Istanbul. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan hlasuje v ústavním referendu...

Istanbul. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan hlasuje v ústavním referendu (16. dubna 2017) | foto: AP

Zmanipulovali statisíce hlasů, tvrdí pozorovatelé tureckého referenda

  • 194
Výsledek nedělního referenda o změně politického systému v Turecku by mohly změnit nesrovnalosti provázející hlasování. Naznačila to Alev Korunová, rakouská členka mise pozorovatelů vyslaných do Turecka Radou Evropy. Na protiprávní chování ústřední volební komise upozorňuje i svaz tureckých právníků.

Pozorovatelé Rady Evropy už dříve kampaň předcházející turecké referendum označili za nespravedlivou. Poukazovali především na převahu zastánců prezidenta Erdogana v médiích či zatýkání novinářů. Nyní však vyslovili pochybnosti i nad průběhem hlasování, píše agentura Reuters.

„Máme podezření, že bylo zmanipulováno až 2,5 milionu hlasů. Týká se faktu, že zákon povoluje pouze oficiální hlasovací obálky. Nejvyšší volební komise nicméně rozhodla, a to v rozporu se zákonem, že by měly být uznány i obálky bez oficiálního razítka,“ řekla rozhlasové stanici ORF Alev Korunová, která v rakouském parlamentu zastupuje zelené.

Korunová si postěžovala, že policie v převážně kurdském městě Diyarbakir zabránila dvěma jejím kolegům ve vstupu do volební místnosti. Upozornila také na videa na sociálních sítích, která naznačují, že někteří lidé volili dvakrát. „Tyto stížnosti se musí brát velice vážně. V každém případě dosahují takové míry, že by mohly zvrátit výsledky hlasování,“ dodala první politička tureckého původu v rakouském parlamentu.

Evropská unie turecké úřady vyzvala, aby nesrovnalosti transparentně vyšetřily. Podle tureckého premiéra Binaliho Yildirima jsou řeči o manipulaci s hlasy marnou snahou o zpochybnění výsledků. „Opozice by neměla mluvit, když promluvil lid,“ prohlásil.

Yildirim také řekl, že jakmile budou výsledky referenda ohlášeny oficiálně, Erdogan obnoví své spojení s vládní Stranou spravedlnosti a rozvoje (AKP), které podle dosavadní ústavy jako prezident musel přerušit.

Opozice chce anulování referenda

Největší opoziční formace, Lidová republikánská strana (CHP), v úterý oznámila, že ve 14:30 (13:30 SELČ) předá ústřední volební komisi výzvu ke zrušení referenda. Strana je rozhodnutá obrátit se i na Evropský soud pro lidská práva, pokud to bude nutné.

CHP si stěžuje na neférový přístup volebních komisí, které započítávaly i lístky, na nichž nebyla zvolená možnost vyznačena oficiálním razítkem či hlasy podané v obálkách bez náležitých insignií. Svaz tureckých právníků v úterý označil postup volební komise za porušení zákona, které znemožnilo náležité sečtení hlasů.

Šéf volební komise v pondělí ráno zopakoval, že obálky a hlasovací lístky vydané volební komisí k nedělnímu referendu v Turecku jsou platné bez ohledu na razítka. Na to, aby byly volební lístky neplatné, by údajně bylo třeba dokázat, že byly do volební místnosti přineseny zvenčí. Kolik neorazítkovaných lístků bylo do výsledku započteno, podle něj není možné přesně zjistit.

Jak se změní Turecko?

Hostem Rozstřelu bude turkolog Tomáš Laně

Opozice odhaduje, že tři až čtyři procenta hlasů bylo zmanipulovaných. Prokurdská opozice tvrdí, že podle obdržených stížností byly v referendu započteny tři miliony neplatných hlasů, což mohlo zvrátit výsledek. Rozdíl konečných výsledků byl asi 1,4 milionu hlasů. Nacionalistická opozice, která Erdogana v kampani podpořila, považuje výsledek hlasování za závazný pro všechny a hodnotí ho jako „nepopiratelný úspěch“.

Pozorovatelé OBSE v pondělí uvedli, že právní zabezpečení referenda nebylo dostatečné a podmínky hlasování neodpovídaly mezinárodním normám. Konstatovali rovněž, že neférová byla i kampaň před referendem. Za zcela protiprávní mise považuje rozhodnutí ústřední volební komise zahrnout do započítávání hlasů i oficiálně neoznačené hlasovací lístky.

Turci v nedělním referendu těsným výsledkem 51,4 procenta odhlasovali ústavní změny, které posílí moc prezidenta Recepa Erdogana. Od příštích voleb v roce 2019 se parlamentní systém změní na prezidentský. Post premiéra bude zrušen.

Izraelský deník Haarec ve své analýze soudí, že přestože Erdoganovi odpůrci hlasitě upozorňují na volební manipulace, s prezidentovým vítězstvím se smířili a nedělají si iluze, že se vítězství vzdá, byť ho dosáhl nečistou hrou.

„Ano, to referendum ukradli a nás to nepřekvapuje. Přes všechny jejich snahy jsme my získali 48,5 procenta,“ sdělil Ilksen Mavituna z rozhlasové stanice Akçin, která působí v evropské části Istanbulu.

31. května 2017

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video