Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Turci musí dokázat, že patří k Evropě

  1:00aktualizováno  1:00
V očích mnoha Evropanů je Turecko ještě něco mnohem horšího než Balkán. Obavy a předsudky vůči vzdálené zemi stále zůstávají velkou překážkou na turecké cestě do Evropské unie. Mnoho na tom nezmění ani posudek Evropské komise, která doporučila zahájit vstupní jednání s Ankarou.

S předsudky vůči Turecku si musí poradit sama Evropa - její obavy však musí vyvrátit Turci. Obě strany mají před sebou dost práce.

Obavy z islámu a prudký růst počtu obyvatel, to jsou nejčastěji uváděné předsudky proti členství Turecka v EU. Turci však budou členy téměř šestisetmilionové unie. I v době, kdy v počtu obyvatel předstihnou Němce, bude mít Ankara při rozhodování EU nanejvýš 15 procent všech hlasů, spíš méně.

Kandidatura Turecka, které nyní vede předák umírněné muslimské strany, by měla už nyní připomenout Evropanům, že islám a terorismus jsou dvě odlišné věci. Jestliže v čele vlád unijních zemí mohou stát křesťanští demokraté, není důvod, proč by v jejich čele nemohli stát islámští demokraté.

Důležité tu není náboženství, nýbrž demokracie - ve stranách i ve státě. Jenže demokracie v Turecku, to je věc, která stále budí pochyby. Je Turecko demokracií, nebo je demokracie jen tureckou fasádou?

Pokud mohou vojáci donutit premiéra k demisi a vynutit si rozpuštění jeho strany, jak se v Turecku stalo před pouhými sedmi lety, jsou pochyby na místě. Turci proto musí Evropě dokázat, že v jejich zemi už nevládne armáda, a to ani ze zákulisí ne, jak to bylo po většinu dvacátého století.

Než vstoupí do unie, musí Ankara zaručit, že mučení i další státní zločiny proti lidským právům už nepatří k nástrojům státní moci, jak je tomu podle některých humanitárních organizací ještě dnes. K tomu patří i zajištění práv pro kurdskou menšinu, která ještě nedávno čelila útlaku, jaký Češi zažili jen v nejhorších dobách své existence.

Času je zdánlivě dost. Podle odhadů vstoupí Turci do unie v roce 2015 nebo až 2019. To je daleká budoucnost. Musíme ji však tvořit už dnes, chceme-li mít úspěch.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Zeman tvrdí, že nevedl kampaň. Experti její hodnotu spočítali na 34 milionů

Prezident Miloš Zeman přijal nabídku do předvolební diskuse televize Nova. Jiří...

Odborníci z iniciativy Rekonstrukce státu vyčíslili cenu kampaně Miloše Zemana před prvním kolem prezidentských voleb....

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz