Protestující Tunisan s ohořelou podobiznou uprchlého prezidenta bin Alího (25. ledna 2011)

Protestující Tunisan s ohořelou podobiznou uprchlého prezidenta bin Alího (25. ledna 2011) | foto: AP

Tuniská vláda vydala mezinárodní zatykač na uprchlého exprezidenta

  • 2
Tuniský kabinet vydal mezinárodní zatykač na uprchlého autoritářského exprezidenta Zína Abidína bin Alího. Oznámil to ministr spravedlnosti a dodal, že vláda požádala Interpol, aby bin Alího zatknul. Tunis ho chce postavit před soud za podezření z krádeže majetku a z nedovoleného převodu zahraniční měny.

Tunis prahne také po manželce bývalého prezidenta Laile Trabelsiové a dalších uprchlých členech rodiny. "Žádáme Interpol, aby našel všechny, kdo utekli, včetně prezidenta a jeho ženy, aby stanuli před soudem v Tunisu," uvedl ministr spravedlnosti Lazár Karouí Kebbí.

"Nikdo nebude nad zákonem," uvedl před několika dny, když oznamoval zatčení 33 členů bin Alího rodiny, která kdysi kontrolovala největší tuniské společnosti. Šest příbuzných podle něj půjde před soud kvůli údajné konspiraci proti státní bezpečnosti a vybízení lidí k násilí po prezidentově odjezdu z Tuniska.

Demonstranti přespávají na chodníku před úřadem tuniského permiéra (25. ledna 2011)

Bin Alí utekl ze země, kde vládl pevnou rukou od roku 1987, v polovině ledna do Saúdské Arábie. Vyhnal ho strach z demonstrací nespokojených Tunisanů, kteří zaplavili ulice měst na protest proti vysoké nezaměstnanosti, korupci i cenzuře. Zemi opustila i první dáma. Podle francouzských zpravodajských služeb rodina ze země neodešla s prázdnou, vzala si prý 1,5 tuny zlatých prutů.

Protesty v ulicích oblíbené turistické destinace ale stále neberou konce. Tunisané protestují proti figurám ze starého režimu, které se udržely na ministerských postech i po revoluci v nové přechodné vládě. V hlavním městě dnes zasahovala pořádková policie proti demonstrantům slzným plynem (více o problémech nového kabinetu čtěte zde).

Kabinet zřejmě čeká rošáda na klíčových postech

Složení kabinetu se proto brzy zřejmě obmění. Podle agentury AFP by se změny mohly týkat také klíčových ministerstev vnitra, obrany a zahraničních věcí. Ministr pro místní rozvoj a člen opozice Nadžíb Šibbí uvedl, že přeskupení vláda oznámí večer nebo zítra ráno.

Protesty v Tunisu (24. ledna 2011)

Protesty v Tunisu (24. ledna 2011)

Přechodná vláda také oznámila propuštění všech politických vězňů a slíbila, že zruší protiteroristický zákon a legalizuje veškeré organizace, které o to požádají. Tunisané si také po dvou desetiletích užívají zahraniční literatury i novin, které až dosud podléhaly cenzuře (čtěte Tunisané objevují kouzlo svobody slova, do země proudí cizí knihy i filmy).

Takzvaná "jasmínová revoluce" se mezitím stala inspirací podobným protestům v okolních zemích, včetně Egypta. Zde si úterní střety demonstrantů s policií podle zdravotníků vyžádaly čtyři mrtvé (o aktuální situaci v Egyptě čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video