Páteř tureckého letectva tvoří stroje F-16 americké výroby.

Páteř tureckého letectva tvoří stroje F-16 americké výroby. | foto: Turecké ministerstvo obrany

Turecko na své straně hranice se Sýrií sestřelilo cizí dron

  • 378
Turecká armáda sestřelila poblíž hranice se Sýrií bezpilotní letoun. Dron se podle Ankary nacházel v tureckém vzdušném prostoru a nereagoval na tři varování. Letos už Turci sestřelili jeden dron íránské výroby. Tureckou hranici v minulých dnech narušily ruské letouny, Rusové ale tvrdí, že sestřelený dron nebyl jejich.

„Dnes jsme v našem vzdušném prostoru zaznamenali letoun neznámé příslušnosti. Když pokračoval v letu navzdory třem výstrahám, náš letoun hlídkující na hranicích jej sestřelil v souladu s pravidly nasazení,“ uvedl podle listu Hurriyet turecký generální štáb.

První zprávy hovořily obecně o „letounu“. Že šlo o dron, upřesnila turecká média až později. Incident se odehrál poblíž tureckého města Kilis, které se nachází těsně u hranic a asi 55 kilometrů od Aleppa, o které bojují Asadovi vojáci a protivládní povstalci. Poblíž Kilisu jsou i pozice Islámského státu.

Náš dron to nebyl, hlásí Rusko

Rusko, jehož letouny a vrtulníky pomáhají vládním vojskům syrského prezidenta Bašára Asada, oznámilo, že se všechny jeho letouny bezpečně vrátily na základny a všechny jeho drony jsou v pořádku.

Agentura Reuters naopak s odvoláním na nejmenovaného amerického činitele uvedla, že dron ruský být mohl. Nalezení trosek, po nichž turečtí vojáci v terénu pátrají, by těmto spekulacím mohlo učinit přítrž. Drony v oblasti používá ještě syrská armáda, respektive její íránští spojenci, a západní koalice.

Turecko-syrská hranice se v posledních dnech stala místem několika incidentů souvisejících s vojenským angažmá ruského letectva v Sýrii. Při jednom z nich ruský letoun Su-30, který podle NATO pronikl nad turecké území, na více než pět minut radarem zaměřil tureckou stíhačku (více na webu The Aviationist). Dalším ruským letounem, který se ocitl na turecké straně, byl stroj Su-24.

V obou případech k nevítaným hostům zamířily turecké stíhačky a ruští piloti přeletěli na jih do Sýrie. Za účelem zamezení dalších incidentů zorganizovali Turci v Ankaře setkání, kterého se za ruskou stranu zúčastnil generál Sergej Dronov.

Dvě sestřelené stíhačky, jeden vrtulník a letos dva drony

Vzdušné pomezí mezi Tureckem a Sýrií je horkou hranicí od června 2012, kdy syrská protivzdušná obrana sestřelila tureckou stíhačku F-4 Phantom. Obě strany se pak přely, zda se letoun v okamžiku sestřelu nacházel v syrském, nebo mezinárodním vzdušném prostoru.

V září roku 2013 turecké stíhačky na hranici se Sýrií sestřelily syrský vrtulník. Syřané přiznali, že se na chvíli omylem ocitl v tureckém vzdušném prostoru, podle nich se už vracel zpět, když byl zasažen. Loni palba tureckých stíhaček poslala k zemi syrský proudový letoun MiG-23. Syřané tehdy protestovali, že letoun nepřekročil hranice.

Zatím poslední turecký sestřel se odehrál letos 16. května, kdy stíhačka F-16 zničila dron Mohajer 4 íránské výroby poté, co se zatoulal zhruba 11 kilometrů do tureckého vzdušného prostoru.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video