Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Turci mají syrských uprchlíků už po krk. Na vině je i ekonomická krize

  21:05
Čím dál více Turkům dochází trpělivost se syrskými uprchlíky v jejich zemi. Podle posledního průzkumu už s nimi ve stejném městě nechce žít víc než polovina lidí. I proto istanbulské úřady nedávno oznámily, že se Syřané bez patřičné registrace musí vystěhovat. Mají na to už jen týden.
Demonstrace v tureckém Istanbulu na podporu dvou deportovaných syrských...

Demonstrace v tureckém Istanbulu na podporu dvou deportovaných syrských uprchlíků. (2. srpna 2019) | foto: Reuters

„Syřané ulici po ulicí dobývají Istanbul a Turci se musejí stěhovat jinam. Každý devátý ve čtvrti Fatih je Syřan, z historického bazaru se stal Syrský bazar. V bytech žijí i čtyři rodiny, je tam hluk, rvačky. Na schodech jsou schválně rozházené odpadky. Syřané tu mohou svobodně páchat zločiny,“ tvrdí novinář Yilmaz Özdil, který píše pro turecký deník Sözcü.

Jeho tvrzení ale neodpovídá kriminalistickým statistikám. Özdil nicméně nastolil téma, které má u Turků silnou odezvu. Se syrskými přistěhovalci jim už delší dobu dochází trpělivost.

Průzkum největší turecké statistické organizace Konda ukazuje, že ještě v roce 2016 soužití se syrskými uprchlíky vadilo jen čtvrtině lidí, v červnu 2019 s tím ovšem zásadně nesouhlasilo 55 procent dotázaných.

Tyto nálady potvrzuje i studie istanbulské univerzity Kadira Hase, která říká, že stoupl počet Turků, kterým vadí vůbec samotná přítomnost Syřanů v Turecku. A to z 54,5 procenta v roce 2017 na letošních 67,7 procenta.

Turci jsou přitom vůči Syřanům čím dál méně přátelští bez ohledu na svou politickou orientaci. V průzkumu z letošního roku se ukázalo, že mezi příznivci vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) jich je takto rozladěných kolem 60 procent, u voličů opozice se pak nevole pohybuje od 62 do 83 procent.

Někteří Turci sice stále pořádají demonstrace na podporu Syřanů, mnozí si však na Twitteru oblíbili hashtag „nechceme tu Syřany“. Na sociálních sítích se také často objevují nepodložená tvrzení, že Syřané mají přednost před Turky ve veřejných nemocnicích a že dostávají státní rentu. Úřady se proti těmto fámám snaží bojovat, ty už si však žijí vlastním životem.

Města s největším počtem syrských uprchlíků:

Istanbul: 547 716

Gaziantep: 445 154

Hatay: 431 098

Šanliurfa: 430 237

Adana: 240 752

Mersin: 201 607

Bursa: 174 770

Izmir: 144 802

Konya: 108 234

Zdroj: Turecké ministerstvo vnitra

V Turecku nyní přebývá zhruba 3,6 milionu Syřanů, přičemž mnozí by se rádi vrátili do své země, ovšem nemají kam. Dalším tam i podle jejich slov hrozí vězení a smrt. 

Novinář Ismail Saymaz je opačného názoru a současnou situaci označil jako cirkus. „Syřané žijící v Turecku jezdí do Sýrie na dovolenou a pak se zase vrací,“ uvedl podle serveru Ahval v televizním vysílání. 

Reagoval tak na tisíce lidí, kteří se rozhodli jet zpátky do své vlasti na oslavu konce ramadánu. „I když někteří tvrdí, že jezdí do bezpečných zón za příbuznými, nevidím v tom žádný rozdíl,“ řekl a dodal, že z Německa do Sýrie nikdo na dovolenou nejezdí.

Situaci mění krize i istanbulský starosta

Napjatou situaci v Istanbulu už se po svém zvolení rozhodl řešit nový starosta Ekrem Imamoglu. Ten sice nemá právo rozhodovat v otázkách uprchlíků, nicméně jeho kampaň právě na nespokojenost Turků cílila. Imamoglu podotýkal, že současná vláda uprchlickou krizi nezvládla a stávající opatření zklamala jak Turky, tak Syřany.

Nařídil proto, aby se Syřané bez registrace anebo s registrací jinde než v Istanbulu museli do 20. srpna odstěhovat. V souvislosti s tím místní policie znásobila kontroly totožnosti, zejména v metru, na nádražích a ve čtvrtích, kde výrazně převažují syrští uprchlíci.

Syřané nyní musejí přebývat v té provincii, kde si vyřídili registraci. Pokud se chtějí přestěhovat na jiné místo v Turecku, potřebují k tomu speciální povolení. Zatímco podle Imamoglua v největším tureckém městě žije až milion Syřanů, oficiální údaje ministerstva vnitra mluví o půl milionu zaregistrovaných. 

„Pořád je lepší žít bez registrace v Turecku, než se dostat zpátky do Sýrie. Kdybych se tam vrátil, ztratil bych úplně vše,“ řekl pro server BBC třiatřicetiletý Syřan Bahá, který pracuje v textilní továrně na okraji Istanbulu a každý den chodí ze strachu do práce postranními uličkami.

Na vyřízení registrace už má jen týden, poté přijde o svou špatně placenou práci a bude mu hrozit vyhoštění. Žádost o registraci si ovšem bude muset podat jinde. Podle zprávy Washingtonského institutu z minulého týdne jsou už istanbulské registrace uzavřené.

Úřad istanbulského guvernéra k novému nařízení uvedl, že Syřané, kteří registraci nemají, dostanou umístěnku od ministerstva vnitra.

Miliardy na pomoc

Prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že vláda už investovala přes 37 miliard dolarů (zhruba 850 miliard korun) do programů pro syrské uprchlíky. Vzhledem ke špatné ekonomické situaci v Turecku jsou i tyto výdaje pro turecké plátce daní trnem v oku.

V zemi je v důsledku propadu ekonomiky vysoká nezaměstnanost a náklady na živobytí se s krizí zvyšují. Klasická fáma, že „migranti nepracují a místním berou práci“, se tak šíří i v Turecku.

Turecká vláda dlouho doufala, že Syřané v zemi zůstanou jen krátkodobě a brzy se zase vrátí domů. Udělila jim tak jen povolení k přechodnému pobytu, se kterým nemohou legálně žádat o práci. To mohou až s trvalým pobytem, občanstvím nebo pracovním povolením. Získat některý z těchto dokumentů se však dosud i kvůli náročné administrativě podařilo jen asi 200 tisícům Syřanů, píše Washingtonský institut.

Ankara také pod vedením prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana buduje na severu Sýrie takzvané bezpečné zóny, kam by se Syřané měli přestěhovat. Původně kurdské oblasti tak intenzivně „čistí“ a následně tam nuceně deportuje i Syřany, kteří s oblastí nemají nic společného. 

Agentuře Reuters dění posledních týdnů potvrdili tři svědci, kteří tvrdí, že je úředníci přinutili podepsat, že se do Sýrie vracejí dobrovolně. Syrská vláda se k údajným deportacím nevyjádřila. 

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Írán v noci zaútočil na Izrael raketami a drony

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

Státu propadly pozemky za pět miliard. Vlastníci se o ně včas nepřihlásili

20. dubna 2024

Premium Česko letos velmi zbohatlo. Získalo do svého majetku rozsáhlé pozemky miliardových hodnot po...

Režim nás zatáhne do války, děsí se Íránci. Ultrakonzervativci v zemi posilují

20. dubna 2024

Premium Zdaleka ne všichni Íránci podporují místní konzervativní islámský režim a jeho válečné choutky....

Rozhazoval výzvy k svržení vlády. Pak se u místa, kde soudí Trumpa, zapálil

19. dubna 2024  20:17,  aktualizováno 

Muž se polil se a následně zapálil v New Yorku před soudní budovou, kde se koná proces s americkým...

Dostálové se ptali na její angličtinu a Farského, zda dá zase přednost stáži

19. dubna 2024  19:15,  aktualizováno  21:09

Nejzajímavější částí debaty kandidátů do voleb v Evropském parlamentu byly otázky studentů, kteří...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...