Z tureckých učebnic zmizely pracující ženy, přibyla náboženská teorie

  20:23aktualizováno  20:23
Turecké ministerstvo školství čelí kritice rodičů poté, co se rozhodlo přepsat učebnice pro žáky základních škol. Podle německého výzkumu nové studijní materiály výrazně upozaďují roli žen coby pracovní síly a naopak zdůrazňují význam náboženství pro společnost. V učebnicích dějepisu je novinkou také pokus o státní převrat z roku 2016.

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu. | foto: Profimedia.cz

Výzkumnice Canan Aratemurová a Sezen Bayhanová se rozhodly, že se ve spolupráci s Tureckým pedagogickým sdružením a německou Nadací Friedricha Naumanna zaměří na změny v nových tureckých učebnicích pro žáky základních škol.

Fotogalerie

Badatelky v rámci výzkumu porovnaly učebnice vydané v roce 2016 s učebnicemi z roku 2017. Zaměřily se přitom na šestnáct výukových materiálů, které se věnují společenským vědám, dějepisu či náboženství. Zásadní změny se podle studie týkají učebnic pro první, pátou a devátou třídu.

Dvojice například zjistila, že zatímco ve školním roce 2016/2017 se na stránkách společenskovědních učebnic objevovaly ženy coby inženýrky či lékařky, v nových vydáních pro rok 2017/2018 je takových příkladů výrazně méně. Novější knihy navíc postrádají historické příklady žen v mocenských pozicích.

Bayhanovou v nových učebnicích nejvíce překvapil návrat slova „čest”, které se podle ní v Turecku vrací do módy. „Myslím si, že se nové učební osnovy přizpůsobily politickému islámu. Historie byla přepsána. Je zřejmé, že vláda má se ženami problém,” vysvětluje Bayhanová.

Její kolegyni podle stanice Deutsche Welle znepokojila jiná změna. Aratemurová totiž zjistila, že nové učebnice připisují obzvlášť důležitou roli náboženství. To je na stránkách knih vylíčeno jako klíčový faktor ke společenskému soužití. Starší učebnice přitom podle výzkumnic zastávaly spíše sekulární přístup.

„Náboženství je lidskou přirozeností a uspokojuje lidskou potřebu víry,” uvádí jedna z učebnic. „Jasná pravidla náboženství pomáhají řídit společenský život. V tomto ohledu má víra zvláštní postavení ve vytváření společenského systému,” píše se dál v textu.

Odpůrci státního převratu jsou hrdinové, píše se v učebnicích

Většímu uznání se v nových učebnicích těší také náboženské mučednictví, a to v souvislosti s politickými událostmi v Turecku. „Mnoho příběhů vychází z turecké války za nezávislost (1919-1923) nebo z neúspěšného pokusu o státní převrat z 15. července,” říká Aratemurová s odkazem na rok 2016, kdy se vojáci pokusili svrhnout prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Syrské děti otročí v tureckých textilkách, vyrůstají z nich analfabeti

Podle výzkumnic nové učebnice využívají převrat k vybudování nového obrazu národa a národní identity. „Od křížových výprav až po mongolskou výpravu do Evropy, bylo posvátným úkolem našeho lidu bojovat až do poslední kapky krve,” připomíná učebnice pro devátou třídu.

„Útoky proti naší zemi však nepřicházejí jen zvenčí. Je velmi důležité, aby hrdinství, které se zapsalo do historie v noci 15. července bylo předáno dalším generacím,” uvádí text.

Právě kvůli stále zřetelnější přítomnosti náboženství ve školách, vznikla v Turecku sekulární vzdělávací iniciativa, která se snaží bojovat proti rostoucímu počtu státem dotovaných náboženských škol „imam hatip“. 

„Měli bychom se ve vzdělávání vyrovnat světu, ale s tímto školním systémem to není možné,” myslí si aktivistka Hulya Senová.

Senová se společně s dalšími rodiči snaží zabránit tomu, aby se sekulární školy proměnily v náboženské akademie. „Máme problém, protože musíme zařadit své děti do existujícího školního systému. Jenže ten dětem nedává svobodu, aby mysleli sami za sebe. Každý den je to horší,” uzavírá Senová.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Je nás pět až deset procent, řekla Šlechtová k manželství gayů a leseb

Exministryně obrany Karla Šlechtová

Páry homosexuálů se dočkaly. Ve Sněmovně začal souboj o to, zda i gayové a lesby budou moci uzavřít manželství. Zatím...

Další z rubriky

Je libo prázdniny na Krymu? Děti na ně loni poslal i Bašár Asad

Syrský prezident Bašár Asad s manželkou Asmou na archivním snímku z roku 2008

Ačkoli Andrej Babiš mladší tvrdí, že ho na Krym unesli, český premiér si stojí za svým. Junior prý na prázdniny vyrazil...

Terorismus narušil psychiku Francouzů. I těch, kdo na místech útoků nebyli

Nebojíme se. Obyvatelé Paříže truchlí za oběti teroru (14. listopadu 2015)

Teroristické útoky před třemi roky v Paříži a jejich následná medializace přinesly nepříjemné následky pro psychiku...

EU: Rumuni předsednictví nemůžou zvládnout. Je to tak, souhlasí prezident

Protesty v Bukurešti proti vládnímu rozhodnutí o dekriminalizaci některých...

Evropská komise v úterý vydala zprávu, v níž varuje před stavem demokracie v Rumunsku. Vadí jí především reformy...

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na iDNES.cz