí nátlak na Turecko, aby syrské uprchlíky chránilo.

Podle AI jsou obzvlášť šokující případy, kdy turecké úřady vrátily do Sýrie tři nezletilé děti bez rodičů nebo ženu v osmém měsíci těhotenství.

„Zdá se velmi pravděpodobné, že Turecko vrátilo v posledních sedmi až devíti týdnech několik tisíc uprchlíků do Sýrie,“ dodal Dalhuisen. Podle něho navíc hrozí, že do Sýrie budou deportováni i ti uprchlíci, kteří se podle březnové dohody mezi EU a Tureckem budou vracet z Řecka.

Mnozí z uprchlíků vracených do Sýrie se nestačí ani řádně na turecké hranici zaregistrovat, aby se jim dostalo základní pomoci. Průzkum AI prý ukazuje, že jde o postup, který je z turecké strany záměrný a dělá se ve stále větším měřítku.

Přísnější kontrola turecké hranice a zavedení vízové povinnosti pro Syřany vhání podle syrské odnože AI běžence opět do náruče nezákonných převaděčů, kteří si za pašování lidí přes hranici účtují kolem tisíce dolarů (zhruba 24 tisíc korun) na osobu.

Fotogalerie

Ve čtvrtek syrská organizace pro lidská práva informovala, že Turci na hranicích Sýrie střílejí po uprchlících. Za poslední čtyři měsíce turecké pohraniční síly zastřelily na hranicích Sýrie nejméně šestnáct běženců včetně tří dětí (více zde).

Francie v pátek kritizovala syrský režim za čtvrteční letecké útoky v Dajr As-Sáfíru u Damašku, při nichž zemřelo 33 lidí. Syrská armáda sice tvrdí, že útočila na teroristy, avšak organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) oznámila, že zemřeli hlavně civilisté, mezi nimiž byly ženy a děti.

„Francie odsuzuje nálety syrského režimu. Tyto útoky, které záměrně cílí na civilisty, a to i na děti, dokazují, že režim pokračuje v porušování příměří. Takové činy mají vystrašit Syřany a podkopat úsilí světa při hledání politického řešení,“ řekl mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Romain Nadal.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Spor s „Rakeťákem“ i covfefe. Donald Trump slaví rok ve funkci

Donald Trump

Donald Trump slaví rok ve funkci prezidenta Spojených států. V čele světové velmoci byl výrazný především na poli...

Turecko zahájilo v syrském Afrínu pozemní operaci, prohlásil Erdogan

Situace v Afrínu v posledních dnech eskaluje (19. ledna 2018)

Turecká armáda v sobotu v severosyrském Afrínu, který ovládají kurdské milice YPG, de facto zahájila pozemní operaci....

Cestující autobusu v Kazachstánu uhořeli kvůli lampě, kterou se zahřívali

Při požáru autobusu na západě Kazachstánu zahynulo 52 lidí (18. ledna 2018)

Požár autobusu na západě Kazachstánu nezpůsobil elektrický zkrat, ale benzinová pájecí lampa. Tu cestující použili k...

Najdete na iDNES.cz